Zvířata namáhají klouby úplně stejně jako lidé, a proto zvláště ve vyšším věku může dojít k jejich opotřebení a s tím souvisejícím problémům. Týká se to především středních a velkých plemen psů. Postiženy jsou zejména kyčelní klouby následované kolenními, loketními a ramenními. Častá diagnóza je artróza – což jsou degenerativní změny na kloubu, dále artritida, což infekční zánět kloubu nebo dysplazie – to je vývojové onemocnění větších plemen (kloubní plocha kyčelní jamky a hlavice kloubu se neshodují, kloub je tím volný a dochází k velkým problémům).

Jak problémy s klouby poznáte? 

Problém se nejčastěji se projevuje kulháním, pejsek je pasivní, nevyskočí kupříkladu do kufru do auta nebo na sedačku. Obtížně vstává, trpí bolestmi, poznáte na něm, že není ve své kůži. Může také najednou agresivně reagovat na dotyk v citlivém místě, nebo si bolavou nožku pořád olizovat. Pokud si tedy všimnete čehokoli zvláštního, neváhejte pejska nechat prohlédnout od odborníků.

Jak mu můžete pomoci?

První věc, kterou byste měli udělat, je navštívit svého veterináře, který by měl určit příčiny potíží. Kloubní onemocnění lze podle jeho povahy léčit speciálními přípravky a doplňky stravy, také pomůže pravidelná rehabilitace. V některých případech však není zbytí a jediným řešením je operace. I v takovém případě pak při zotavování pomůže kvalitní strava, nejrůznější doplňky a cvičení. Na trhu existuje mnoho preparátů, nejčastěji v tabletové formě, které mají však tu nevýhodu, že je třeba konzumovat každý den mnoho tablet, a ne všechna zvířata jsou ochotna je dlouhodobě užívat. Řešením ale  může být sirupová forma kloubní výživy, kterou zvířata konzumují naprosto bez problémů, protože jim velice chutná.( Jedním z nejoblíbenějších preparátů na českém trhu je špičková kloubní výživa Artivit ® od české firmy VITAR Veterinae). Stačí jedenkrát denně přidat dávku sirupu, což je 5ml na 10kg váhy zvířete, do běžného krmiva.

Důležitá je také prevence

Jakmile se chrupavka v kloubu jednou poškodí, už nejde její stav vrátit zpět. Proto bychom se měli snažit poškození předcházet. Co vše můžete v tomto směru pro svého pejska udělat? A na co si dát pozor, abyste se vyvarovali vetším problém a úrazům?

 1. Dodávejte kloubům potřebné živiny dříve, než dojde k jeho poškození vlivem opotřebování. A to správnou výživou a pravidelným doplňováním vitaminů a nutričních preparátů. Například již zmíněný sirup Artivit je vhodné nasadit preventivně aspoň dvakrát do roka i u mladších zvířat, které zatím problémy nemají, ale je u nich pravděpodobnost, že se potíže objeví později. Jsou to především střední a větší plemena psů. Velmi často jsou to labradoři, zlatí retrívři a vůbec větší psi.

2.  Stejně jako myslíme u sebe na pestrou a zdravou stravu a pravidelný pohyb, dopřejte ji i vašemu chlupatému příteli. Myslete na to, že pokud je pes obézní, musí jeho klouby nést nepřiměřenou váhu a přetěžují se. 

3. Klouby samozřejmě trpí i při vysoké zátěži. Jde hlavně o nepřirozený opakující se pohyb. Proto netrapte pejska tím, že bude aportovat míč ze schodů nebo celý den skákal přes zídku. Pamatujte také, že pobíhání po tvrdém betonu nesvědčí žádným kloubům. Mnohem lépe uděláte, když budete chodit do přírody.

4. Myslete také na vhodný pelíšek. Tvrdá studená podlaha určitě kloubům neprospívá. Pořiďte mu měkký a dostatečně vysoký pelech nebo matrace ochrání pejska před otlaky a prochladnutím.