15. listopad 2019
Svátek slaví Leopold, zítra Otmar

10 skvělých tipů, jak ušetříte v domácnosti 3000 Kč měsíčně

/
 • (iStock)
  22. října 2019 ● 06:00

  Představte si, že by vám každý měsíc na účtu přibylo 3000 korun. Jen tak, bez namáhavých přesčasů nebo víkendových brigád. To není jen těžko splnitelný sen! Stačí trochu plánovat a mít peníze více pod kontrolou. Zkuste to podle našich tipů.

  Stačí trochu plánovat a mít peníze více pod kontrolou. Zkuste to podle našich tipů.

 • 1.

  Jděte do plusu

  jak ušetřit

  Abyste dokázala něco ušetřit, potřebujete jediné – mít přehled o tom, kolik peněz si vyděláte a kolik utratíte. Snadno tak zjistíte, jestli jste v plusu a můžete s čistým svědomím začít šetřit na novou bundu nebo třeba pohovku do obýváku. „Peníze nevyděláváme jenom na zaplacení každodenních výdajů, ale samozřejmě s nimi chceme počítat také trochu do budoucna a vytvořit si finanční rezervu,“ potvrzuje finanční poradkyně Marcela Hrubošová z Financeproradost.cz.

 • 2.

  Sbírejte účtenky

  jak ušetřit

  Nejjednodušší je sledovat všechny účtenky, které sesbíráte do krabice za jeden měsíc. „Pak stvrzenky rozdělte podle druhu zboží nebo služeb. Díky tomu zjistíte, kolik měsíčně dáte za potraviny, kosmetiku nebo kadeřníka,“ radí Marcela Hrubošová. Dodává, že pro rodiny s dětmi je to skvělá zábava, protože potomci vám s tříděním rádi pomohou. Navíc se nenásilnou formou sami začnou učit pracovat s domácím rozpočtem.

 • 3.

  Každá stovka dobrá

  jak ušetřit

  Jakmile budete mít přehled o tom, kolik jste nakoupila oblečení, drogerie a kolik vaši rodinu stály například návštěvy kina, nejspíš vás hned napadne, na čem by šlo trochu ušetřit. Chodí vaše děti často do fastfoodů? Úplně jim to zakázat asi nemůžete, ale zkuste se domluvit na přijatelném kompromisu – na hamburger jednou týdně a zbylé dny děti dostanou chutnou svačinu z domova. Koupila jste si halenku a za poslední dobu jste ji neoblékla ani jednou? Pak si dejte příště s výběrem nových kousků větší práci, protože je škoda utratit čtyři stovky jen tak.

 • 4.

  Myslete na zadní vrátka

  jak ušetřit

  A samozřejmě je potřeba počítat s nečekanými - výdaji a odkládat peníze stranou pro takové situace. Když to jednou - uděláte, neuvěřitelně se uklidníte a budete v tom pokračovat už navždy. Jakmile se vám totiž třeba rozbije pračka, nebudete panikařit, kde najednou sehnat sedm tisíc. A stejným způsobem můžete šetřit na dovolenou nebo nehorázně drahou plisovanou sukni, kterou tohle léto prostě potřebujete mít.

 • 5.

  Nakupujte ve slevách

  jak ušetřit

  Počkejte si na sezonní slevy a nakupte oblečení nebo boty klidně až na další sezonu. I v případě dětského oblečení můžete takto ušetřit spoustu peněz, jen myslete na to, že děti rostou. Nové kolekce vás tolik nemusí zajímat, zaměřte se na klasické kousky a kvalitní materiály, které z módy nevyjdou. V obchodech vychytejte výhodné akce na potraviny.

 • 6.

  Jídlo plánujte dopředu

  jak ušetřit

  Zapomeňte na spontánní nákupy. Raději si předem pořádně rozmyslete, co chcete vařit a za kolik. Pak se vám už nestane, že doma skončíte s předraženou bagetou a taškou drahých limonád. Ve skutečnosti si můžete udělat zdravý a levný salát s opečenými bagetkami a k pití si dát pramenitou vodu, která vás stejně osvěží nejlépe.

 • 7.

  Zkuste on-line bazary

  jak ušetřit

  Prodejte všechny pěkné věci, které už nevyužijete a které se zbytečně válí na půdě nebo ve sklepě. Někomu jinému skvěle poslouží a vy přispějete do rodinného rozpočtu další částkou.

 • 8.

  Dárky plánujte dopředu

  jak ušetřit

  Jestli už teď víte, co by vaše rodiče nebo děti chtěli k narozeninám, klidně to kupte o pár měsíců dříve. Ušetříte si čas, nervy a nakonec i peníze.

 • 9.

  Vyjednejte si lepší tarif

  jak ušetřit

  Stačí zavolat vašemu operátorovi a zeptat se, jestli nemáte nárok na výhodnější tarif. Společnost vás na tuto možnost totiž sama pravděpodobně neupozorní. Volat a psát zprávy můžete také zadarmo přes Messenger nebo WhatsApp.

 • 10.

  Rada odbornice

  jak ušetřit

  Radí Marcela Hrubošová, financeproradost.cz, 

  "Už léta používám metodu 1–7–2. To znamená, že svůj příjem rozdělím na tři důležité hromádky. 1 = 10 % slouží jako odměna pro mě, za tyto peníze si můžu koupit, cokoli chci, třeba nový parfém nebo hezkou knížku. 7 = 70 % příjmu padne na každodenní výdaje, jako jsou bydlení, voda, plyn, telefon, Wi-Fi, jídlo, pojištění nebo oblečení. A poslední hromádka, 2 = 20 % je železná rezerva, které se nikdy nedotknu. Používám ji jenom ve chvílích, kdy je někdo v rodině nemocný anebo se nám třeba rozbije auto. A samozřejmě se tak nejlépe šetří peníze."

  Zajímají vás další tipy, jak ušetřit? 100 tipů na to, jak uspoříte v domácnosti, najdete v aktuálním čísle magazínu Blesk pro ženy, který koupíte na novinových stáncích, nebo si ho můžete objednat v tištěné či elektronické podobě v našem iKiosku ZDE.

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy