Proč do podobných svazků vstupují muži, je nasnadě. Ale proč ženy? Odpovědí je spousta. Starší muži, zejména ti úspěšní, v nich vzbuzují pocit jistoty a zázemí. Mají moc či peníze, případně obojí. Ženy, které rády k partnerům vzhlížejí, se s nimi cítí v bezpečí. Oplátkou poskytují manželům naději, že budou ve stáří láskyplně opečováváni. Nelze popřít, že to mnoha párům i přes propastný věkový rozdíl docela dobře klape. Řadu příkladů bychom našli i v českém showbyznysu…

Karel Gott (73) & Ivana Gottová (36)

Před nedávnem oslavili páté výročí svatby, jsou spolu už ale celých čtrnáct let. Ivana Gottová, za svobodna Macháčková, byla první ženou, která milovníka něžného pohlaví dostala k oltáři. Když se ovšem se svým partnerem měla pochlubit rodině, nebylo to pro ni jednoduché. Před lety mamince velkou novinku sdělila raději pouze přes telefon. „Už si to přesně nepamatuji. Řekla asi něco jako: Děláš si legraci?!“ vzpomíná Ivana.

Téměř čtyřicetiletý věkový rozdíl si prý začala uvědomovat až s narozením dvou malých dcer. „On chce děti dovést do dospělosti, to je pro něj cíl. Samozřejmě, že od doby, kdy máme děti, si náš věkový rozdíl uvědomuju. Do té doby mě to nenapadlo,“ přiznává.

Jiří Adamec (64) & Jana Adamcová (40)

Manželé jsou teprve sedm let, pár ovšem tvoří mnohem déle. Svůj vztah ale museli celých jedenáct let tajit. Důvod byl jednoduchý – režisér byl ženatý a měl tři děti. Tajně se tedy scházeli doma u moderátorky. „Využívali jsme každé příležitosti, abychom byli spolu, třeba i na deset minut. Jirka zavolal: jedu na čaj, chvilku jsme si povídali a pak jel domů za svou ženou,“ vzpomíná na krušná léta Adamcová. Dnes už ale tvoří šťastnou rodinku a vychovávají společně dva potomky.

Moderátorka prý věk svého muže neřeší, zároveň je ale realistka. „Je to skoro pětadvacet let, ale já to nevnímala nikdy. Vím ale, že jednou za to zaplatím. Zůstanu sama a bez Jiřího mi bude určitě hodně těžko,“ říká.

František Janeček (68) & Tereza Mátlová (36)

Sexy blondýna Mátlová a o dvě generace starší Janeček působí na první pohled jako dost nesourodý pár. Přesto jim to klape už skoro deset let, a i když se ještě nevzali, stihli si už pořídit dceru Emily. „Trvalo to asi půl roku, než jsme se skamarádili a než jsme to povýšili na něco víc. Když vidíte krásné děvče, tak vás to napadne hned, otázkou je, jestli to napadne i tu druhou stranu,“ líčí začátky vztahu Janeček.

Mátlová přiznává, že jejího partnera ne všichni přijali s pochopením. „Okolí nás přijalo rozporuplně. Pro mě je důležité, jak na to reagovala rodina. Moji rodiče jsou úžasní lidé, když Františka viděli, pochopili, proč jsem si ho vybrala. Mají ho moc rádi,“ oddychla si zpěvačka, která často slýchává, že je zlatokopka.

Ivan Vyskočil (66) & Romana (25)

Že má Vyskočil slabost pro mladé ženy, na tom by nebylo nic až tak zvláštního. Překvapivé ale je, že mladinké krásky mají stále slabost pro něj. Po rozvodu s tanečnicí Anife se už několik let ukazuje s mladinkou Romanou. „To, že někomu se třeba nelíbí větší věkový rozdíl, mě nechává absolutně klidným a vůbec na podobné poznámky nereaguji. Je to jen bledá závist. Vztah rozhodně není o letech, ale o tom, že je lidem spolu fajn,“ má jasno Vyskočil.

Ženit se ale znovu nehodlá. „O ruku jsem partnerku zatím nepožádal. Není to tím, že bych ji nechtěl jako manželku, ale z prozaičtějšího důvodu. Prostě a jednoduše bych se svatby nemusel dožít,“ směje se.

