Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C

Jak dostat pozitivní energie do bytu? Vyzkoušejte tyhle rituály!

/
 • (istock.cz)
  20. února 2023 ● 06:00

  Když se doma necítíte ve své kůži, máte nejspíš co do činění s negativní energií. Od té vám pomůžou očistné rituály, které zvládnete i sama. Poradíme vám, jak na to.

  V domácnostech se často usídlují špatné energie a podle některých pověr i zlé síly, před kterými se naši předci chránili různými rituály. Tím nejsnazším je pravidelný úklid a zbavení se všech rozbitých a nepotřebných věcí. Čím víc je váš dům přeplněný, tím hůře v něm totiž podle nauky feng-šuej proudí energie. Úklid se doporučuje také v případě, kdy máte pocit, že byste se měla v životě někam posunout, udělat nějakou změnu. Někdy to ale nestačí a přicházejí na řadu další prostředky, kterými je třeba očistit svůj domov. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli metodu, provádějte ji vždy s pozitivním přístupem.

   

 • 1.

  Vykuřování

  Autor: istock.cz

  Provádí se nejen při různých náboženských obřadech, ale patří i k základním praktikám očisty domova. Kouř zbavuje prostory nánosů emocí, smutků, úzkostí a nechtěných negativních energií. Často se provádí po hádkách (aby se doslova vyčistil vzduch), po stěhování do nového domu, na konci zimního období k obnovení vitality a při mnoha dalších příležitostech. Obvykle se začíná v kuchyni, pokračuje se koupelnou, pak dalšími místnostmi z jednoho patra do druhého a končí se sklepem, půdou, garáží nebo jinými přístavbami. Nejméně 24 hodin před tímto obřadem ale oznamte ochranným duchům ve vašem domě, co se bude dít, a požádejte je o pomoc. Po obřadu jim pak také poděkujte.

  Postup vykuřovací techniky: 

  Připravte si keramickou misku, písek nebo sůl, uhlík, pár lístků vybrané usušené bylinky a sirky. Od bylinek opatrně oddělte veškeré stonky a pupeny, aby zbyly jen listy. Na dno nádoby nasypte písek nebo sůl. Poté vložte rozžhavený uhlík a na něj listy. Otevřete okna, aby do místnosti proudil čerstvý vzduch. Bylinky nechte hořet dvacet až třicet vteřin, pak uhaste vířením vzduchu rukou (ale nesfoukávejte jej). Poté už jen nechte působit pramínky kouře. Odříkejte při tom modlitbu: „Stvořiteli, ty veliký a záhadný prameni všeho poznání a blahobytu, očisti tento prostor od všeho zlého.“ Nejprve dýmem zahrňte sebe, prožeňte kouř kolem hlavy a postupujte dolů až k chodidlům. Teprve pak rukou nažeňte kouř do všech koutů místnosti. Když rituál dokončíte, vysypte již vyhaslé spálené bylinky venku.

 • 2.

  Pálení bylin

  Autor: istock.cz

  K vykuřování se používají nejen kadidlo (pryskyřice), františek (vonný kužel z dřevěného uhlí a kadidla) a purpura (aromatická směs koření, bylin a dřevěných třísek), ale i řada bylin, z nichž každá má trochu jiné účinky. Pálit se dají vhazováním do ohně nebo v kadidelnici na uhlíku. V ezoterických potřebách pak lze zakoupit vonné tyčinky. Prostor jimi vyčistíte tak, že se negativní energie spojí s kouřem a spolu s ním odvanou ven. Nejčastěji se používá šalvěj, dále pak i třezalka, vavřín, santalové dřevo nebo jalovec.

 • 3.

  Aromaterapie

  Autor: istock.cz

  Očistnou moc mají také éterické oleje. Díky nim zbavíte svoji domácnost všech nežádoucích pachů a osvěžíte těžký vzduch v uzavřených prostorech a zároveň pomáhají smazat energetické stopy v prostoru. Vhodné jsou například eukalyptus, levandule a citron. Vždy ale používejte výhradně 100% přírodní produkty. K jejich rozptýlení lze použít aromalampy a difuzéry.

 • 4.

  Oheň

  Autor: istock.cz

  Jednou z nejjednodušších metod je očista pomocí svíček. Oheň vnáší světlo do temnoty a je nedílnou součástí různých magických rituálů. K očistě domova se nejlépe hodí bílá svíčka, která symbolizuje čistotu, spaluje negativitu a posiluje ochranu. Rituál se provádí tak, že se zapálenou svíčkou projdete všechny místnosti s myšlenkami na očistu.

 • 5.

  Zvuková vibrace

  Autor: istock.cz

  K očistě prostoru přímo ve vašem domě můžete použít dřevěné bubínky potažené zvířecí kůží, tibetské mísy, řehtačky nebo buddhistické modlitební mlýnky. Posaďte se doprostřed místnosti, kterou chcete očistit, chvilku meditujte a udržujte si přitom v hlavě myšlenku na očištění prostoru, pak začněte bubnovat – nejdříve pomalu a jemně, poté rychleji a hlasitěji. Podobně můžete postupovat při využití tibetských mís. Na mísu poklepávejte kolem dokola nebo v jednom místě a vytvářejte harmonické zvuky. V případě očisty řehtačkou nebo pomocí modlitebního mlýnku nejprve rozezněte nástroj a pak s ním procházejte celým domem z jedné místnosti do druhé. Tento rituál by se měl opakovat alespoň jednou za půl roku.

 • 6.

  Citrusový rituál

  Autor: istock.cz

  Pomocí tohoto obřadu lze z domu vyhnat negativní energii, která se v něm usídlila v nedávném čase, a může se vykonávat přibližně rok po vykuřování jako doplňující obřad. Potřebovat budete osm citrusových plodů stejného druhu, talíř a hlubší misku. Citrusy oloupejte, plody dejte na talíř a ten položte v kuchyni. Do misky vložte slupky, zalijte je vodou a nechte louhovat po dobu 1 hodiny. S miskou pak procházejte celý dům a vodou jemně prsty pokapejte střed a rohy místností. Plody a slupky poté vyhoďte na kompost. Ačkoli jde o voňavý rituál, i v tomto případě nechte otevřená okna, aby mohly zlé síly opustit dům.

 • 7.

  Bylinky s očistnou mocí

  Autor: istock.cz

  ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ – má silnou ochrannou funkci vůči zlým silám. Používá se kořen utlučený na prášek, který nasypete do čtyř rohů místnosti pro ochranu domu.

   

  ANÝZ – semínka se přidávají do polštáře pro klidné spaní a lze z nich vytvořit magický ochranný kruh.

   

  ČESNEK – sušené palice pověste v obydlí jako ochranu před upíry a zlými duchy.

   

  JMELÍ – má vysoce ochrannou moc. Dříve se věšelo nad vstupní dveře, dávalo do kolébek proti strašidlům, vílám a zlým snům. Ochraňovat mělo také před úderem blesku a před požárem.

   

  MYRTA, ROZMARÝN, VAVŘÍN, TIS – vyhánějí zlé duchy a démony z domu.

   

  BEZ ČERNÝ – vysazoval se u obydlí, aby chránil před vstupem zlých sil.

   

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy