PROSTOR
Pokoj o výměře 17,5 m je v přízemním bytě s oknem do tmavé ulice. Má vysoké stropy, které nabízejí využití zvýšených ploch. Také je průchozí do sousední ložnice.

PROBLÉM
Nedostatek světla a průchozí zóna do sousedícího pokoje ubírá užitnou plochu. Věkový rozdíl dětí vyžaduje i vytvoření zón pro oddělené činnosti.

ŘEŠENÍ
V nice zádveří průchozí zóny budou police či skříňky. Prostor na hraní a učení umístíme k oknu a osvětlíme, tmavší část pokoje vyhradíme k odpočinku. Barvy budou neutrální, oživené barevnými akcenty. 

DŘÍVE
Pokoj vznikl z původní ložnice rodičů, s nimiž malý Matýsek zatím nocoval. Příchod sestřičky to změnil, děti dostaly své království.

Původní stav ložnice

VARIANTA 1
Pod dvěma zvýšenými postelemi je plnohodnotný prostor na hraní i odpočinek pro obě děti. 

BARVY
Pro podtržení světlosti pokoje jsem zvolila neutrální schéma s převažující bílou. Červená, žlutá a zelená na doplňcích navozují hravou lesní atmosféru.

Barevná varianta č. 1

LESNÍ KLID
S první variantou se vydáváme do lesa, mezi oblíbená zvířátka. Hrací plocha se otvírá díky volbě zvýšeného spaní, pod kterým je umístěný stolek se sezením, tabule na psaní a jsou tu zavěšená lana na houpání nebo lezení. Ke hře vybízí i puzzle koberec pod oknem a úložné boxy na hračky. Šatní skříň stojí v rohu vedle okna, nebrání vstupu světla a naopak zrcadlem místnost opticky zvětšuje a prosvětluje.

VARIANTA 2
Jedna zvýšená postel řeší ukládání množství věcí, na druhé, která je v klasické výšce, si děti mohou hrát.

Varianta 2

BARVY
Tyto barvy navozují spolu s bílým základem aktivnější atmosféru, odpovídající stylizaci do dětského hřiště.

Barevná varianta č. 2

Mají děti mluvit to podoby svého pokoje? Určitě ano! Podívejte se na video

Video
délka: 02:43.16

Nebojte se děti zapojit do rozhodování o tom, jak bude vypadat jejich pokojíček Tereza Kovářová

HRAVÝ POHYB
Ve druhé verzi navrhuji atmosféru hřiště, kde se děti mohou vyřádit nejen na zavěšené houpačce, ale mohou se ukrýt třeba v tee-pee. Plocha na hraní je vymezená oblým kobercem. Zde je také stůl a sezení z pevného kartonu. Zvýšená postel je jen jedna, druhá je pod ní částečně zasunutá, čímž získáváme další plochu na hraní. Úložné prostory jsou nejen pod postelemi, ale i vedle vstupu do pokoje (není vidět), čímž příjemně odstiňují vstupní dveře od lůžka. Průchozí zóna je zde využita pro police na hračky či knihy.

Nové Proměny  Bydlení

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem Nové Proměny Bydlení.