Chaos v rozeznávání vřesu a vřesovce nám může zjednodušit laická rada – když stojíme v obchodě před mixem těchto rostlin, tak vřesovec je ten hezčí. :)

Kde všude mohou vřesy a vřesovce zdobit?

Vřesy můžeme využít na mnoho způsobů. Lze je vysadit kolem chodníku jako lem, podél záhonů, použít je jako podrost pod rododendrony a azalky. Můžeme je také dát do truhlíků, květináčů, venkovních dekorací a lze z nich vytvořit i podzimní kompozici. Vřes má rád kyselé prostředí, světlé místo, ale snese i stín, většinou se pěstuje v rašeliništích. Rozkvétá zvonkovitými kvítky v barvě bílé, v odstínech růžové a fialové i světle zelené.

Vřesovec je velmi dekorativní, ale vydrží zhruba 3 měsíce, s výjimkou kultivarů, které umějí přečkat až do jara. Jeho květy jsou proti vřesu veliké, bohaté, bílé, růžové i fialové. Někdo v nich vidí malý šeřík, jiný malé lampionky. Vřesovec je méně náročný na půdu než vřes, potřebuje však více slunce. V mírnějších pásmech kvete po celou zimu, až do jara, u nás většinou kvete do Vánoc. Je tedy vhodné ho použít do truhlíků a květináčů, a pokud nám nevadí trocha práce, tak i do podzimní kompozice.

Vybereme si vřesy a vřesovce podle barevné kombinace, která se nám líbí. Mysleme na to, že vřesovec je vyšší a má bohatší květenství. Ale vřesy zase najdeme v různých variantách zelené – od výrazné světlé přes různé odstíny až po téměř stříbřité – tedy vůbec nevadí, že jejich květy jsou drobnější.

Tuto skupinu nám pěkně doplní skimie. Je to pomalu rostoucí keřík s lesklými ozdobnými listy, který kvete v říjnu a listopadu záplavou světle růžových květů. Pokud si vysadíme samce i samici, dočkáme se sytě červených plodů, které vypadají jako korálky a zdobí až do jara.  

I podzimní rostliny umějí zářit

Přidáme libavku, která má krásné červené plody a nenápadné bílé květy. To, že kvete a plodí současně, je velmi efektní. Je také užitečná – její listy se používají k výrobě čajů, vyrábějí se z ní léčiva pro tlumení svalových bolestí a výtažek z ní se také přidává do zubních past. Pro nás je ale důležité, že je prostě moc hezká.

Neměla by nám ještě chybět ajánie, která je podobná chryzantémě a kvete zhruba dva měsíce. Rozzáří nám záhon žlutými nebo bílými květy. 

Tato podzimní kompozice bude krásně vypadat až do Vánoc. Do příštího roku nám bez problémů vydrží skimie, libavka a vřesy, které na jaře zastřihneme. 

Jaké květiny můžete použít? Podívejte se do galerie:

Fotogalerie
8 fotografií