Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Jak převážet bezpečně pejska v autě? Dejte na tyto rady, abyste neohrozili jeho ani sebe!

/
 • Bezpečná přeprava psa v autě je klíčová pro zraví všech pasažerů.
  Bezpečná přeprava psa v autě je klíčová pro zraví všech pasažerů. (istock.cz)
  16. října 2021 ● 06:00

   O tom, že jsou Češi národem milovníků domácích mazlíčků, není pochyb. Jakmile se k nám domů čtyřnohý kamarád dostane, okamžitě se stává rovnocenným rodinným příslušníkem, který s námi je všude, kde to jen jde. Často s námi tedy cestují i v autě. A právě tak, jako musíme dodržovat bezpečnostní zásady my, měli bychom na to stejně dbát i u našich zvířátek. Znáte je všechny opravdu dobře?

  Cestovat se psem v autě určitě není nic neobvyklého ani nebezpečného, tedy při dodržování základních zásad. A to bývá někdy problém. Spousta lidí bohužel stále neví, jak psa bezpečně zajistit, a jiní na to nedbají. Dokonce průzkum jedné z automobilek ukázal, že zhruba třetina motoristů zajištění zvířete ve voze jednoduše vůbec neřeší. Pokud ale není pejsek v autě připoután, tak i při trochu ostřejším přibrzdění může být ohroženo zdraví jeho nebo i někoho z lidské posádky. „Mezi investicemi by tedy neměly chybět pomůcky vhodné pro mazlíčkovy cesty autem, které stojí stokoruny nebo nižší tisíce. Bezpečnost zvířat i posádky vozu za tu cenu určitě stojí,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

  Jak tedy na bezpečné cestování se psem?

   

  Video
  délka: 02:22.56

  Cestování se zvířaty na dovolenou. Je to možné i letecky? Videohub

   

 • 1.

  Správně ho zajistěte

  Stejně jako je pro lidi v autě povinné mít zapnuté bezpečnostní pásy, existují i předpisy, které upravují, jak správně cestovat se psem. Tím nejdůležitějším pravidlem je nikdy nenechávat psa na volno. Také zde totiž funguje jednoduchá fyzika. I menší plemeno se v případě nárazu stává nebezpečným letícím předmětem, který je vymrštěn takovou silou, že se jeho vlastní hmotnost několikanásobně zvýší.

  Způsobů, jak psa bezpečně zajistit, je dovoleno více, my vozíme psy nejčastěji v klícce nebo bedně k tomu určené, v takzvané kennelce. Mají tam k dispozici vodu a měkký podklad na ležení,“ říká Lea Čechová, která se s manželem téměř 10 let aktivně věnuje chovu psů plemene shiba. Společně cestují na soutěže a výstavy po celé Evropě a psy berou i do obytného vozu na rodinné dovolené.

  Velkou chybou je i to, že ta nejmenší psí plemena jsou mnozí zvyklí vozit na klíně. V případě dopravní nehody ale není pes chráněn ani bezpečnostním pásem, ani airbagem. I když žádný karambol nenastane, ale zjistí-li to při silniční kontrole policie, můžete za nezajištěného psa dostat pokutu ve výši několika tisíc korun. To samé platí, vystrkuje-li pes za jízdy hlavu z okénka. 

   

 • 2.

  Nepodceňte přípravu

  I obyčejné cestování v autě by se podle odborníků mělo s pejskem cvičit, a to od jednoduchého (kratší cesty) po složitější. Před cestou je také důležité nestresovat sami sebe tím, že to pes nezvládne. Stejně jako vše ostatní, tak i vaši nepohodu pes vycítí a bude také neklidný. Více pohody při cestování psovi zajistí jeho vlastní přepravní box. „Pes je takto určitě více v klidu, protože je ve svém prostředí. Neposkakuje po sedadlech, byť připoután. A mnohdy většinu času během cesty prospí,“ popisuje své zkušenosti Lea Čechová. 

  V okamžiku, kdy je pes na cestování naučený, není ani potřeba zastavovat více, než bychom například běžně venčili. „Pokud pejsek doma vydrží bez venčení deset hodin, nevidím důvod, proč by to nevydržel i v autě. Naši psi si běžně umí ‚říct‘, a to i na cestách. Jezdíme hodně po výstavách a jsou na cestování zvyklí, když už se ozvou, víme, že jim něco chybí,“ říká Lea Čechová a dodává, že na delší cesty je také zcela nezbytné mít pro psa připravenou misku na vodu. 

 • 3.

  Nenechávejte psa v autě

  Pořád se o tom mluví, ale stále to lidé dělají. Ano, řeč je o zanechání psa v zavřeném autě při zcela nevhodných klimatických podmínkách. Auto by rozhodně nikdy nemělo být místem, kde necháme psa, když si potřebujeme něco zařídit či jít někam, kde pes být nemůže. A to ani na chvilku.

 • 4.

  Pes potřebuje klid

  Stejně jako doma, tak i na cestách potřebují psi svůj klid a prospat ideálně až 16 hodin denně. Přílišné kontrolování a vyrušování čtyřnohého mazlíčka během cesty bude spíš kontraproduktivní. Více ho vystresujete a bude neklidný. Pes není ani malé dítě, ani dospělý člověk, a proto je dobré se k němu podle toho chovat. „Klícka je pro naše psy bezpečné místo, chodí si tam lehat sami a dobrovolně i doma. Ten stejný domov i se známými pachy mají pak díky tomu i v autě, na hotelu či kdekoliv na dovolené a cítí se tam bezpečně. Jsou klidnější, nejsou ve stresu, když je necháte chvíli samotné, třeba v hotelovém pokoji. Zároveň z uzavřené klícky, kde spí, nehrozí, že rozkoušou třeba kabel od lampičky a ublíží jak sobě, tak hotelovému vybavení,“ uzavírá Lea Čechová.

 • 5.

  Jak řádně psa v autě zajistit?

  • Menší plemena patří do přepravní schrány, která se upevní bezpečnostním pásem, aby se nemohla přemisťovat.
  • I pro větší plemena jsou na trhu přepravní boxy, popřípadě mříže k oddělení prostoru.
  • Psy lze zabezpečit i speciálně vyrobenými kšíry s úvazy, které se zapínají podobně jako bezpečnostní pásy.
  • Zvířata by se měla fixovat speciálními postroji jak na zadních sedadlech auta, tak i v zavazadlovém prostoru.
  • Do kufru se doporučuje instalace mříží oddělujících zavazadlový prostor od ostatního interiéru.
  • Optimální je umístit psa do zavazadlového prostoru v uzavřené přepravce nebo klícce k tomuto účelu určené.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy