„Největším problémem je to, že většina lidí věnuje svému pejskovi a jeho výcviku málo času,“ vysvětluje instruktorka výcviku psů Lucie Kroppová, proč má řada psů potíže s poslušností, zvláště pak venku. Podle ní by páníčci hned poté, co si domů přivedou dvouměsíční štěňátko, měli pejska začít vodit mezi ostatní pejsky i mezi lidi a ukázat mu všechny věci a situace, které by mohly do budoucna hrát v jeho životě roli, jako například cestování dopravními prostředky či rušné ulice.

„To, s čím se pes setká do svého štěněcího věku, bude do budoucna považovat za samozřejmé a nebude se toho bát.“ I se samotným výcvikem bychom měli začít co nejdříve, protože u psů, podobně jako u lidí platí, že v mládí jde učení nejsnáze.

Nastavte jim pravidla

Jedním z našich velkých prohřešků proti psům je podle jejího názoru to, že se k nim nechováme jako ke zvířatům, ale jako k lidem. „Zcela zbytečně je polidšťujeme a věnujeme jim daleko více času lidského než toho, kterému by jako psi rozuměli. Nejde o to, že bychom měli být vyloženě přísní, ale spíše o jasné a srozumitelné nastavení pravidel, díky kterým se pak psi v naší lidské smečce orientují, cítí se bezpečně a díky nimž nám mohou být dobrými parťáky.

Předcházejte nemocem a poraněním

V důsledku toho, že člověk dlouhodobě šlechtí určitá plemena, dochází k tomu, že pak právě tato plemena inklinují k určitým chorobám. Kupříkladu retrívři a labradoři velice často trpí dysplazií kyčelního nebo loketního kloubu. U pejsků, kteří mají kratší čumáček, jako například buldočci, se zase často můžete setkat s problémy s dýcháním.

Svá specifika má i další oblíbené plemeno. „Čivavy byly od počátku záměrně šlechtěné tak, aby měly kulatou hlavu a připomínaly dítě,“ popisuje odbornice Miloslava Beranová s tím, že jejich často se vyskytujícím problémem je nedovřená čelní fontanela neboli spojnice mezi jednotlivými kostmi lebky, kvůli čemuž je pak zvíře náchylné na poranění mozku.

Na závěr obě expertky doporučují, abychom v žádném případě nepodceňovali to, co náš pes jí. „Čím kvalitnější stravu dopřejeme svému psovi, tím spokojenějšího a zdravějšího psa budeme mít, a navíc ušetříme za zvěrolékaře,“ uzavírá Lucie Kroppová.

Vše o péči o psy a mnohem víc se dozvíte v dalším díle oblíbeného pořadu VYCHYTÁVKY LÁDI HRUŠKY, který běží v neděli ve 12:50 hod. na Primě.

Máte doma psího kamaráda? Přihlaste ho do soutěte nejPes 2018 a hrajte o 14 značkových kávovarů a 65 tisíc korun v hotovosti! To za to přece stojí! Přihlásit se můžete ZDE >>>