Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Nejlepší pomocníci pro zazimování zahrady. Jsou zdarma nebo za pár korun!

/
 • (iStock)
  30. října 2022 ● 05:00

  Zazimování keřů, trvalek a mladých stromů. Je to obvykle jedna z posledních prací, které nás na zahradě čekají. U nás rostoucí rostliny jsou na místní podnebí obvykle adaptované. Přesto jim ale – zejména déle trvající a hluboké – mrazy mohou uškodit. Proto nezaškodí jim trochu pomoct. Nezabere to moc času a rostliny se vám na jaře odmění.

  Jak se přibližuje zima, nastává pro zahrádkáře pomalu období jistého zpomalení. Trávník již máte zazimovaný, rostliny v nádobách ochráněny izolací, kompost, případně i jezírko už jsou na provoz v následujících měsících již také připraveny. Ale ještě než úplně odložíte veškeré nářadí do garáže či kůlny, věnujte trochu pozornosti zbytku rostlin na zahradě. Vzrostlé stromy si – až na výjimky – poradí samy, podobně tak i keře, které jsou již dobře zakořeněné a třeba mají už nějakou tu zimu za sebou. Soustřeďte se především na novou výsadbu (stromy a keře, které jste do země zasadili během podzimu) a také na trvalky. I když většina z nich by si s běžnou zimou nejspíše také poradila sama, pokud je na zimu zakryjete, na jaře rychleji nastartují a potěší vás hustou zelení.

  Video
  délka: 03:23.88
  Video se připravuje ...

  Jak správně zazimovat zahradu? Videohub

 • 1.

  Listovka

  Pro většina zahradníků jsou přirozenou první volbou přírodní materiály. Pokud jste shrabali podzimní listí, máte ho zřejmě solidní zásobu. Dá se z něj udělat velmi kvalitní listovka, která se na zahradě vždycky hodí. Ale alespoň trochu si ho nechte. Skvěle se totiž hodí k ochraně rostlin před mrazem. Nic složitého na vás nečeká, jednoduše menší keře a trvalky zasypte hromadou listí tak, aby rostlinu zakrývala. U mladých stromů zasypete listy hlavně okolí kolem kmenu tak, aby byl ochráněn celý kořenový systém (pozor, některé stromy mají kořeny v poměrně velkém kruhu), do výšky pár centimetrů nad zemí s tím, že nejvyšší hromada by měla být u kmenu. Zejména u mladých stromků je to velmi důležité.

 • 2.

  Chvojí

  Jediný zásadnější problém s listím je, že jakmile začne foukat, mohlo by se vám zase rychle octnout na shrabané zahradě. Tady přijdou na řadu větvičky z jehličnanů, chvojí. Ty jsou oblíbenou „zakrývací“ pomůckou na zahradě. Není divu, většině ze zahrádkářů zbude mnoho jehličnatých větví z podzimního prořezávání stromů. Ale i když náhodou nemáte na zahradě jehličnanů dost, zajděte do nějakého zahradnictví. Ta obvykle nedostatkem tohoto materiálu na podzim netrpí a chvojí se dá obvykle poměrně jednoduše koupit. Když pak větvičkami zakryjete navršené listí, máte jistotu, že až do jara zůstane tam, kde má. Navíc se alespoň část z něj do té doby rozloží a rostliny budou mít na jaro připravené živiny. Chvojí můžete samozřejmě stejně dobře použít i samostatně, jen je pak lepší udělat více vrstev. Postup je ale velmi podobný.

 • 3.

  Zimní ochrana

  Letos někteří odborníci předpovídají skutečně třeskutou a dlouhou zimu. Proto se možná – zejména u citlivějších stromů a keřů – vyplatí sáhnout i po nějaké silnější ochraně. V hobbymarketech nebo na e-shopech nabízejících zahradní potřeby můžete koupit ochranné rohože, někdy bývají označeny přímo jako „zimní ochrana“. Ty jsou vyrobeny obvykle z vlny a dalších odolných materiálů a můžete jimi rostliny ochránit. Menší stačí rohoží překrýt, u stromů obalte kmen, u malých pak můžete i korunu. Nevypadá to sice úplně krásně a ani to není úplně levné řešení. Nicméně velmi účinné. Navíc fungují také jako ochrana před okusem zvěří. Na stromy je dobré rohože upevnit motouzem, u keřů stačí zatížení kameny.

 • 4.

  Netkané textilie

  Levnější variantou jsou netkané textilie. Ty si v poslední době na zahradě získávají velkou popularitu. Dají se totiž použít opravdu univerzálně a pro zahradníka jsou skvělým pomocníkem. Pro zakrývání rostlin na zimu sáhněte zejména po vzdušnějších netkaných textiliích s nižší gramáží (ideálně kolem 20 g/m²). Těmi se dají zakrýt také zeleninové záhony, ale použít je můžete také k ochraně kmenů i korun stromů či keřů. Na rozdíl od některých „fóliovníkových“ zakrytí mohou pod netkanými textiliemi rostliny volně dýchat, takže po zakrytí se o ně již nemusíte dále starat. Občas se můžeme setkat s tím, že se kolem rostliny vytvoří jakýsi malý fóliovník. Výhodou je, že rostliny jsou v něm viditelné, a pokud konstrukci dobře uděláme, je to i velmi estetický prvek. Ale zakrýt takto větší množství rostlin je poměrně náročné na čas i práci. Také je potřeba zajistit i pravidelné větrání.

   

  Vše potřebné pro vaši zahradu najdete za nejlepší ceny na našem Bazaru Blesk.

 • 5.

   

   

  Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. Zakoupíte ho v každé trafice nebo si ho můžete objednat v pohodlí domova v našem iKiosku.

   

Články odjinud

Dnešní horoskopy