Využijte procházky v lesích a parcích a nasbírejte si zásobu listů. Ideální jsou různé druhy listů i zbarvení – vaše výtvory pak budou barevné a originální. A pusťte se sami nebo společně s dětmi do tvoření krásných i praktických dekorací.

Autor: Mobelix.cz

Hřejivé podzimní svícny

Co budeme potřebovat:

  • čisté zavařovací sklenice
  • barevné listy z různých druhů stromů
  • průhledné lepidlo
  • štětec
  • slaměný motouz
  • příp. jiné podzimní dekorace
  • papír jako podložku
  • čajové svíčky

Postup:

Předtím, než začneme, nejprve vyložíme plochu papírem nebo novinami. Zavařovací sklenice potáhneme po obvodu vnější strany lepidlem. Vzhledem k tomu, že lepidlo může rychle schnout, nenanášíme ho po celém povrchu, ale jen po částech. Na lepivý povrch naaranžujeme podzimní listy a jednu vrstvu lepidla pak naneseme i na ně.

Autor: Mobelix.cz

Tímto způsobem ozdobíme listy celý pohár. Lístky předtím ale nesušíme (při aplikaci by se lámaly) a lepíme je tavnou pistolí z vnější strany svícnu. Při tvoření dáváme pozor, aby listy nepřesahovaly přes okraj svícnu (mohly by chytnout od zapálené svíčky). Po zaschnutí lepidla převážeme závit nebo horní okraj sklenice dekoračním motouzem ze slámy. Nakonec zbývá vložit čajovou svíčku do sklenice a kouzelné osvětlení je hotové. Je čas vychutnat si podzim v útulné atmosféře.  

Další krásnou podzimní dekoraci najdete ve videu:

Video
Video se připravuje ...

 Videoredakce ženských titulů

Tvoření s dětmi  

Autor: istock.cz

Děti rády listy natírají, obtiskávají a případně lepí na papír. Ale co zkusit něco nového? Třeba listům namalovat zvířecí obličeje nebo z nich zvířata rovnou sestavit? Stačí si nasbírat co nejvíce různých druhů a tvarů a pak s nimi čarovat. Některé se hodí na uši slona, jiné na tělo a ocas lišky. Ta nejpovedenější zvířata si můžete i zarámovat a pověsit dětem do pokojíčku. A když obkreslí strukturu listu pod papírem nebo vyšrafují okolí listu seshora, vzniknou další originální podzimní obrazy.

Autor: www.dama.cz

Girlanda

Vytvořit si můžete také krásnou girlandu na zavěšení. Stačí si připravit pevnou nit a jehlou jednotlivé lístky navlékat. Buď z lístků jednoho druhu stromu, nebo jednotlivé listy mixovat dohromady. Výsledkem bude originální dekorace a zábava na několik dlouhých minut. Úžasně bude na stole či komodě vypadat originální miska z listů, kterou můžete osadit šiškami nebo třeba ovocem.

Miska nebo růžičky

Budete potřebovat lepidlo, které po zaschnutí zprůhlední (například Herkules), obyčejný balonek, špagát a štětec. Balonek nafoukněte, zavažte a začněte ho zhruba do poloviny oblepovat lístky s lepidlem. Po zaschnutí balonek jednoduše propíchněte a miska je na světě. A pokud jste manuálně zručnější, můžete vyrobit z ne úplně suchých a lámavých lístků podzimní růžičky. (Spoustu návodů najdete na YouTube kanále.)

Hotové růžičky pak můžete třeba naaranžovat do kytice, kterou dokola obložíte listy. Aby růže z javorových listů déle vydržely a zachovaly si ty nádherně zářivé barvy, můžete je nakonec přestříkat bezbarvým lakem ve spreji nebo alespoň lakem na vlasy.

Spoustu dalších nápadů najdete v naší galerii. 

Fotogalerie
12 fotografií