Pokud cestujete po světě, už jste jistě viděli v nějakém asijském, americkém nebo kanadském parku dlouhé dekorativní záhony vytvořené z okrasného zelí. Může to být i okrasná kapusta, která má zkadeřenější listy, ale my většinou vše nazýváme zelím. V zahraničí jsou tyto rostliny původem z Asie daleko využívanější než u nás, milují je zahradníci i floristé.

Fotogalerie
5 fotografií

Je škoda, že jsme si je ještě tolik neoblíbili. Nabízejí totiž spoustu barev a tvarů a pěstují se poměrně snadno. Americká odbornice na zahrady Susan Albert říká: „Okrasné zelí, nazývané také kvetoucí zelí, má hladké či zvlněné okraje se světlými růžicovými středy s růžovými, fialovými, červenými nebo bílými listy. Dorůstá asi třicet centimetrů do šířky a až čtyřicet do výšky. I když je okrasné zelí považováno za jedlé, má velmi hořkou chuť, a tak se častěji používá jako ozdoba. Vypadá úžasně v nádobách nebo hromadných výsadbách, jeho barevnost se zvýrazní s poklesem venkovních teplot.“

Zimní kráska vás nadchne

Zatímco řada rostlin, které máme spojeny s podzimem, například chryzantémy, těžko zvládá mrazy, okrasné zelí je hezké i se sněhovým popraškem. U něj totiž opravdu platí, že se začne vybarvovat až s příchodem nižších teplot. Pokud si ho koupíte v zahradnictví, zasadíte ho do venkovní nádoby a doplníte kupříkladu smrkovými nebo borovými větvičkami a suchými travami, vytvoříte si z něj dekoraci, která přežije zimu a bude pořád dobře vypadat. S počasím zimních měsíců, jaké bývá u nás, si snadno poradí. Okrasné zelí bude krásné i jako součást zimních vazeb zdobících interiér. V takovém případě kupte v květinářství „řezané“ okrasné zelí, budou k němu skvěle ladit chryzantémy, frézie, gerbery, statice, máčky, eukalyptus, chvojí, ale i růže, které zelí připomíná. Vlastně se dá říct, že máloco se k okrasnému zelí nehodí, stačí jen ostatní rostliny barevně vyladit.

 

Jak okrasné zelí správně pěstovat a jak z něho vytvořit krásnou zimní kytici? Celý článek najdete v lednovém čísle Blesk Hobby, kde na vás čeká mnoho dalších zajímavých článků. Podíváte se na návštěvu do domu, ve kterém bydlí herec Zdeněk Podhůrský, poradíme vám, jak máte kompostovat v zimě nebo správně pečovat o orchideje. Časopis zakoupíte na novinových stáncích nebo si ho můžete objednat v našem iKiosku ZDE