Jihočeská obec Malenice plánovala v nově stavěném muzeu otevřít stálou místnost se vzpomínkou na legendární herečku, na jeho místě však stojí jen ruiny. „Muzeum mělo být dokončeno do prosince loňského roku, vše však zdržel archeologický průzkum. Nový termín dokončení je červen 2014. Muzeum se pak slavnostně otevře v červenci,“ vysvětluje starosta Malenic Josef Bláhovec (63).

Ochotná dědička

Ten už vstoupil i do jednání s univerzální dědičkou Janou Svítivou (56). „Moc ráda muzeu bezplatně zapůjčím ocenění a různé věci z Jiřinčina života. Co bych s tím dělala?“ prozradila Svítivá Blesku. „Bylo za mnou hodně lidí, jestli bych jim něco nevěnovala, ale to udělat nechci. Takhle budou mít možnost to vidět všichni,“ dodává dědička.

Měli ji rádi

Poslední přání Jiřiny Jiráskové bylo, aby byla pohřbena v malebných Malenicích po boku svého životního partnera Zdeňka Podskalského (†80). To bylo herečce splněno. Spolehla se na to, že právě v této malé jihočeské vesničce se důstojně postarají o její památku. „Paní Jiráskové chodím občas zapálit svíčku a nejsem jediná, dělají to i ostatní sousedé. Měli jsme ji tu rádi,“ prozradila Blesku sousedka Jaroslava Tušková, kterou jsme zastihli u hereččina hrobu.