Při mytí oken vystřídaly obyčejné stěrky moderní bateriové okenní vysavače. Klasické mopy zase nahradily parní mopy a podlahové myčky. Co mají společného? Jejich cílem je zpříjemnit a hlavně zrychlit úklid, abychom měli čas na příjemnější činnosti. A tak jsme se na tyto dva pomocníky zaměřili a zjistili to nejdůležitější.

Parní mop

Pára je nenahraditelná. Pokud máte doma alergiky, je parní mop ideální volbou. Vytírání parním mopem je ekologické, protože nepoužíváte žádné další čisticí prostředky. Pára dokáže rozpustit nečistoty na podlahách, mastnotu i zaschlé tekutiny. Rozpuštěnou špínu pak nasaje utěrka z mikrovlákna. Pára má i dezinfekční účinky, aniž byste museli použít agresivní a chemické čističe. Jejich použití je v tomto případě dokonce vyloženě nežádoucí. Při kontaktu s párou by se do vzduchu uvolňovaly i chemikálie a vy byste se jich během úklidu nadýchali.

Práce s parním mopem je snadná

Do nádrže na vodu nalijete potřebné množství vody, počkáte několik sekund (záleží na výkonu přístroje), než se voda nahřeje, a můžete začít vytírat. Jedinou nevýhodou je, že vytíráte stále stejnou utěrkou, proto se vybavte hned několika, třeba i barevně odlišenými, které můžete střídat mezi místnostmi (jedna na obývací pokoj a ložnice, další na kuchyň a samostatné také na WC s koupelnou). Po dokončení úklidu vylijte zbylou vodu z nádrže, utěrky vyperte a máte hotovo. Pokud máte parkety, je třeba opatrnosti. Ideální je přístroj s možností nastavení stupně intenzity páry na nižší, u kterého nehrozí poškození dřevěné podlahové krytiny.

Tip na koupi: Při výběru parního mopu se zaměřte na rychlost nahřátí a velikost nádoby na vodu, která by měla odpovídat velikosti uklízené podlahové plochy. Důležitá je také kvalita zpracování, proto zbytečně moc nešetřete. Kvalitní parní mop seženete za cenu už okolo 2000 Kč. Na trhu se dají sehnat i tzv. 2v1 nebo 3v1 tyčové vysavače s funkcí parního mopu. Jsou o poznání těžší než samotné parní mopy a stojí řádově o několik tisíc víc. Získáte s nimi však dva domácí pomocníky v jednom.

Fotogalerie
7 fotografií

Podlahová myčka

Podlahové myčky znají profesionálové na úklid. Profesionální mycí stroje stojí desítky tisíc, naštěstí už jsou ale na trhu k dostání podlahové myčky do domácností. Jejich hlavní výhodou je, že myjí stále čistou vodou a špínu odvádějí pryč. To je také hlavní rozdíl oproti parním mopům, které nečistoty zachycují do podlahové utěrky. Funguje to jednoduše. Myčka je vybavena válci, které se točí. Na jedné straně jsou zvlhčovány stále čistou vodou s čističem a po kontaktu s podlahou se z nich na druhé straně špinavá voda odvádí do zásobníku na znečištěnou vodu.

Vysávání a vytírání v jednom kroku

S podlahovou myčkou můžete zapomenout na přenášení těžkého kýble po celém bytě. Na to, nač jste předtím potřebovali 5 litrů vody, která v závěru úklidu byla víc špinavá než čistá, nyní potřebujete jen necelých 500 ml. Základní model umí vytírat rozlité i zaschlé kapaliny, lépe vybavený dokáže vytírat a odsávat menší smítka či drobné nečistoty. Ten nejlépe vybavený vytře a odstraní i velmi odolné nečistoty v jediném kroku, aniž byste předtím museli vysávat.

„Údržba podlahových myček je snadná. Po práci je třeba sundat a vyprat válce. Lépe vybavené modely mají i funkci samočištění. Po práci je dle návodu postavíte do mycí stanice a válce budou umyty čistou vodou přímo ve stanici. Nemusíte je tedy pokaždé prát. Nikdy však nezapomínejte dát válce na držáky, aby důkladně proschly. Rozhodně nemůžete po úklidu myčku odložit do komory, aniž byste provedli alespoň základní čištění a sundali válce. Správnou péčí jim i prodlužujete životnost a šetříte vlastní peněženku,“ doporučuje Lukáš Rom z Kärcheru.

Díky novým technologiím můžete vybírat nejen kabelové podlahové myčky, ale také bateriové, se kterými pohodlně vytřete celý byt, aniž by vás jakkoli omezoval dosah elektrických zásuvek nebo překážející elektrický kabel.

Víceúčelové přístroje

Pokud toužíte po víceúčelovém přístroji, sáhněte po kombinaci. „Stále více je dnes oblíbena kombinace parního mopu a tyčového vysavače, který vysává a vytírá párou v jednom kroku. Zajímavé jsou také speciální přístroje, které v sobě kombinují vysavač a podlahovou myčku. Ty jsou vhodné na všechny druhy povrchů, některé z nich navíc fungují bezkabelovým provozem na akumulátor, což zaručuje svobodu pohybu při uklízení,“ říká Pavel Janů, produktový manažer značky Datart.