Ivana Zelníčková byla pro fízly totéž co šťavnatá lodyha pro vyhládlé slimáky. Na krásnou lyžařku z tehdejšího Gottwaldova se jich nalepilo hned několik. Zvláštní přitažlivost pro ně získala poté, co v roce 1968 dala sbohem socialismu a provdala se do Rakouska. Jejím prvním manželem se stal rakouský průmyslník Alfred Winklemeier, s nímž se údajně znala ze závodů.

„Protože to nebyla zlenivělá soudružka, ale chtěla proniknout, tak se provdala… No a vypadla z Čech… Tady se střílel do hlavy nějakej Jirka Syrovátka… až to tu nevydržel a zdrhnul taktéže,“ hlásí ve své hodnotící zprávě soudruhům z StB jeden z přátel Ivaniných rodičů, kandidát tajné spolupráce Josef Menšík, který se později stal agentem LANGREM.

Jeho kolega LUBOŠ přidává informaci, že si pro Ivanu před uplynutím amnestie do Rakouska zajel její otec a donutil ji dokončit v Praze vysokou školu. To už se ale Ivana se starším mužem, o němž tvrdí, že s ním nikdy nic neměla, rozvedla.

V Praze ještě stihla milostnou epizodu s dvorním textařem Karla Gotta Jiřím Štaidlem (†30), ale po jeho smrti se jako Rakušanka vystěhovala do Kanady. V Kanadě se potkala se svojí studentskou láskou Jiřím Syrovátkou, jehož zmiňoval agent LANGR. Měl obchod s lyžařským vybavením a Ivana mu v něm pomáhala.

Tedy do té doby, než se bývalá brigádnice Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze vrátila k původní profesi manekýny. Osudový okamžik – seznámení s Donaldem Trumpem – popisují estébáčtí konfidenti jinak než Ivana. Podle nich to proběhlo v roce 1976 v rakouském Innsbrucku, kde byla česká kráska coby trenérka kanadských lyžařek.

„Při jednom návratu do olympijské vesnice použila taxíku, který cestou měl závadu,“ popisuje opět kandidát tajné spolupráce LUBOŠ v agenturní zprávě č. 6 z 15. 6. 1977. „Taxikář jí po omluvě zastavil namátkou kolemjedoucí osobní automobil. Muž ve voze byl Američan, a jak se později ukázalo, tajemník presidenta Cartera v předvolebním období. Iva učinila na muže dojem. Ráno jí poslal do hotelu koš růží. Další věci se vyvíjely tak překotně, že do USA se vraceli společně.“

Ivana se ovšem nechala slyšet, že Trumpa potkala při pracovním výjezdu do New Yorku. S ostatními manekýnami, s nimiž prezentovala Montreal jako olympijské město, marně čekala, až se uvolní stůl v prestižní restauraci Maxwell’s Plum na Upper East Side.

Tehdy se na scéně objevil dědic realitního impéria Donald. Obě verze se shodují v jednom: byla to láska na první pohled. Agenti se ve spisech předhánějí v informacích ze soukromí mladé rodiny. Podle LUBOŠE Trump podepsal svatební smlouvu, kde mj. uvedl, že chce mít tři děti.

Pro případ, že by manželství zaniklo, je pro Ivanu počítáno s odškodným 1 milion dolarů. Agent LANGR to viděl ve zprávě jinak: „Vzal si Ivanu a ta mu povila dítě. Za tuto oběť obdržela slíbený melounek dolarů, a protože Ivana nebyla hamižná, investovala… do herny, kterou prodával soudruh, jemuž se nedařilo,“ líčí v ironickém duchu. Informace o tom, kolik Ivana skutečně za dítka Donalda, Ivanku a Erica, dostala, se liší. Prý od čtvrt do milionu dolarů.

Otec Ivany Trump, Miloš Zelníček (†63), byl u Státní bezpečnosti evidován pod registračním číslem 28933 v kategorii důvěrník. Jeho svazek byl veden pod krycím jménem MILOŠ. U této kategorie Ústavní soud rozhodl, že ji nelze považovat za vědomého spolupracovníka StB.

Důvěrník – a přesně tak tomu bylo i v tomto případě – se scházel s StB (obvykle na její žádost) a odpovídal na její dotazy. Nevěděl ale, že je veden jako spolupracovník. Zkrátka něco za něco – oni mu povolili výjezd za dcerou, on pak o cestách informoval.

Fotogalerie
34 fotografií