Zpěvačka tak pankráckou věznici mohla opustit už po půlroce. Šlo ale o jedno velké nedorozumění. V roce 1980 poslala jedna agentura na účet Hegerové peníze, které patřily Gottovi.

Po písmenu G v abecedě následuje H a účetní se jednoduše spletl. Jeho omyl se ale tehdy pro Hegerovou, která si nikdy nehlídala a nekontrolovala účty, stal osudným. Dostal ji za katr.

Šlo o roční honorář ve výši kolem milionu korun a zpěvačka chybu nenahlásila včas. Všimla si jí až tehdy, když se po penězích začal shánět Slavík. Přestože se potom všemi silami snažil vše urovnat bez soudních tahanic, soud Hegerovou obvinil ze zpronevěry. Šlo tehdy o hromadu peněz. Za milion se v 80. letech dalo pořídit několik aut nebo dvě vily.

Tehdy ale zasáhla všemocná »Žena za pultem« Švorcová, která byla předsedkyní Svazu českých dramatických umělců a členkou ÚV KSČ. „Když paní Hegerovou vyšetřovali, obrátila se na mě se žádostí o pomoc, které jsem vyhověla,“ řekla v minulosti Blesku herečka, která Husákovi napsala v říjnu 1980 žádost o milost pro zpěvačku a prezident jí v dubnu 1981 vyhověl.

Tehdy Švorcovou vyrozuměl přes ministra spravedlnosti Jana Němce. Hegerová byla osvobozena! „Karel za nic nemohl. Došlo prostě k chybě, na kterou jsem nepřišla včas. Nikdy mě účty nezajímaly,“ řekla Blesku Hana, která si navíc myslí, že by ji nikdy neodsoudili, kdyby nepáchala prohřešky proti režimu. „Věděli, že nejsem jejich,“ komentuje.

Fotogalerie
38 fotografií