V únoru se čekání na jaro může zdát nekonečné. Svátek svatého Valentýna nabízí ideální příležitost prohřát se v teplém světle svíček, u romantické večeře nebo rovnou v horké voňavé vaně. Pořád se najde hodně lidí, kteří tento svátek odmítají, protože u nás nemá dlouhou tradici a za svůj si ho rychle vzali především obchodníci. To je ale škoda, protože Valentýna si může každý oslavit úplně po svém, klidně i bez medvídků a růží.
Kde se vzal Valentýn?
Ačkoli se vám možná tento svátek spojuje s kýčovitostí v americkém stylu, jeho původ byste našli překvapivě v evropské křesťanské tradici. Pověst vypráví o knězi Valentýnovi, který ve 3. století n. l. v Římě tajně oddával zamilované páry. Tehdejší panovník chtěl muže především v armádě, nikoli u rodin, vojáci se proto nesměli ženit ani zasnoubit. U nás si tradičně se svátkem zamilovaných spojujeme spíše první máj. Proč ale nemít romantické svátky dva?
Jak a s kým slavit?
Někdo začne už snídaní do postele, jiný dá raději přednost večeři při svíčkách. U snídaňového menu patří mezi valentýnské stálice čerstvé vafle ve tvaru srdce s jahodami a šlehačkou. U večeře zase většinou nechybí šampaňské. Pokud budete večeřet doma, pohrajte si s výzdobou. Srdíčka můžete vystřihnout z papíru i látek, případně si předem pořiďte alespoň tematicky laděné ubrousky. Samozřejmostí jsou svíčky. Pokud dáváte přednost aromalampám, zvolte některou z příjemných vůní s afrodiziakálními účinky, jako jsou růže, jasmín, ylang-ylang nebo santal, pro zimomřivé pak rozmarýn či skořice. Velmi dobře vypadají také různé světelné řetězy se srdíčky a jinou valentýnskou tematikou. Na Valentýna byste měli svého partnera překvapit nějakou milou drobností. Klasika jsou růže, medvídci a čokoláda, ale záleží jen na vaší fantazii. Potěší i drobná kartička či přáníčko, ve kterém vyjádříte své city.
Největší radost udělají vlastnoručně vyrobené dekorace a dárečky. Máme pro vás inspiraci ve fotogalerii: