„Většina rostlin je nyní na podzim nejlépe připravena k tomu, aby byla přesazována,“ říká Eva Dušková, „jen některé druhy, jako například rododendrony, je lepší sázet na jaře. A jsou také různé choulostivé druhy, které by nemusely první zimu přežít.“

Nejchoulostivější jsou dřeviny v prvních letech po výsadbě

Jako jedna z nejlepších prevencí proti chorobám funguje totiž vhodnost prostředí pro umístění rostlin. „Dříve, než si vysadíme do zahrady nové rostliny, měli bychom znát jejich nároky, požadavky na světlo, na půdu, na půdní i vzdušnou vlhkost, na osvětlení a mnoho dalšího,“ potvrzuje odbornice s tím, že právě na tom záleží, jak potom budou rostliny vypadat. „Je nutné vybrat správné místo a správný substrát pro výsadbu, tak aby obsahoval potřebné živiny v patřičném množství pro ten který druh.“

Choroby a škůdci prý totiž mohou napadnout jakýkoliv druh, ovšem největší péči vyžadují všechny nově vysazované dřeviny v prvních letech po výsadbě. „Dále jsou choulostivější druhy, jako jsou rododendrony, azalky či buxus, který má v posledních letech velké problémy, a zejména královna květin – růže,“ doplňuje expertka s tím, že jedno z nejčastějších onemocnění je padlí.

Pozor na padlí, dokáže rostlinu zahubit

Tato houbovitá choroba napadá různé druhy a jako jedna z mála je schopna vyklíčit i na naprosto suchém listu. „Způsobuje to, že napadený list předčasně odpadne a postižená rostlina není schopna vytvořit nové listy,“ popisuje Dušková. „Při silném napadení, které se opakuje, a zvláště pak u mladé rostliny, která má málo větví a listů, může vést padlí až k její úplné záhubě.“ Bránit se můžeme postřiky, které je potřeba opakovat od prvních příznaků v intervalu 10 až 14 dnů.

Dále bychom se podle jejích slov měli snažit vysazovat rezistentní odrůdy a správně je prořezávat, aby rostlina nebyla příliš hustá a byla správně tvarovaná. „Nesmíme zapomínat, že hlavní pozornost bychom měli na zahradě věnovat i pouhým drobnostem, bedlivě rostliny pozorovat a hned při prvních příznacích zasáhnout vhodným pesticidem, popř. jiným opatřením, neboť také hnojivo a výživa jsou velice důležité,“ uzavírá Eva Dušková své doporučení.

Další praktické reportáže pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít, můžete vidět každou neděli ve 12:00 hodin v oblíbeném pořadu Receptář prima nápadů s Václavem Postráneckým.