Cibule obalená ve vosku si totiž dokáže uchovat všechny živiny a nebude se vysoušet. Veškerou energii pro květy bude rostlina po celou dobu čerpat právě z ní a vydrží až 6 týdnů ve skvělé kondici. Ukážeme vám, jak si vytvořit netradiční voskované hyacinty, které vás nadchnou.

Co budete potřebovat?

  • hyacinty
  • kupovaný vosk nebo vosk ze starých nedopálených svíček
  • hrnec
  • nádobu s vodou
  • papír na pečení
  • dekorační misku nebo jinou nádobu

Jak na to?

Na tuto dekoraci vybírejte jen silné a pevné cibule. Narašené cibulky nejdříve očistěte od hlíny a případně přistřihněte kořínky. Poté je ponořte asi na 12–24 hodin do vody, aby nasákly dostatek vody, díky tomu vydrží i bez zálivky. Pak si nachystejte vosk, ve kterém budete cibulky namáčet. Ten můžete buď koupit v kreativních potřebách, nebo lze využít zbytky svíček, které máte doma. Nebo použijte svíčky čajové. Nakrájejte je na co nejmenší kousky a rozehřejte ve vodní lázni při co nejnižší teplotě.

Usušené cibule ponořte do rozehřátého, ale již mírně vychladlého vosku. Příliš horký vosk by cibulku mohl poškodit. Naopak pokud je příliš studený, nebude dostatečně cibulku pokrývat. A ihned chlaďte ve vodě, kterou jste si mezitím nachystali do jiné nádoby. Do vosku cibule namáčejte opakovaně, aby vrstva vosku byla dostatečná pro udržení vlhkosti, také aby byla pěkně hladká a vynikla barva vosku.

Hotové voskované hyacinty pak nechte zaschnout. Ideálně na papíru na pečení.

Fotogalerie
7 fotografií

Dobré rady

Voskované hyacinty budou vypadat úžasně v miskách s mechem nebo jen tak v  průhledné váze. Nebo jim můžete vyrobit jednoduchý stojánek ze smotaného lesklého drátu. Pak už zbývá jen dozdobit mašličkou či jinými jarními dekoracemi. Zavěsit se ale klidně dají i na provázek do okna.

Každý voskovaný hyacint může být jiný, záleží jen na vaší fantazii a možnostech. Stačí vybrat různě barevný vosk a vše krásně sladit. 

Pamatujte, že vliv na trvanlivost má i teplota v interiéru. Ta by měla být nižší. Pokud máte v pokoji teplo, přeneste rostliny alespoň na noc do chladnějšího prostředí – třeba na chodbu.