Skleněné dózy

Skleněné dózy jsou praktické na uskladňování téměř všech druhů potravin. Ty větší jsou vhodné na uchování zejména sypkých potravin, cukru, mouky, strouhanky, ale také těstovin, oříšků, sušeného ovoce, luštěnin nebo například bonbonů a sušenek. Na skladování koření a bylinek jsou pak určeny skleněné dózy menších velikostí. Obrovskou výhodou tohoto materiálu je, že sklo téměř neabsorbuje jakékoliv pachy, takže po důkladném umytí můžete do nádoby nasypat cokoliv jiného. Tyhle dózy mají navíc víčka, která většinou umožňují pevné nepropustné uzavření nádobky, což uvítáme zejména ve vlhkém prostředí. Velkou výhodou je také jejich průhlednost. Máme tak dokonalý přehled o obsahu. A navíc se skvěle udržují a jsou vhodné do myčky.

Chcete si pořídit nové, originální dózy na potraviny, které budou nejen praktické, ale budou i ladit k vašemu interiéru kuchyně? Inspirujte se v naší fotogalerii...

Fotogalerie
34 fotografií

Plastové obaly

Obaly z plastu splňují celou řadu nejpřísnějších požadavků na kvalitu, zdravotní nezávadnost a hlavně nabízejí mnohostranné využití. Velkou výhodou je dlouhá životnost, jsou totiž téměř nerozbitné. Můžeme je dlouhodobě uskladnit v ledničce i v mrazničce. Hodí se ke krátkodobému i dlouhodobému uskladnění suchých či sypkých potravin a stejně tak potravin čerstvých či určených k okamžité konzumaci. Existují i chytré varianty například s datumovkou, kde si snadno nastavíme třeba datum spotřeby. Plasty dříve mívaly trochu problém se snadným zachytáváním pachů, u dnešních tvrzených, kvalitních variant tato starost odpadá. Při mytí se musíme řídit pokyny výrobce, většina z nich je vhodná i do myčky.

Keramické nádoby

K uchovávání sladkostí, bonbonů a jiných "lehčích" potravin se hodí keramické nádobky, kterými se dá i šikovně doladit interiér kuchyně. Na rozdíl od skla jsou ale neprůhledné, tudíž si musíme pamatovat, co se ve které nádobě nachází. Navíc je tenhle materiál náchylnější k otlučení, proto je třeba s keramikou zacházet opatrně. Vzhledem ke křehkosti se většinou vyrábějí varianty jen se zaklepávacími víčky, která ale nedokážou potraviny uzavřít hermeticky. 

Plechové nádoby

Plechové nádoby, které si pamatujeme z kuchyně našich babiček, mají své kouzlo. Vedle toho, že jsou krásné, báječně se hodí na uchování kávy, čaje a dalších potravin, které v plechových nádobách dlouho udrží své aroma. Existují nejrůznější varianty, tvary i velikosti. Výhodami jsou skladnost, nízká váha a hezký vzhled. Krásně působí například plechovky s pevným uzávěrem na páčku, plechová nádoba může mít i roli dekorativního kousku. Jen pozor, plechovky bychom neměli nikdy mýt v myčce. Po umytí v ruce je okamžitě řádně vysušíme, jinak by se nám mohla nádoba znehodnotit.

Uzavíratelné sáčky

Praktické uzavíratelné plastové sáčky na potraviny oceníme zejména tehdy, když se chystáme zamrazit oblíbené ovoce, zeleninu či čerstvé maso nebo pečivo. Využijeme je ale i ve spíži. Obvykle jsou vyrobeny z velmi odolného plastu, který dokonce ani nepřejímá pachy. Nejlepší jsou ty, které jsou opatřeny dvojitým uzávěrem, ten totiž velmi dobře těsní.