Ani 1761 dní nestačilo Dagmar Havlové na zahojení rány, která byla způsobena ztrátou milovaného muže. „Není to méně smutku. Dneska jsem si ověřila, že není. Vždycky je to takový emočně náročný,“ svěřila se Top Star Magazínu bývalá první dáma s tím, co prožívá každý rok v tomto období, kdy by bývalý prezident slavil narozeniny.

„Kupodivu, myslela jsem si, že to bude lepší. Je to možná tím podzimem... Je to takový čas sebrání, působí na emoce, city a tak,“ rozpovídala se Havlová o svých pocitech. Stále na manžela nemůže zapomenout, a tak se snaží obklopovat se věcmi, které jí ho nejvíce připomínají.

„Obvykle mívám náušnice, který mi nechal na stole na Hrádečku. Když jsme spolu pár hodin před smrtí mluvili, říkal – máš tam dárek k Vánocům... Byly to náušnice s modrým kamenem. Vezmu si je až v prosinci,“ prozradila paní Dagmar. Právě prosinec je pro Dagmar měsícem velkého smutku. 18. 12. se totiž stala vdovou.

Havlova přítomnost na ni nečiší pouze ze šperku, který jí daroval. „Dneska jsem si vzala Vaškovu šálu. Když jsem ho sem přivezla poté, co jsme spolu strávili noc na Hrádečku, tak jsem si ji vzala z jeho krku. Od té doby mám pocit ochrany,“ prozradila Dagmar s tím, že šála stále voní parfémem, který mu kupovala.

Obklopuje se věcmi po svých milovaných

Dagmar Havlová se ráda obklopuje věcmi, které jí připomínají milované zesnulé. Nechala si i památku po bývalé kolegyni Jiřině Švorcové (†83). „Když jsem po listopadu 1989 vyklízela ze dne na den šatnu v divadle, měla jsem na stolečku křišťálovou dózu s poklopem na pudr. Dala jsem ji Dáše, protože se ke mně vždycky chovala slušně. Když jsem byla na oslavě stých narozenin vinohradského divadla, Dáša za mnou přišla a řekla mi, že ji pořád ještě má, což mě potěšilo,“ vyprávěla herečka v knize Jiřina Švorcová osobně.

Je to extrém! Tvrdí psychiatr

„Lidská psychika má spoustu variant. Jsou lidé, kteří po odchodu nejbližšího člověka potřebují zlikvidovat věci zesnulého a udělat za vším tlustou čáru. Naopak druhý extrém jsou pozůstalí, kteří si potřebují neustále oživovat vzpomínky,“ řekl deníku Aha! psychiatr MUDr. Jan Cimický.

„Velice často nosí i oblečení po mrtvých. Chtějí získat pocit, jako by tam ten člověk s nimi byl, aby je to bolelo méně. Časem to oslabí. Někteří lidi se z toho nedostanou nikdy a jejich životním programem je truchlení,“ dodal.

Ještě více o Dagmar Havlové uvidíte ve čtvrtek ve 21:30 na TV Prima.

Fotogalerie
55 fotografií