„Můžeme použít jakýkoli papír,“ upřesňuje Vladimíra Pečínková, která má s výrobou papírových kabelek bohaté zkušenosti a která nám ukáže, jak na to.

Co budeme potřebovat:

  • 2 dvoumetrové role balicího papíru o šířce 70 cm
  • řezák
  • průhlednou lepicí pásku (silnou)
  • bavlnku a velkou jehlu
  • zip
  • nůžky

Postup:

Autor: Prima.cz

Balicí papír nastříháme na obdélníčky o velikosti 7 x 14 cm. Protože budeme vyrábět velkou kabelku, budeme potřebovat na jednu řadu čtyřicet dílků. A zhruba čtyři nebo pět řad. Každý dílek polepíme průhlednou lepicí páskou, aby byl papír odolnější vůči dešti a oděru. Lepíme ji hlavně na střed, okraje budou složeny, tudíž nemusí být polepeny.

 

Autor: Prima.cz

Každý dílek nyní složíme delší stranou napůl, znovu rozložíme a poté z každé strany přiložíme ke vzniklé středové rýze tak, aby byly nepolepené kraje schované uprostřed. A opět přeložíme podélně napůl.

Vzniklý dlouhý proužek složíme nejprve napůl, rozevřeme, kraje složíme ke vzniklému středu a opět uzavřeme. Máme ho tedy složený na čtvrtiny.

 

Autor: Prima.cz

Takto si připravíme všechny dílky a pak je začneme zasouvat do sebe. Každý dílek má jednu stranu se dvěma hřbety, z druhé strany má každá nožička spoustu papírů. Budeme zasouvat „učesanými hřbety“ do jednoduchých skladů a vždy jednoduchým skladem směrem k již složenému kousku. Vznikne nám „véčko“. V tom budeme pokračovat, takže se bude tvořit „cik cak“ řada.

Když máme složený celý pás ze 40 dílků, poslední zasunutý díl částečně rozložíme. První dílek pásu vložíme mezi tyto proužky a postupně tímto prvním dílkem provlékneme oba konce.

 

Autor: Prima.cz

Takových řad uděláme celkem pět. Naskládáme je na sebe a sešijeme bavlnkou. Do předposlední řady, aby nebyl vidět, všijeme zip. Nakonec sešijeme dno – začneme od prostředka, aby k sobě oba konce dobře přiléhaly.

Receptář prima nápadů sledujte každou neděli v poledne na Primě.