V nejtěžších chvílích po smrti herečky ze seriálu Velmi křehké vztahy drží nad vodou manžela Hynka hlavně syn Jeníček, kterého ještě právně nedostali do adoptivní péče. „Rodina měla zřejmě dítě v takzvané předadoptivní péči. To znamená, že ho mají normálně v domácnosti, pouze jim ještě chybí soudní rozhodnutí o osvojení. S tím zřejmě soud otálel na základě špatného zdravotního stavu matky,“ řekla Blesku zakladatelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, která se vyzná v adoptivní péči.

Vytoužené miminko si manželský pár adoptoval v době, kdy se zdálo, že rakovina Dřízhalové je už nadobro zažehnána. Péčí o syna tak Hynek Dřízhal alespoň otupuje kruté rány, které mu osud přichystal. „Zvládám to dobře a i miminko se má dobře. Nezlobte se, nebudu poskytovat rozhovory,“ řekl Blesku Dřízhal.

Od pátku, kdy ve Všeobecné fakultní nemocnici podlehla Zuzana Dřízhalová rakovině lymfatických uzlin, se její manžel stranil okolí a ze svého domu si udělal úkryt před světem. Dokonce přestal chodit do práce. „Bojíme se o něj, protože jsme ho od smrti Zuzany neviděli,“ řekli kolegové. V jeho kůži by nechtěl být nikdo z nich.

Včera odpoledne ale na chvilku dokázal vdovec vyloudit úsměv na rtech, když si hrál se synem Jeníčkem. Blesk ho zastihl na procházce s kočárkem v parku.

Jedno utrpení stíhá druhé

Herečka ze seriálu Velmi křehké vztahy si s manželem Hynkem vytoužené miminko vzala do své péče teprve před několika měsíci. Věřili totiž, že Zuzana je fyzicky v pořádku a připravená na to, aby se o děťátko postarala a poskytla mu úplnou rodinu. Jelikož herečka po spoustě chemoterapií s největší pravděpodobností nemohla mít vlastního potomka, manželé se rozhodli, že si osvojí Jeníčka. Zuzana velmi toužila po velké rodině. Sama měla sestru Lucii a bratra Filipa. A k lásce k dětem byla vedená od malička. Její maminka Jana byla totiž porodní bábou.

Malého Honzíka moc milovala, ale dlouho si ho neužila. Teď se ale může stát, že i Hynek malého neuvidí vyrůstat u sebe doma. „Je hrozné, co se stalo Zuzce. Lituji však i Hynka a celou rodinu. Na Jeníčka si tak navykli, oblíbili si ho, ale od Milana (otec Zuzany, pozn. redakce) vím, že ještě nedostali rozsudek soudu, jestli malý u nich zůstane natrvalo,“ řekl Blesku přítel rodiny.

Po uplynutí předadopční péče totiž pořád soud neurčil, jestli se Dřízhalovi stanou plnoprávnými rodiči Honzíka. Situaci ještě víc komplikuje smrt Zuzany. Na odboru sociální péče v příslušné městské části Blesku nikdo z pracovníků nemohl poskytnout konkrétní informace k případu, proto se Blesk obrátil na zakladatelku Nadace Naše dítě Zuzanu Baudyšovou, která dobře zná problematiku adoptivní péče.

„V podobných případech vždy záleží na situaci tatínka a prarodičů dítěte. Všechny okolnosti v rodině by měly být zváženy. Jde o malé dítě, tak by bylo určitě lepší, kdyby zůstalo v rodině, ke které si už stačilo vytvořit citová pouta. Další otázka však je, jestli otec sám bude dál projevovat o dítě zájem. Roli bude hrát jeho zaměstnání a celková vytíženost. Rodina měla zřejmě dítě v takzvané předadoptivní péči. To znamená, že mají dítě normálně v domácnosti, pouze jim ještě chybí soudní rozhodnutí o osvojení. S tím zřejmě soud otálel na základě špatného zdravotního stavu matky,“ vysvětlila Zuzana Baudyšová.

Fotogalerie
13 fotografií