O tom, že vztahy mezi Jiřím Sovákem a jeho synem Jiřím Schmitzerem nebyly vůbec ideální, se dobře vědělo. „Jirka nemohl svému otci odpustit, že odešel od jeho mámy,“ vysvětluje začátek napjatých vztahů jeden z rodinných přátel.

Ty se ještě vyhrotily v roce 1976, kdy Schmitzer v opilosti způsobil dopravní nehodu, při které zemřel chodec. Syna slavného herce tehdy odsoudili na tři roky odnětí svobody a jeho otec se ho kvůli tomu v podstatě zřekl. „Jirka měl pocit, že v době, kdy potřeboval nejvíc podporu své rodiny, se k němu táta otočil zády. A ta hořkost v něm zůstala, takže když pak jeho táta umřel, Jirka mu ani nešel na pohřeb,“ dodává rodinný kamarád.

Fotogalerie
3 fotografie

Jenže otevřeně se k těmto problémům nikdo z rodiny nikdy nevyjádřil. Až teď, deset let po smrti Sováka, konečně promluvila v týdeníku Instinkt Anna Sováková. Manželka slavného herce prozradila také důvod, proč Sovák opustil matku Jiřího Schmitzera.

„Malý Jirka byl prima kluk, ale nežil s námi, žil se svou matkou, takže jsme ani já a ani Sovče neměli na jeho výchovu vliv,“ popisuje Anna Sováková dětství budoucí herecké star.

„Sovča byl hodně vytížený, doma skoro nebyl a moc volného času neměl. To samozřejmě jeho vztahu se synem také nepřidalo,“ přiznala Sováková. „Jejich pozdější pohled na život, posuzování hodnot v jednání lidí se natolik vzdálily, že se už asi nedaly přemostit. Chyba byla asi na obou stranách,“ diplomaticky pojmenovala Anna nenávist mezi jejím mužem a jeho synem.

„Teď už se s tím ale nedá nic dělat, a tak je zbytečné se v tom vrtat,“ uzavřela v Instinktu celé téma vdova po jednom z nejslavnějších herců české historie.