A spokojená je i Romana. „Po všech stránkách u nás vládne oboustranná spokojenost,“ prozrazuje.

Petr Janda (70) & Alice Jandová (30)

Jandová je v pořadí třetí Jandovou manželkou. Vzali se v roce 2009, krátce nato mu porodila dceru Anežku. Láska na první pohled to ale nebyla. „Já jsem nebyla na starší chlapy. A když jsme spolu začali chodit, nenapadlo mě, že by to mohlo zajít dál,“ vypráví. A na co ji o čtyři desítky let starší partner sbalil? „Má ke všemu mladistvý přístup, vlastně je pořád jako puberťák. Kdybych zavřela oči, ani mi nedojde, že je o tolik starší. Zjišťuju, že je vlastně jedno, kolik chlapovi je, všichni se chovají stejně a dělají stejné blbosti,“ směje se.

Sám Janda má pro svou slabost pro mladé ženy svérázné vysvětlení. „Chlap touží po mladší manželce. Přece jen, když chce dítě, slepice by měla být čerstvá. Když už je kohout starý, aspoň slepice ať je mladá,“ zažertoval si zpěvák na účet Alice.

Zdeněk Podhůrský (53) & Ilona Andrejsová (25)

Randí spolu už od roku 2007, kdy bylo Iloně pohých dvacet let. Přestože by Zdeněk mohl být Iloniným otcem, zatím jim to podle všeho klape skvěle. „Věkový rozdíl mezi námi je sice relativně velký, ale v ničem nás neomezuje. Zdeněk má energie za dva a jeho věk beru jako plus. Podle mě stejně zapírá svůj pravý věk, nebo upířím způsobem vysává tu vysokou dávku energie ze mě, a pak si stěžuje, že pořád spím,“ tvrdí mladá blondýna.

S humorem reaguje i Podhůrský. „Jestli nám nevadí věkový rozdíl? Je fakt, že už by to možná chtělo o něco mladší partnerku, protože chvílemi mám pocit, že Ilona trochu nestíhá. Ale na druhou stranu mě alespoň trochu usadí a já se učím odpočívat a třeba se i více vyspím,“ říká se smíchem.

Jiří Menzel (75) & Olga Menzelová (35)

Olga má pro režiséry slabost. Už osm let je sice manželkou slavného Jiřího Menzela, před čtyřmi lety od něj ale na čas odešla k dalšímu velikánovi v oboru, Jaroslavu Brabcovi. S ním má dokonce tříletou dceru Aničku. K o čtyřicet let staršímu Menzelovi se ale nakonec vrátila. „Věkový rozdíl nevnímáme. Občas mám pocit, že jsem dospělejší než Jirka,“ tvrdí Menzelová. A její muž je prý zadobře i s Olžinými vrstevníky. „Mí kamarádi a spolužáci ho mají rádi a vždycky mi říkají, abych ho vzala s sebou,“ dodává.

A čím, kromě vzhledu, dostala záletná blondýna Menzela? „Má talent komunikovat s lidmi. Dokáže se skamarádit i s ženami středního věku, které ty blondýny jinak moc nežerou,“ vysvětluje režisér.

Jiří Krampol (74) & Hana Krampolová (50)

 Za pár dní je čeká dvacáté výročí svatby. Přestože často zaplavují noviny svými skandály, v manželství jim to přes velký věkový rozdíl zjevně klape. „Na Haničce mě zaujalo její povolání. Říkal jsem si, že když se umí starat o děti, jednou se postará i o mě. Když umí přebalit dítě, přebalí jednou i starýho dědka,“ směje se Krampol.

„Celý život jsem se o něj starala, ale teď mám vleklé potíže s kolenem a Jirka se už několik měsíců stará o mě. A že mu to jde,“ pěje ódy. Pár se seznámil, když bylo Haně pouhých patnáct let. „Poznali jsme se v divadle. Tehdy jsem si šla pro jeho podepsanou fotku. Zeptal se mě, kolik mi je. Když zjistil, že patnáct, řekl, ať přijdu, až vyrostu,“ vypráví. Přišla a vyšlo to!

Fotogalerie
11 fotografií