Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Jak vybrat vhodný koberec? Každý materiál má svá pro a proti

/
 • (iStock)
  19. dubna 2017 ● 12:00

  Výběr koberců je opravdu široký. A netýká se to jen barev a vzorů. Jsou vyrobené z rozličných materiálů a to má vliv nejen na cenu a kvalitu, ale i na jejich vlastnosti. Každý je vhodný pro jiné použití. Jak tedy vybrat takový, který bude splňovat všechny vaše požadavky?

 • 1.

  Není koberec jako koberec

  Autor: iStock

  Nakoupit můžete na internetu, ve specializovaných prodejnách nebo v některém z hobby marketů. Výběr koberců, ať už těch celoplošných v metráži nebo kusových, je v dnešní době skutečně obrovský.

  Škála barev, vzorů i materiálů je nepřeberná. Rozhodně se ale nenechte unést a výběr koberce nepodceňte. Přece jen ho pořizujete na několik let. Do každé místnosti je třeba vybírat koberec podle jiných kritérií. Dopředu si proto ujasněte, kde bude koberec položený, jakou funkci má plnit a co od něj očekáváte.

  Jak vyrobit koberec z bambulí čtěte ZDE >>>

 • 2.

  Za kvalitu si připlatíte

  Autor: iStock

  Cena se samozřejmě odvíjí od toho, z jakého materiálu je vyrobený. Ty z umělého vlákna se nazývají syntetické a patří k těm levnějším. Důvodem jsou nízké výrobní náklady. Nejčastěji jsou z polyamidu (PA), polyesteru (PES), polypropylenu (PP) a polyakrylu (PA).  Mnohem dražší jsou pak koberce z přírodních materiálů.

  Nejčastěji jsou to vlna, hedvábí a bavlna. Ideálním kompromisem mezi vlněným a syntetickým kobercem je koberec kombinovaný, který je v různém poměru vyroben z obou materiálů. Výhody i nevýhody všech zmiňovaných materiálů najdete v dalších kapitolách článku.

 • 3.

  Výhody a nevýhody syntetiky

  Autor: iStock

  Koberce z umělých vláken mají celou řadu výhod. Kromě již zmiňované nízké ceny je to tvarová stálost a dobré antistatické vlastnosti. Také se s nimi snadno manipuluje.

  Navíc je v nabídce k dispozici obrovský výběr vzorů a barev, které mají sytější odstíny než ty na kobercích z přírodních vláken. Tyto koberce jsou odolné proti roztočům, takže jsou vhodné i pro alergiky. Mají ale i své nevýhody. Mezi ně patří nižší životnost, náchylnost na vymačkání a poškození vlákna v zatěžovaných místech, například pod nábytkem nebo tam, kde se často chodí.

 • 4.

  Výhody a nevýhody přírodních vláken

  Autor: iStock

  Tyto koberce mají dokonalé izolační schopnosti, jsou příjemné na dotyk, odolné proti znečištění a mají úžasnou schopnost regenerace po zatížení.

  Zvláštností je, že u celoplošných koberců z přírodních vláken navíc vzniká charakteristické mikroklima – dokážou regulovat vlhkost v místnosti, nadměrnou vlhkost pohltit a v suchém prostředí naopak vlhkost dodat. I po dlouhodobém zatížení se přírodní vlákno dokáže vzpamatovat a vlas se navrátí do původního stavu. Nevýhodou je, že jsou náročnější na údržbu a časem postupně vylínávají. Jejich cena je navíc podstatně vyšší než u syntetických krytin.


 • 5.

  Zaměřte se na symboly

  Autor: iStock

  Při výběru vám tyto obrázky pomohou asi nejvíc. Obsahují totiž všechny důležité informace. Zmíněné piktogramy byste měli najít na rubové straně koberce.

  Dozvíte se z nich o vlastnostech, které předmětný výrobek má. Prozradí vám, zda je koberec vhodný do domácího prostředí, do které místnosti se hodí, jak je komfortní, vůči čemu všemu je odolný i jakou snese zátěž. Na značkách zjistíte i doplňující vlastnosti koberce, například zda na něj můžete postavit kolečkovou židli nebo zda je vhodný pro místnost s podlahovým vytápěním.


 • 6.

  Kam se který hodí

  Autor: iStock

  Všeobecně platí, že koberce z polyamidu, který je nejčastěji používaným syntetickým materiálem, jsou vhodné do většiny prostor. Polyamidová vlákna jsou obvykle dutá, takže mají velmi dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti. A také výbornou tvarovou paměť, proto jsou i po dlouhodobém zatížení schopna se zase zčásti narovnat.

  Do domácnosti se hodí i koberce z polyesteru. Ty jsou zase odolné proti skvrnám rozpustným ve vodě, vynikají vysokým jasem a stálobarevností. Navíc jsou z příze, která je vyrobena téměř výhradně z použitých PET lahví, takže jejich koupí přispějete k ochraně životního prostředí.

  Polyakrylové koberce se svými vlastnostmi velmi blíží kobercům z přírodních materiálů. Jsou hřejivé a příjemné na dotyk. Vynikají výbornou stálobarevností a dlouhou životností.

  Nejlevnější ze syntetických koberců jsou ty polypropylenové. Trpí nízkou stálobarevností, rychle se špiní a špatně čistí. Nehodí se proto vůbec do namáhaných prostor, využití najdou spíše jako dekorativní podlahová krytina v místech, která nejsou příliš provozně využívaná.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

Josef124: My máme všude v domě obyčejný tmavý koberec, který jsme si objednali v metráži zhtt­ps://w­ww.ko­berce-trend.cz/koberce-metraz . Manželka si pak časem vybere navrch ještě nějaké designové kusové koberce, ale s tím už jí nebudu asistovat. Vyladění domácností je na ní. Pro mě je nejdůležitější, že je doma všechno hotové a mohli jsme se nastěhovat.

(28. 06. 2023 06:33)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy