Pátek 23. říjen 2020
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Oblačno 17°C

Pěstování muškátů: Jaké koupit truhlíky a kam je umístit, aby bohatě kvetly

/
 • (iStock)
  20. dubna 2018 ● 06:00

  Přemýšlíte, jak ozdobit své balkony či terasy? Pelargonie jsou tou nejlepší volbou! Mají krásné drobounké kvítky a nepotřebují mnoho péče. Poradíme vám, jak muškáty pěstovat a jak se o ně po zimě postarat, aby vám kvetly až do podzimu.

 • 1.

  Jak sázet muškáty do truhlíků

  Existuje více než 20 různých druhů muškátů. Pro pěstitele začátečníky jsou však nejvhodnější převislé muškáty, latinsky Pelargonium peltatum. Nespornou výhodou je fakt, že je můžete umístit na balkony orientované na všechny světové strany a pořád se jim bude velmi dobře dařit. Krásnými květy se proto můžete těšit od května do září.

 • 2.

  Jaké muškáty si pořídit?

  Muškáty kvůli svému původu dobře snášejí vysoké letní teploty. Citlivé jsou však na chlad, a proto je začínáme vysazovat až po ledových mužích. Základem pro nádherné květenství je hned začátek pěstování. Tedy správná volba truhlíku. Rozhodně vám doporučujeme širší samozavlažovací nádoby, do kterých se vejde dostatek zeminy. Samozavlažovací systém nám zjednodušuje práci a snižuje pravděpodobnost přesušení.

  Muškáty je nejlepší do květináče nasázet "cik-cak", aby měly rostliny dostatek místa. Přesto mezi nimi nenecháváme velké rozestupy. Přece jen plné truhlíky vypadají efektněji. Obecně platí, že do 60 cm dlouhého truhlíku se vejde 6 až 7 muškátů.

 • 3.

  Kdy sázet muškáty?

  Muškáty toho moc nepotřebují, ale pokud chcete, aby měly krásné květy, pak je nezbytná kvalitní zemina a pravidelné přihnojování. Doporučujeme je proto sázet do speciální zeminy určené pro balkonové květiny. V této době ji snadno seženete ve všech zahradnictvích či květinářstvích. Nejvhodnější jsou substráty s příměsí perlitu, který zeminu zlehčuje a provzdušňuje. Z hnojiv můžete využít granulované hnojivo, které rostliny zásobí živinami prakticky celé léto. Pokud však chcete přihnojovat rostliny každý týden, pak vyzkoušejte rozpustné krystalické hnojivo do zálivky.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

jussuf: Tak to sú ozaj rady za všetky drobné. Kto nevie, ten nezistí ako teda pestovať a kto vie sa ozaj nič nové nedozvie.

(26. 04. 2018 08:19)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy