Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Přivítejte jaro plní energie. 10 tipů, které vás zaručeně nakopnou

/
  • (iStock)
    13. března 2023 ● 05:00

    Venku se vše probouzí k životu, ale vy byste nejraději zalezli zpátky do postele? Není to nic divného. Koncem zimy bývá naše tělo vyčerpané z mrazů, nedostatku světla a často i jednostranné stravy. Vyčerpává nás i situace, která se děje kolem nás... Jak si pomoct, abychom se na jaře cítili dobře? Poradíme vám, jak získat ztracenou energii a dobrou náladu...

  • 1.

    Otužujte se

    Autor: istock.cz

    Zima svádí k pobytu v pořádně vyhřátém domově. Přechody z domova do zimy a často také suchý vzduch znamenají pro vaše tělo velkou zátěž. Doma si proto raději stáhněte teplotu na 18 °C. Často, ale krátce větrejte (pokud není smogová situace). Vzduch vám pomohou zvlhčit zásobníky vody zavěšené na radiátorech, případně speciální zvlhčovače, ideální vlhkost v místnosti by měla být 40 až 60 procent. Také to nepřehánějte s množstvím teplého oblečení, raději si na sebe vezměte více tenčích oděvů – ty můžete podle potřeby během dne odkládat. Ráno vstaňte o pár minut dřív a dopřejte si vlažnou sprchu a o víkendu se vydejte do sauny. V tamním horkém prostředí se vám z těla vyplaví všechny škodliviny. 

     

    Vyzkoušet můžete i kryoterapii, kdy jste naopak na dvě až tři minuty vystaveni teplotě nižší než minus 110 °C. Vaše cévy pod pokožkou se zúží a krev se dostane k vnitřním orgánům, kde proběhne detoxikace. Až vyjdete ze speciální komory, zjistíte, že jste plní energie a nové životní síly. 

     

  • 2.

    Vsaďte na vitaminy

    Autor: istock.cz

    Dejte přednost přírodním vitaminům – hodně céčka obsahují kysané zelí nebo kiwi. Ráno nastartujte zažívání sklenkou vody s citronovou šťávou. Místo ranní kávy si zase připravte smoothie z čerstvých citrusů, jablek nebo zeleniny. Do smoothie se ideálně hodí listový salát, řapíkatý celer nebo karotka. Přidat můžete i trochu živého jogurtu a hrst semínek. Pamatujte si, že byste během dne měli sníst tři porce zeleniny a ovoce, ideální množství jedné porce je velká hrst. Případně ji můžete nahradit čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávou. Do jídelníčku zařaďte také vaječný žloutek, ryby nebo rybí tuk, křen, chilli papričky, česnek a cibuli. 

  • 3.

    Myslete pozitivně

    Autor: istock.cz

    Víte, že většina zdravotních potíží má svůj původ ve stavu vaší mysli? Z nadměrného stresu vás budou bolet hlava, žaludek, záda a také vaše imunita bude oslabená. Snažte se předejít nebo vyhnout se zbytečným konfliktům. Během dne si udělejte pár chvilek jen pro sebe – uvařte si třeba šálek oblíbeného čaje, zapalte svíčku a jen tak vzpomínejte, co jste nedávno zažili pěkného. Kupte si nějakou maličkost pro radost nebo něco dobrého. Snažte se prožít co nejvíce pozitivních chvil. Přestaňte se také strhávat strachem z toho, co sami neovlivníte. Jestliže na vás třeba současná situace kolem války příliš doléhá, raději vypněte zprávy a sociální sítě a místo toho se věnujte něčemu, co vás baví. 

  • 4.

    Pomoc z přírody

    Autor: istock.cz

    S vylepšením kondice vám pomohou docela nenápadné věci. Pokud máte suché sliznice v ústech a krku, kloktejte vlažnou vodu se solí – ke zlepšení nálady si můžete do bytu pořídit aromalampy s přírodními éterickými oleji. Pár kapek levandulového oleje ve vodě zmírňuje podráždění a uklidňuje, mátová esence se vyplatí při nemocech horních cest dýchacích a eukalyptus vám pomůže rychleji usnout. Bylinné odvary můžete přidat do teplé večerní relaxační koupele – většinou stačí tři hrsti sušených bylin povařit ve třech litrech vody a odvar pak přecedit do vany. Bylinky užívejte podle zdravotních potíží, při hemoroidech zkuste dubovou kůru, při ekzémech heřmánek, rozmarýn je na prokrvení těla. 

  • 5.

    Vydejte se ven

    Autor: istock.cz

    Pokud máte volno, naplánujte si menší procházku do okolí. Vytyčte si trasu a snažte se ji alespoň párkrát za týden projít. Na víkend si naplánujte malý výlet. S sebou si můžete vzít trekové hole. Pokud nemáte tolik času, zkuste nahradit část jízdy do práce pěší chůzí. Už po pěti minutách svižné chůze se v mozku začne tvořit dopamin, který zásadně ovlivňuje naše emoce a jejich projevy. Po takové procházce nebudete smutní, i kdybyste chtěli. Dopamin totiž způsobí, že začnete svět vidět pozitivně.

  • 6.

    Pozvěte si přírodu k sobě

    Autor: istock.cz

    Že váš balkon nebo terasa v současnosti vypadají jako menší odkladiště všeho nepotřebného? To nevadí! Stačí chvilka a znovu je proměníte v místo, kde si budete při šálku kávy vychutnávat první sluneční paprsky. Trocha úklidu, pár doplňků a truhlíků s rostlinkami, rozložit venkovní nábytek a vaše oáza se začne probouzet k životu. Čím dříve se do toho pustíte, tím více si budete moci užívat pohodičku pod širým nebem, tak jen do toho!

  • 7.

    Rituály radosti

    Autor: istock.cz

    Těšit se na něco hezkého, co děláte pravidelně, může přinést do vašeho života radost a uspokojení, ať už je to sobotní filmový večer s přáteli, deskové hry s dětmi nebo romantický večer s partnerem. Tyto osobní rituály jsou ohraničený čas na něco, co vám přináší pozitivní emoce, a je to čas strávený činností, která vás naplňuje a dává vám smysl. 

  • 8.

    Smějte se

    Autor: istock.cz

    Pokud chcete mít kolem sebe lidi v dobré náladě, měli byste ji také sami vyzařovat. Nejlépe to půjde pomocí smíchu. Vyplavuje endorfiny (hormony dobré nálady), serotonin (hormon štěstí) a oxytocin (hormon lásky). Navíc vás dělá odolnější vůči stresu. Jestli vám není zrovna do smíchu, vzpomínejte na veselé historky a trapasy, které se vám staly, anebo si pusťte dobrou komedii, která vás zaručeně rozesměje. Smát se můžete společně i s přáteli u kávy. 

  • 9.

    Zkuste pozitivní muziku

     

    Autor: istock.cz

    Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste přestali poslouchat tvrdou muziku, pokud ji máte rádi. Když se potřebujeme ale zklidnit a uvolnit, je dobré si poslechnout i klidnější melodie, které nás povzbudí. Ideální je relaxační hudba určená pro meditace nebo uklidňující zvuky jako praskání v hořícím krbu, tekoucí voda, déšť a zpěv ptáků. 

  • 10.

    Přírodní životabudiče

    Autor: istock.cz

    Káva pomáhá, ale jen krátkodobě. Lepší variantou je například ženšen, který pomůže při jarní únavě i nervovém vyčerpání nebo celkové slabosti organismu po nemoci. Další zázračnou rostlinou je guarana. Její semena obsahují kofein, stimulační účinky ale nastupují pomaleji, zato vydrží šest až osm hodin. Na rozdíl od kávy pak nespouští nežádoucí účinky jako úzkosti a překyselení žaludku. Při únavě pomáhá i exotická rostlina noni nebo Bachovy esence, které se vyrábějí z volně rostoucích planých květů.

Články odjinud

Dnešní horoskopy