Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Pusťte se s jarem do práce. 11 tipů, co zkontrolovat a opravit po zimě

/
 • Na jaře zkontrolujte dřevěné obložení fasády a v případě potřeby ho ošetřete lazurou nebo olejem.
  Na jaře zkontrolujte dřevěné obložení fasády a v případě potřeby ho ošetřete lazurou nebo olejem. (iStock)
  27. dubna 2021 ● 06:00

  To, že pěkné jarní dny jsou vhodnou dobou na revize a opravy kolem domu či chalupy, nic nezmění. Proto pro vás máme pár dobrých rad.

  Po zimě je nutné pořádně zkontrolovat všechny části domu a případná poškození hned opravit. Jejich zanedbání se totiž může po čase prodražit. Ať už jde o okna, střechu, vytápění nebo revizi rozvodů elektřiny či vody.

 • 1.

  Prohlédněte stav střechy

  První na řadě by měla být střecha. Zvlášť na chalupě, kam jste přijeli po delší době. Jak na to? Stačí vylézt na žebřík a zkontrolovat střešní krytinu a okapy. U krytiny hledejte různé praskliny nebo špatné uložení tašek. Pořádně prohlédněte také plech okolo komínů a hledejte případné známky koroze či ucpání u okapových žlabů. Nezapomeňte vylézt na půdu a střechu zkontrolovat vše i odsud. Pokud jste našli jen drobné závady, jistě je zvládnete spravit sami. Nejde však jen o střechu. Nezapomeňte ani na okna, dveře, balkony či terasu, jednoduše vše, co bylo vystaveno nepřízni počasí.

 • 2.

  Odborná revize komína

  Jarní období je také vhodné na revizi kotle a kontrolu komína, ať už u vás doma nebo právě na chatě, kde se často topí pevnými palivy, což bývá rizikovější. K tomu nezbývá než přizvat odborníky. Zprávu o kontrole a čištění spalinové cesty vám totiž může vydat pouze odborně způsobilá osoba nebo firma s živnostenským oprávněním „kominík“. Pokud máte ve svém domě instalovaný větrací systém s rekuperací, nezapomeňte na výměnu prachových filtrů, aby byly připraveny na letní pylovou sezonu.

 • 3.

  Kontrola rozvodů elektřiny a plynu

  Zvlášť ve starších domech či na chalupách byste měli mít také jistotu, že jsou v pořádku rozvody elektřiny a plynu. „Pokud máte staré hliníkové rozvody elektřiny, je třeba elektroinstalaci pravidelně revidovat elektrikářem. Rozvody lze samozřejmě také vyměnit za nové, počítejte ale pak s investicí pohybující se v řádech desítek až stovek tisíc, v závislosti na velikosti domu,“ říká Jan Kovalský z Energie ČS.

 • 4.

  Nezapomeňte na spotřebiče

  S kontrolou rozvodů elektřiny a plynu souvisí též revize spotřebičů. Elektrospotřebiče ve špatném technickém stavu mohou velmi snadno způsobit požár a plynové spotřebiče zase nepříjemný únik plynu. Pravidelné kontroly rozvodů elektřiny, plynu a vody vám tak do budoucna ušetří peníze.

 • 5.

  Rozvody a kvalita vody

  Velké komplikace může přinést kapání vody ze špatně těsnících rozvodů či topení. Pravidelná pečlivá kontrola rozvodů, ale i všech roháčků, sifonů a hadiček u spotřebičů a sanity se vyplatí, tak na to zvlášť po delší nepřítomnosti v domě nezapomeňte. Pokud máte vlastní studnu, mějte na paměti, že byste ji měli kontrolovat alespoň dvakrát ročně. Během první návštěvy chaty prověřte případné poškození. Nezapomeňte si nechat také posoudit kvalitu vody. „Pokud se chcete ujistit o pitnosti vody, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygieniky. Jestliže zjistíte přítomnost škodlivých látek, je třeba provést kompletní dezinfekci vody a počkat, dokud nebude znovu pitná,“ radí Marcela Bínová z Hornbachu.

 • 6.

  Renovace a natírání

  Pokud už máte vše zabezpečeno a zkontrolováno, přichází čas na zvelebování. Oprýskaný a zrezivělý okap nebo venkovní vana, plot, kůlna či vybledlý zahradní nábytek natřete a budou zase jako nové. Do natírání se pusťte v době, kdy je sucho, vlhkost vzduchu nepřesahuje 75 % a venkovní teplota se pohybuje ideálně kolem 20 °C. Pokud je venku méně než 10 °C, ještě s renovacemi počkejte. Myslete i na bezpečí a pracujte v rukavicích. Natřené předměty nechte schnout na čerstvém vzduchu.

 • 7.

