Péče o čistou vodu se u obou typů bazénů, těch nadzemních i zapuštěných, většinou shoduje. Rozdíly se mohou vyskytnout jen na začátku a konci sezony. Pokud jsou totiž nadzemní bazény přes zimu uskladněny, na jaře se znovu instalují a napouštějí se čerstvou vodou, odpadá u nich logicky odzimování a zazimování. Tomu se ovšem nevyhnou zapuštěné bazény, ale také ty z nadzemních, které zůstávají trvale na zahradě spolu se zakonzervovanou vodou. Jak tedy postupovat?

Zprovoznění bazénu

Pokud patříte k těm, kteří vodu z bazénu na zimu nevypouštějí, bazén jste před zazimováním vyčistili, vodu správně ošetřili a dobře zakryli, pak z něj jen odstraňte mechanické nečistoty bazénovou síťkou, očistěte stěny nad úrovní hladiny, pro jistotu vysajte dno bazénu vysavačem a dopusťte vodu do plného stavu. Jestliže byl ale bazén zazimován špatně, potřebuje celkovou očistu. V případě, že bazénovou vodu vypouštíte, očistěte stěny a dno bazénu od usazených řas, prachu, rostlinných zbytků a jiných nánosů speciálním přípravkem a podle návodu nechte působit. Poté nečistoty mechanicky uvolněte a opláchněte vodou. Při silném znečištění postup opakujte. Po naplnění bazénu zkontrolujte a zapojte filtrační zařízení, příp. ohřev vody a namontujte schůdky, pokud jste je neupevnili už dříve. Všechny spoje pořádně dotáhněte, aby voda ze systému nikde neunikala. Filtrační nádoba se poté odvzdušní horním ventilem a spustí se časové spínání filtrace. Abyste mohli filtraci vyzkoušet, je třeba zavodnit čerpadlo. Vodu v bazénu dopusťte tak, aby byla v úrovni středu přítokové příruby skimmeru, zapněte filtrační okruh a následujících 24 hodin nepřetržitě filtrujte. Při zanesení filtru je nutné z něj nečistoty vybrat.

Náš tip: Před napuštěním bazénu naneste na čisté plochy přípravek zabraňující růstu řas, zničíte tak zárodky, které zde mohly zůstat.

První ošetření vody

Přílišnou tvrdost vody ošetřete ihned po napuštění bazénu přípravkem, který ji snižuje. Zabrání vzniku usazenin a zároveň na sebe naváže ionty kovů, které způsobují zákaly. Dávku stanovte podle návodu a pomocí testeru upravte tvrdost vody pod 18 °N. Zároveň zkontrolujte a upravte pH – závisí na něm účinnost dezinfekce.

Náš tip: K první dezinfekci použijte chlorový přípravek určený k rychlému a účinnému vyčištění vody a po dosažení a kontrole optimální koncentrace volného chloru vložte do dávkovače pomalu rozpustnou chlorovou tabletu.

Mechanická očista

Větší nečistoty plovoucí na hladině, napadané listí nebo mrtvý hmyz odstraňujte pravidelně pomocí síťky na teleskopické tyči. K odstranění těžších nečistot, které se nedostanou do filtrace a klesnou ke dnu, slouží bazénové vysavače. Manuální vysavač dna tvoří sací hubice napojená hadicí na filtraci. Při jejím spuštění se nečistoty podtlakem nasávají a zachycují ve filtračním zařízení. Pohyb vysavače po dně se ovládá ručně ze břehu pomocí teleskopické tyče. K čištění bazénových stěn je třeba použít kartáč. U poloautomatického vysavače se sací hlava po dně pohybuje sama. Její pohyb je ale náhodný a vyčistí dno zhruba z 80 %, zbytek je nutné dočistit ručním vysavačem. Automatický bazénový vysavač funguje podobně jako domácí robotický vysavač. Má vlastní pohonnou jednotku, čerpadlo a filtr a je řízený mikročipem. Pomocí kabelu je napájený elektřinou a zvládne jak rovné a svažující se dno, tak i stěny nebo schody bazénu. Senzory vysavače zhodnotí míru znečištění a zvolí si potřebný režim čištění. Jakmile je sběrný vak na nečistoty plný, přístroj se vypne. Vak stačí vyjmout a proprat. K modernějším přístrojům se dodává i dálkové ovládání.

Náš tip: Bazénové vysavače stačí využívat obvykle jednou za 14 dní. Když si pořídíte na bazén plachtu, budete mít klid třeba i měsíc.

Péče o vodu

Na co byste během provozu určitě neměli zapomínat?

  • Nejméně jednou týdně změřte pH – hodnoty by měly být v rozmezí 6,5–7,6.
  • Minimálně jednou týdně zjistěte obsah chloru – musí být v intervalu 0,3–0,5 mg/l.
  •  Udržujte stále čistou náplň pískové filtrace a jednou za týden ji properte.
  • Pravidelně odstraňujte hrubé mechanické nečistoty a ošetřujte vodu bazénovou chemií.