Bez ohledu na to, zda necháte miminko spát ve své ložnici nebo ve vlastním pokoji, postýlku budete potřebovat v každém případě. V prvních týdnech života odborníci nedoporučují, aby novorozenec spal v jedné posteli s rodiči, a to z bezpečnostních důvodů.

BEZPEČNĚ A POHODLNĚ

Pro čerstvě narozené děti je ideální postýlka s ohrádkou, jíž je často možné využívat až např. do dvou let věku dítěte. Péči o nejmenší usnadní polohovací spací plocha – abyste se k dítěti nemuseli příliš shýbat. V okamžiku, kdy se dítě posadí, lehací plochu snížíte, nejníže bude, až se dítě naučí stát. Hodit se mohou také demontovatelné bočnice či jejich části – rovněž pro pohodlnější přístup. Postel má být vyrobena z nezávadných materiálů (včetně nátěrů), což dokládají nejrůznější certifikáty apod. Vhodné je dřevo, které je jednak nezávadné, jednak pevné a příjemné na dotek. Kvůli větratelnosti a údržbě i kvůli prašnému prostředí u podlahy je ideální postel na nožkách.

POLŠTÁŘ NE

Vhodné je vybavit postýlku polstrovanými mantinely, které ochrání dětské tělíčko pře nárazy. Pokud jde o matraci, ta by měla být vzdušná, pevná, ideálně se snímatelným a pratelným potahem. Pevný povrch zajišťuje, aby se dítěti do matrace nebořil obličej kvůli riziku udušení i kvůli páteři, která se tak nebude prohýbat. Když už dítě zvedá hlavičku, může být povrch měkčí. Abyste nemuseli v krátkém časovém úseku matraci měnit, existuje možnost pořídit takovou, která je z jedné strany tvrdší pro novorozence, z druhé měkčí pro starší děti. Polštář dítě dlouho potřebovat nebude, po několika měsících lze nejvýš pořídit jakýsi polštářový klín, který podporuje bezpečné dýchání miminka mírným zvednutím hlavičky.

Autor: Shutterstock

SAMOSTATNÝ POKOJ

Od kdy je nutný samostatný dětský pokoj? To záleží jen na vás. Nikde není psáno, od kolika let by mělo dítě spát v samostatné místnosti. Pro někoho je možná přijatelnější, že od narození bude potomek v noci oddělený stěnami (třeba kvůli noční práci jednoho z rodičů), jiní by nemohli spát, pokud by dítě neleželo v jejich blízkosti.

PRO ZÁBAVU

Pokud jste k příležitosti narození dítěte dostali spoustu hraček, můžete je v prvních týdnech života s klidným srdcem někde uskladnit. Novorozeně je v podstatě jen projí a prospí a nepotřebuje k tomu žádné speciální podmínky. Sami zjistíte, kdy začne vnímat barvy, pohyby a vyžadovat zábavu. Hračky důsledně vybírejte, nejen podle toho, zda jsou určené pro nejmenší, ale také zda jsou vyrobené z nezávadných materiálů. Pozor na malé částečky, nebezpečné jsou šňůry, kabely, ale také ostré hrany a křehké materiály.