Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Jak úsporně topit dřevem? Tyhle rady jsou k nezaplacení!

/
 • (iStock.cz)
  17. ledna 2023 ● 06:00

  Ceny energií nutí domácnosti hledat i jiné způsoby, jak si udělat doma teplo. Krb a topení v něm může být jeden ze způsobů. Ušetřit se ale dá i při téhle formě tepla. Víte, jak nejlépe na to? Přinášíme užitečné tipy...

   

 • 1.

  Které dřevo nepoužívat?

  Autor: iStock.cz

  Jedním z důležitých pravidel, které se ne vždy dodržuje, je netopit vlhkým nebo čerstvě pokáceným dřevem. Jeden kilogram dřeva z čerstvě pokáceného stromu obsahuje až půl litru vody. Nejprve se voda ze dřeva ohřívá a vypařuje, a tím se ztrácí spousta energie, navíc dochází k zanášení komínu.

 • 2.

  Pravidelná údržba

  Autor: iStock.cz
  Při spalování dřeva a uhlí se uvolňují saze a dehet a vytváří se kotelní kámen, který snižuje průchodnost trubek a komína. Použít tedy občas můžete čisticí poleno – to obsahuje aktivní složku, která se uvolňuje spalováním při teplotě 550 °C a pohlcuje saze a dehet, a trubky tak efektivně zbaví nečistot. „Díky jeho použití se snižuje spotřeba paliva a zvyšuje účinnost vytápění. Navíc působí preventivně proti vzniku požárů způsobených samovznícením sazí v kouřovodech,“ dodává odborník.

 • 3.

  Pozvolné zatápění

  Autor: iStock.cz
  Pro zatápění použijte třísky a pak menší kousky dřeva, vhodnější je také měkké dřevo. „Pokud nemáte možnost nebo čas naštípat třísky, je možné si pořídit a použít podpalovače, ideálně na přírodní bázi. Přírodní podpalovače v podobě svitků jsou jednak šetrné k životnímu prostředí a díky parafínu, kterým jsou napuštěny, dosahují stálého hoření. Účinnou pomoc také přinášejí podpalovače ve tvaru obří zápalky nebo tabulky z lisovaného dřevitého vlákna opět namáčeného v kvalitním parafínu,“ vysvětluje Petr Zelinka, ředitel Solo Matches & Flames.

 • 4.

  Vysušte ho

  Autor: iStock.cz
  Měkké dřevo by se mělo sušit před použitím minimálně jeden rok, tvrdé dva až tři roky, a to venku pod přístřeškem nebo v dobře větrané, ale nevytápěné místnosti. Do kamen je vhodné dřevo dubové a smrkové, za klasické krbové dříví je považováno bukové dřevo, popřípadě bříza. Buk má hezký plamen a mimořádně vysokou výhřevnost, bříza zase příjemně voní.

 • 5.

  Jak přikládat?

  Autor: iStock.cz
  Pro kvalitní spalování je lepší přikládat častěji a po menších dávkách, důležité je zajistit dostatek kyslíku, aby nedocházelo k dušení, a dřevo nechat pořádně rozhořet. Při nedostatku vzduchu je kvalita spalování nízká a zvyšuje se tvorba emisí.

 • 6.

  Čím topit?

  Autor: iStock.cz
  Odborníci doporučují topit kombinací měkkého a tvrdého dřeva. Měkké dřevo je vhodné pro roztápění, tvrdé později pro samotné udržování ohně. A samozřejmě by se nikdy nemělo topit odpadky!

 • 7.

  Čistý komín

  Autor: iStock.cz
  Revize komína a spalinových cest by se měla udělat jednou za rok, ale při sezonním provozu je lepší vyčistit komín dvakrát do roka. Pravidelná údržba přispívá k lepší hospodárnosti krbů a kamen. „Pokud topíte celodenně, doporučujeme jednou za měsíc použít čisticí poleno,“ uvádí Petr Zelinka.

 • 8.

  Kontrola správného topení

  Autor: iStock.cz
  Při topení dřevem si můžete provést jednoduchou kontrolu, zda všechny procesy správně dodržujete, a to tak, že barva popela by po vyhasnutí krbu měla být bílá. Pokud není, zkontrolujte dostatečný přívod vzduchu, zda používáte vyschlé dřevo a zda jste provedla pravidelnou údržbu komínu, krbu či kamen. Pak už stačí se jen zachumlat do deky a dopřát si dobrý čaj.

   

  Potřebujete ušetřit? Tuhá paliva za výhodné ceny pořídíte na našem Bazaru Blesk!

   

Články odjinud

Dnešní horoskopy