  Volba správného nátěru

  V regálech hobbymarketu s nekonečnými řadami plechovek a kyblíků s různými typy nátěrů, laků a barev se vám může zatočit hlava. Nebojte se proto se v obchodě poradit se specialistou. Nejčastěji se používají barvy a laky, které jsou ředitelné buď vodou, nebo syntetickými rozpouštědly. Dále volte mezi nátěry transparentními (laky, napouštědla, fermeže) a pigmentovanými (email, barva, tmel, plnič). Barvy pro venkovní použití musí být odolné vůči vlhkosti, slunečnímu záření i teplotním výkyvům. Počkejte s nimi na opravdu pěkné dny. Nemělo by být vlhko a teplota je ideální kolem 20 °C. 

 • 8.

  Natíráme dřevo

  Nátěr na dřevo volte podle typu dřeva (měkké, tvrdé či exotické) a toho, jaký výsledek požadujete. Chcete-li zdůraznit kresbu dřeva, použijte lazuru nebo lak. Pokud vám jde o překrytí materiálu, volte krycí barvy. Nové dřevo ošetřete penetrací (napouštědlem), která chrání proti plísním a houbám. Nechte ji zaschnout a před samotným nátěrem – obzvlášť vodou ředitelnou barvou – ji z povrchů i pórů vytřete ředidlem.

   

  Staré zašedlé dřevo před barvením důkladně vybruste. Stávající nátěr odstraňte speciálním přípravkem nebo horkovzdušnou pistolí. Počítejte s tím, že jedna vrstva nátěru nebude stačit a obvykle bývají zapotřebí hned tři: základní nátěr, mezinátěr a vrchní nátěr. Po prvních dvou povrch jemně přebruste smirkovým papírem, než začnete nanášet další. A nezapomeňte ani na zkušební nátěr, kdy na malém kousku povrchu otestujete, jak bude vámi požadovaný odstín vypadat.

 • 9.

  Natíráme kov

  Nátěr chrání kovy před vlivy okolí, hlavně před nadměrnou vlhkostí, aby nerezly. Než se pustíte do natírání kovových povrchů, důkladně je očistěte: rezavá místa nebo starý nátěr zbruste drátěným kartáčem nebo smirkovým papírem. Na starou barvu lze použít i chemický odstraňovač nátěrů. Technickým benzinem nebo lihem kov odmastěte. Poté můžete nanést základní vrstvu, která zabrání reznutí. Jakmile zcela zaschne (nejméně však po 24 hodinách), použijte na další dvě vrstvy kvalitní barvu na kov v požadovaném odstínu.

   

  Některé nátěry na kov či dřevo vyžadují před použitím ředění vodou nebo syntetickým ředidlem. Ředidlo přidávejte v malých dávkách, pozvolna a za stálého míchání. Množství se odvíjí také od způsobu natírání a savosti povrchu. Méně budete ředit při použití štětce nebo válečku. Dejte si na to pozor, neboť nadměrným ředěním byste mohli snížit lesk a kvalitu barvy i celkovou životnost nátěru.

 • 10.

  Rada odborníka

  Radek Kříž, zástupce značky Balakryl, radí, jak si při natírání poradit s nepřilnavým povrchem plastů: „Nepodceňte přípravu povrchu: lehce ho zbruste brusným papírem nebo houbičkou, aby se zlepšila přilnavost. Povrch očistěte od prachu, odmastěte běžnými odmašťovacími přípravky a opláchněte čistou vodou. Vhodnou volbou nátěru je například Balakryl Plasty, jenž se vyznačuje vysokým leskem, rychle zasychá a nežloutne. Lze jej použít na venkovní i vnitřní nátěry plastů, zejména ABS, tvrdého PVC a umakartu. Funguje jako základová nebo krycí barva. K dostání je v bílém a tmavě hnědém odstínu.“

   

  Pokud chcete pestřejší paletu, sáhněte po univerzálních krycích barvách, které se hodí na plast, dřevo, keramiku, kov, beton a další povrchy. Barvu promíchejte, neřeďte a s odstupem 4–6 hodin naneste dvě vrstvy. Teplota natíraného povrchu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C. Pro natírání větších rovných ploch doporučujeme použít místo štětce váleček. Nezapomeňte si barvu předem vyzkoušet na malém kousku natíraného povrchu.

 • 11.

  Náš tip na renovaci

  Našli jste starý odložený stůl? Stačí jej znovu natřít a skvěle poslouží jako stylový zahradní nábytek. Jen jej nikdy nenechávejte na dešti, nejlepší bude umístit ho na zastřešenou terasu.

  Oprýskaný starý lak nejprve dobře zbruste, aby nový nátěr držel.

  Natírejte ideálně ekologickou vodou ředitelnou barvou, která má atest pro styk s potravinami. Pro skvělý výsledek by měly být nátěry krycí barvou dva po 4 až 6 hodinách.

   

  Tento článek pro vás připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte na novinových stáncích nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

  Video
  délka: 00:19.84

  Ochutnávka z Blesk Bydlení květen 2021 Czech News Center

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy