Na tomto hollywoodském megahitu dřel tři měsíce od rána do noci, aby si diváci v kině přišli na své. Má na kontě už takové hity jako dobrodružné Piráty z Karibiku, dobového Lincolna, kterého natočil legendární Steven Spielberg, či oscarovou lahůdku, Gravitaci.

A v čem spočívá jeho práce? Je najímán jako compositor. Compositing je poslední fáze vizuálních efektů. Jeho úkolem je postavy, domy, stromy, skály atd. vytvořené v počítači trikovými specialisty dosadit do natočených záběrů tak, aby to vypadalo, že tam opravdu patří a že skutečně existují.

Musí vyladit světlo, ostrost záběru a barvy, aby všímavé lidské oko nic nerušilo a divák se tak mohl nechat unášet fantazií filmových tvůrců.

Noviny

Jak se ale Vladimír Valovič, rodák ze slovenského města Handlová s necelými osmnácti tisíci obyvateli, dostal k práci na nejvýdělečnějších filmech Hollywoodu? V devatenácti začal pracovat jako grafik ve slovenských novinách v Bratislavě.

Pak hledal vysokou školu, která by odpovídala jeho představám, ale nenašel ji ani na Slovensku, ani v Česku. Zvolil tedy zahraničí.

Ve svých 22 letech odjel do Anglie, aby si vydělal peníze na vzdělání. „Neuměl jsem moc jazyk, a tak jsem pracoval ve skladu nebo v hotelu. Zkrátka, kde se dalo,“ vzpomíná na nelehké začátky.

Milionová škola

V Londýně později objevil Escape studios, které ho uchvátilo a kde se učil speciálním efektům. Studium trvalo pouze půl roku, ale stálo ho v přepočtu skoro milion korun.

Musel si na něj půjčit z banky, a když se to dozvěděla jeho rodina, klepali si na čelo. „Nebuď blázen. K filmům, jako je Pán prstenů nebo Matrix, se stejně nedostaneš,“ domlouvali mu, ale on šel dál za svým snem.

„Konečně jsem potkával stejné fanatiky do těchto technologií, jako jsem byl já sám, což bylo velice důležité, protože do té doby jsem nenacházel ve svém okolí spřízněnou duši,“ vzpomíná Valovič. Škola mu dala nejenom vědomosti v oblasti tvorby 3D a 2D objektů, ale také ho naučila, jak se dělá composing.

Oscar

Zlomem v jeho kariéře byla nabídka z londýnského studia, aby se podílel na Pirátech z Karibiku, kde vytvářel velké exploze při střelbě z děla, 3D lana a modré pozadí s mlhou na moři.

K filmu Gravitace se dostal až v jeho závěrečné fázi, kdy upravoval jeden složitý záběr s helmou, která prolétá před kamerou.

Gravitace byla z devadesáti procent stvořena v počítači a trikoví specialisté dostali za speciální efekty Oscara. „Vzpomínám si, že jsem si ho mohl díky oficiálnímu focení potěžkat. Překvapilo mě, kolik váží. Cena Bafta, kterou jsme dostali za tentýž projekt, byla ale ještě mnohem těžší,“ hodnotí váhu filmových cen Valovič.

Spielberg

Při práci na filmu seděl asi pět metrů od střižny, kam každý den chodil režisér snímku Alfonso Cuarón. „Dlouho jsem ani netušil, kdo to je, vždycky kolem nás prošel, potom bouchnul za sebou dveřmi od střižny, za kterými se poté ozývaly různé výbuchy z filmu. Teprve později jsem se dozvěděl, kdo mi to denně chodil za zády,“ směje se mladý Slovák.

Valovičovou hlavní prací ale tehdy byl film Lincoln, který režíroval legendární Steven Spielberg. „Byla to pro mě velká čest podílet se na snímku tak významného režiséra. S ním konkrétně jsem se ale bohužel nepotkal.“

Zatím největší kus práce odvedl Valovič na megahitu Strážci galaxie. Dostal na starost digitálně vytvořeného mývala. „Upravoval jsem na snímku asi třicet záběrů, supervizor mi dával na starost ty náročnější, které bylo potřeba udělat rychle, což mě jako jednoho z osmdesátičlenného týmu velice potěšilo,“ pyšní se talentovaný mladík.

Jeho šéf přitom dělal supervizora na Avatarovi, nejvýdělečnějším filmu všech dob. Valovič si s ním padl do oka a už teď od něj dostal nabídku k další spolupráci.

Superman

V současné době bydlí Valovič v Praze, kde pracuje na reklamách, ale už zvažuje nabídku z Kanadského Vancouveru a Singapuru, kde sídlí studia, která pracují na filmech Rychle a zběsile 7, Terminátor 5, Batman versus Superman a dalších.

Jeho snem je ale stát se jednou sám supervizorem. Proč? „Supervizor zná režisérovu vizi, komunikuje s ním a musí spolupracovníkům vysvětlit, co po nich chce, a všechny správně směrovat.“

Odhodlání Valoviče je veliké, a pokud v cestě za svým snem nepoleví, bude možná v budoucnu i on denně řešit s nejlepšími režiséry Hollywoodu jejich představu o filmu. My mu můžeme jen popřát: „Hodně štěstí, Vladimíre!“

Nejnáročnější záběr

Podle Valoviče je nejnáročnější záběr ten, co vypadá nejjednodušeji. Náročná retuš může být složitější, než když do záběru chcete umístit deset 3D vytvořených postav.

Například vymazat při švenku kamery ze záběru lidi by prý zabralo i několik dní.

Muselo by se dodělávat pozadí atd., někdy se na jednom záběru pracuje i několik týdnů. „Když neznáte správný postup, hodně vás to brzdí,“ dodává Valovič.

Valorič chodí i na pivo

Na hollywoodských filmech pracují compositoři z celého světa a všech národností, a tak má Valovič kamarády po celém světě.

„Udělal jsem si tam několik kamarádů, s nimiž se na dálku přátelím dodnes,“ říká Valovič a dodává, že občas po práci se zašli odreagovat jako parta do hospody, na klasický Friday drink v Soho, kde se utužují vztahy mezi spolupracovníky z celého Londýna.

Blesková zpráva

V ČR pracoval Valovič na filmech Kuky se vrací či 3 sezony v pekle.

GRAVITACE

Výdělek: 15,2 miliardy korun

Které záběry dostal na starost? Záběr helmy letící před kamerou ve vzduchoprázdnotě vesmíru.

STRÁŽCI GALAXIE

Výdělek: 18,5 miliardy korun

Které záběry dostal na starost? Většinu záběrů s nejdrsnějším a nejvtipnějším mývalem planety.

PIRÁTI Z KARIBIKU

Výdělek: 15,7 miliardy korun

Které záběry dostal na starost? Ničivé exploze dělových koulí, hustý kouř a retušování pomocných lan.

LINCOLN

Výdělek: 6,6 miliardy korun

Které záběry dostal na starost? Kompletace lidí, zvířat a budov do jednoho záběru a retušování.

Fotogalerie
16 fotografií