Zbyšek Malý otextoval několik písniček Věry Špinarové. Text slavného hitu na Morriconeho melodii z filmu Tenkrát na Západě napsal v roce 1976, tedy v době, kdy se pozdější manželé Malí již znali (oba pracovali v Čs. televizi Ostrava), ale netvořili ještě pár. Žili spolu od roku 1984, brali se o šest let později, řekla nám Alena Malá, kterou jsme navštívili v jejím ostravském bytě.

„Oba jsme tuhle písničku měli moc rádi. Manžel mi řekl, že nenahlásil svoje autorství textu na OSA (Ochranný svaz autorský), protože ho nepovažoval úplně za svou původní myšlenku. Neřekl mi ale, čím se přesně inspiroval. Tím pádem z toho slavného hitu nikdy neměl ani korunu. Nechtěl na něm vydělávat, když to nebyl jeho původní nápad,“ prozradila nám Alena Malá.

Zbyšek Malý se zřejmě volně inspiroval textem francouzské šansoniérky Mireille Mathieu, která píseň nazpívala pod názvem Un Jour Tu Reviendras. Pojmenování hitu »Jednoho dne se vrátíš« je tak doslovným překladem francouzského názvu. Dnešní optikou tehdy projevil textař nebývalou pokoru a skromnost…

Fotogalerie: Poslední rozloučení s legendární zpěvačkou…
198 fotografií

Alena Malá také uvedla, že její manžel odešel v 90. letech z televize, aby se mohl věnovat ve Výtvarném centru Chagall obsáhlému Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců o 21 dílech a více než 10 000 stranách. Měl velký úspěch a dostal i ocenění Slovník roku.

První čtyři svazky sestavoval společně s manželkou, od pátého dílu již na slovníku pracovala Alena Malá sama. Textař, dramaturg a také malíř Zbyšek Malý totiž v roce 2000 zemřel na rakovinu. Ve věku pouhých 62 let.

VIDEO: Poslední rozloučení s Věrou Špinarovou

Video
délka: 00:22.46

Tisíce lidí se přišly rozloučit s Věrou Špinarovou Karel Janeček

Nápad Iva Pavlíka

S nápadem nazpívat slavnou melodii z filmu Tenkrát na Západě přišel Ivo Pavlík, první manžel Věry Špinarové. V Západním Berlíně koupil desku francouzské šansoniérky Mireille Mathieu, na níž je písnička Un Jour Tu Reviendras postavená na Morriconeho melodii z filmu.

Mireille Mathieu nazpívala píseň podle Špinarové úchvatným způsobem a ona si vůbec nebyla jistá, zda to utáhne. Ale Pavlík tehdy řekl jasně: »Uber cigaret a půjde to!«

„Zbyšek Malý napsal text, Pavlík skladbu zaranžoval pro můj hlas a natočili jsme to v ostravském rozhlase s velkým smyčcovým orchestrem. Tu písničku jsem nazpívala v roce 1976 bez jakékoli odezvy, protože v archivu ostravského rozhlasu ležela několik let, aniž by ji někdo vysílal. Potvrzovaly se moje obavy, že to bude propadák. Vůbec se mi nechtělo tu písničku nazpívat…“ vzpomínala později Věra Špinarová. Mýlila se.

Až po letech točila v televizi zábavný pořad Ring volný a režisér toho pořadu František Polák si přál něco pomalejšího. „Tak jsem to tam zazpívala a celý národ se najednou zbláznil!“ uvedla zpěvačka. Písnička se stala obrovským hitem a fanoušci Věry Špinarové ji od té doby vyžadovali na každém jejím koncertu. Jak před třiceti lety, tak i na posledních koncertech, které měla zpěvačka před svou smrtí.

Video: Jednoho dne se vrátíš

Video
délka: 04:28.77

Věra Špinarová - Jednoho dne se vrátíš Věra Špinarová

Text:

„Den se v růži skryl

a z růže vůni bral,

tím jsi dlouho žil

a kráse přísahal.

Mám už v tváři sníh,

to léta můžou být,

s prázdnem slůvek Tvých

chci sotva v písních znít.

To víš, že zůstanou,

jak loukám tváře kvést.

Dál v knihách všech zázraků,

mou písní zníš dál.“

 

Kdo byl Zbyšek Malý?

Zbyšek Malý vystudoval FAMU, filmovou hudbu a soukromě studoval také výtvarné umění. Od konce padesátých let publikoval souběžně pod jménem Karel Šer satiru, publicistiku a výtvarnou publicistiku. Vedle více než 900 písňových textů napsal rockové kantáty, přeložil a upravil rockovou operu Junona a Avos, libreta oper (Marianna, Nesmělý Casanova), muzikál Město šťastných lásek (Státní divadlo Ostrava), Marné cesty holubů (hudební drama, Čs. televize). V Československé televizi v Ostravě působil jako dramaturg a vedoucí redakce vysílání pro děti a mládež.

VŠE O VĚŘE ŠPINAROVÉ NA BLESK.CZ ČTĚTE ZDE>>

Fotogalerie
168 fotografií