Začne to většinou nenápadně. Dostaneme od někoho úžasnou orchidej v barevném květináči a ti zodpovědní si rychle načtou, jak se o ni starat, aby neuhynula. Za pár měsíců s nadšením zjistíme, že znovu obrazila a pokvete. To nás většinou tak nadchne, že si koupíme další orchidej. Časem nám pak na parapetu sedí celá barevná armáda phalaenopsisů a my jsme se jim chytli na vějičku. Už nechceme žít bez nich. Co je třeba, aby se u nás orchidejím dařilo?

Světlo, ale ne žár

Kam s ní? Takovou otázku si klademe jako první. Orchideje často končí na stole nebo na skříňce jako dekorace, ale je třeba mít na paměti, že je to živá rostlina. Miluje světlo, bude jí vyhovovat jižní, východní nebo západní okno. Když už si někde zvykne, neměla by se moc přenášet.

„Pozor ovšem na prudké slunce, mohlo by květinám spálit listy,“ varuje Eduard Ondráček, předseda České orchidejářské společnosti. To se může stát třeba i v případě, že se listy dotýkají skla. Mnoho začátečníků si myslí, že pro exotickou rostlinu je ideální hodně slunce. Z omylu je ovšem vyvedou hnědé skvrny na listech avizující spálení. 

Jen měkká voda

Se zálivkou orchidejí je to trochu náročnější. „Rostliny koupíme většinou v průhledném květináči, a tak jsou dobře vidět kořeny. Podle jejich barvy poznáme, kdy orchideje zalít,“ říká Eduard Ondráček. Zelenými kořeny květina hlásí, že nemá žízeň. Jakmile ale kořeny v květináči začnou bělet nebo dostanou stříbřitý odstín, znamená to, že vysychají a je potřeba orchidej zalít. V žádném případě by neměla stát delší dobu v mokru.

Celý článek a další zajímavosti a rady okolo bydlení, kutilství a zahradničení najdete v únorovém čísle Blesk Hobby. Dozvíte se například vše o zvlhčování vzduchu, hubení zahradních škůdců nebo to, jak vám citrusy mohou pomoci být zdravější a krásnější. S časopisem navíc dostanete přílohu s vychytávkami od Ládi Hrušky. Časopis koupíte v novinových stáncích nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

blesk hobby