24. únor 2020
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Bulvový a řapíkatý celer: Jak ho správně vysadit a pěstovat?

/
 • Bez bulvového celeru by se česká kuchyně neobešla.
  Bez bulvového celeru by se česká kuchyně neobešla. (iStock)
  1. května 2018 ● 06:00

  Celer k české kuchyni patří. Především ten bulvový. A nejlepší je vlastnoručně vypěstovaný. Ať už se ale letos rozhodnete pro celer bulvový, řapíkatý či listový, poradíme vám, jak jej vysadit a pěstovat, abyste se mohli radovat z bohaté sklizně.

 • 1.

  Sazenice si kupte

  Celer

  Pokud se chystáte vysadit na záhon jen pár celerů, vyplatí se vám rovnou teď na začátku května pořídit vzrostlé silné sazenice na trhu nebo v zahradnictví. S předpěstováním sazenic je jinak potřeba začít v únoru. Navíc je poměrně složité, vyžaduje hodně času, místa a úsilí. 

 • 2.

  Otužilcům se daří

  Celer

  Dřív než po polovině května celer na venkovní záhony nevysazujte. Máte-li koncem dubna uvolněné pařeniště, kde je zem prohřátá, můžete pod sklo vysazovat. Celer by měl být před výsadbou otužilý větráním, kořínky asi o třetinu zkrácené. Má-li sazenice víc než tři listy, můžete vnější přebytečné odstranit. Sázejte pečlivě tak, aby srdéčko sazenice nebylo „utopené“ v zemi. Celer se pak deformuje a místo bulvy tvoří jen množství dužnatých kořenů.

 • 3.

  Při kvalitní péči bude co zpracovávat


  Celer

  Pro bulvový celer je vhodná vzdálenost v řádku i mezi řádky padesát centimetrů, listový celer má mít spon třicet pět krát čtyřicet centimetrů. O něco menší vzdálenost pak nechte řapíkatým celerům, které se sázejí do brázd hlubokých kolem dvaceti centimetrů. Zjednoduší se pak práce s přihrnováním řapíků a nepoškozuje se kořenový systém rostlin. Po výsadbě musí přijít vydatná zálivka a nic nezkazíte, když záhon přikryjete netkanou textilií. 

 • 4.

  Dodejte mu živiny

  Celer

  Celer je dost náročný na živiny a obsah vápna v půdě. Vyžaduje také dostatek vláhy. Během vegetace je potřeba ho přihnojovat vícesložkovým hnojivem, ideálně tím na kořenovou zeleninu. Bulvový celer prospívá v hlinitých, humózních půdách, listový a řapíkatý potřebují spíš hlinitopísčitou půdu. Řapíkatý celer má navíc podstatně vyšší požadavky na dusík z důvodu tvorby většího množství zelené hmoty. Vhodnou předplodinou pro celery jsou luskoviny, po kořenových zeleninách se mu nedaří.

 • 5.

  Sklizeň od léta

  Celer

  Menší bulvy celeru můžete sklízet už v červenci, listy celeru pochopitelně také, ale jen probírkou, aby zůstávala dostatečná listová plocha. Také listový celer se začíná sklízet postupně od července a teprve koncem září přijde jednorázová sklizeň. Listy se dají dobře sušit, ale počítejte s tím, že časem však přece jen ztrácí aroma, po zmrazení si velmi výraznou vůni uchovávají. Pozdní bulvový celer se sklízí před příchodem mrazů.

 • 6.

  Kam se sklizenými bulvami

  ...

  Očištěné bulvy se zkrácenými kořeny uchováte buď v písku ve sklepě, nebo je můžete založit do země ve skleníku, kde nemrzne. Ponechte jen listové srdíčko, ostatní listy odstraňte, postupně vám bude přirůstat nová nať.

 • 7.

  Řapíky pro labužníky

  Celer si zachová nejvíce vitamínů v syrovém staviu. Hodí se ale i do polévek nebo k zapékání.

  Mnohem menší bulva a silné, dlouhé stonky jsou typické pro řapíkatý celer. Vegetační doba je asi o třicet dní kratší než u celeru bulvového, pěstování je trochu pracnější: aby řapíky určené ke konzumaci zůstaly křehké a šťavnaté, musí se bělit. Jak? Rostlina se sváže a obalí kornouty z tmavé lepenky. Postupně se pak zahrnuje zemí, až vykukují jen zelené vršky listů. Celer se dobývá ze země celý a řapíky se odřezávají těsně u bulvy, aby zůstal srostlý svazek listů. Nejsnadnější je pěstovat odrůdy samobělicí, u nichž odpadá práce s vyvazováním a přihrnováním. 

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy