11. srpen 2020
Svátek slaví Zuzana, zítra Klára

Zkontrolujte kotel, krb a radiátory. Víme, kde seženete kominíka na komín

/
 • Kominíka si podle nové vyhlášky musíte pozvat alespoň jednou do roka.
  Kominíka si podle nové vyhlášky musíte pozvat alespoň jednou do roka. (abl)
  27. září 2017 ● 06:00

  Topná sezona v Česku začíná během září a trvá přibližně do konce května. Všechna topidla -  radiátory, kotle nebo kamna - je třeba po půlročním odpočinku na další provoz řádně připravit. Víte jak na to?

 • 1.

  Radiátory v domech s centrálním vytápěním

  Špatně seřízená topná tělesa a neodvzdušněné radiátory vás zbytečně připravují o peníze

  Pokud bydlíte v domě s centrálním vytápěním, je za kontrolu topné soustavy odpovědný správce objektu. Na vás zůstává, abyste se postarali o radiátory v bytě. V praxi to znamená zkontrolovat, zda dobře těsní či netečou a jakmile se začne topit, ohlídat si, zda hřejí, jak by měly. Případně je odvzdušnit povolením ventilu, ze kterého by posléze měla plynule odtékat voda. Vzduch v soustavě radiátorů může zapříčinit zvýšení spotřeby tepla až o čtvrtinu.

 • 2.

  Krby, krbová kamna, kotle na pevná paliva

  Také krb je třeba zkontrolovat

  Jste-li majiteli krbu či kotle na pevná paliva, ideální by bylo, abyste stav zkontrolovali už po sezoně. Kouřové slony a rošty demontujte a očistěte, nezapomeňte ani na spalinovou komoru, kterou pečlivě vyčistěte například pomocí ocelového kartáče. S kouřovody vám pomůžou speciální tvarovky. Kouřovody vyčistěte buď skrze čistící otvory, nebo kouřovody demontujte na jednotlivé kusy.

  Jak zkontrolovat topidlo:

  1. Prověřte, zda není mechanicky poškozené
  2.  Ujistěte se, zda správně těsní
  3. Ověřte správnou funkci všech pohyblivých částí 

 • 3.

  Zavolejte kominíka

  Kominíka si podle nové vyhlášky musíte pozvat alespoň jednou do roka.

  Důležité je zkontrolovat před sezónou komín. Nedbalost se zde rozhodně není na místě, protože v případě zanesení hrozí otrava oxidem uhelnatým. Komín by měl prohlédnout a pročistit kvalifikovaný kominík. Když se v komínu vytvoří velké množství sazí, mohou se vznítit a zapříčinit požár.

  Kontakt na kominíka vyhledáte například na webu Společenstva kominíků v ČR: www.skcr.cz, které sdružuje kominíky a revizní techniky z celé republiky.

 • 4.

  Když topíte plynem

  Před topnou sezonou je třeba nechat zkontrolovat stav kotle

  Každý majitel plynového kotle má povinnost nechat zařízení jedenkrát za rok zkontrolovat kvalifikovaným technikem. Výrazně tak snížíte nebezpečí úniku oxidu uhelnatého. Pobyt v místnosti, kde se ho nahromadí vysoké množství, vede k zdravotním problémům a v krajním případě až k udušení.

  Při servisní prohlídce plynového kotle pracovník zkontroluje funkce a stav přístroje, demontuje primární výměník, který vyčistí, případně vymění opotřebované nebo vadné dílce. V neposlední řadě prohlédne těsnost spojů plynového potrubí, zkontroluje odvod spalin a nastaví vhodný výkon.

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy