Vyžeňte před zimou moly ze spíže! Poradíme, jak se jich snadno zbavíte
-
Zatočte s potravinovými moly!
Začali vám v kuchyni nebo ve spíži, zkrátka všude tam, kde skladujete potraviny, poletovat potravinoví moli? Zbavit se těchto nevítaných hostů, kteří často okupují naše spíže, není jednoduché a je to někdy běh na dlouho trať. Přesto existuje několik účinných rad, jak boj s těmito škůdci vyhrát.
Zavíječ moučný neboli potravinový mol je bohužel asi nejvytrvalejším škůdcem v lidských obydlích. Důvodem je také to, že se do domu či bytu dostává opakovaně. Někdy si ho domů sami přinesete s nákupem z obchodu. Jindy k vám jednoduše vletí oknem. Další cestu si klidně můžou najít od sousedů. Šachtou či stoupačkami se dostanou do vaší kuchyně a usadí se co nejblíž ke zdroji potravy. Zbavit se jich tedy jednou provždy není zcela možné. K likvidaci molů budete potřebovat určitě dostatek času a také trpělivosti. Ale pokud budete dodržovat kroky nutné k vyhubení, je velká šance, že se s nimi budete setkávat jen výjimečně.
- 1.
Zkontrolujte nákup
Autor: iStockKdyž si přinesete domů nákup, vyberte z něho potraviny, které molům chutnají, a důkladně je zkontrolujte. Pod drobnohledem mějte sáčky s moukou, cukrem, rýží, luštěninami, strouhankou či jinými sypkými potravinami. Moli také nepohrdnou piškoty, sušenkami, čokoládou či ořechy. Sypké potraviny otevřete, prohlédněte a pak přesypte do dobře uzavíratelných a průhledných dóz, do kterých se škůdci nedostanou. Nikdy je nenechávejte jen tak v původních sáčcích na polici nebo ve spíži.
- 2.
Vyčistěte důkladně spíž
Autor: iStockPokud si rádi děláte doma zásoby mouky, cukru nebo ořechů, buďte obezřetní. Pravidelně rizikové potraviny kontrolujte. Jednou za čas se také vrhněte na generální úklid spíže či skříňky s kořenkami. Uvědomte si, že létající motýlci jsou v podstatě neškodní. Když ale objevíte byť jediného dospělého, je velká pravděpodobnost, že vajíčka už jsou v potravinách. Samička zavíječe moučného dokáže naklást až 300 vajíček!
Hlavním problémem jsou larvy, které potraviny kontaminují i svými výkaly v podobě malých kuliček. Nejlepší je tedy vše vystěhovat a police řádně vyluxovat a vytřít octem. Připravte se ale, že jednorázově se jich nejspíš nezbavíte. Pokud ale chcete zvítězit, musíte být trpěliví a důslední. I malé zapomenuté drobky nebo zbytky potravin mohou larvám poskytnout zdroj potravy. A shluky vajíček se také mohou nacházet v rozích, případně škvírách.To, že se dostali moli do některé z potravin, poznáte podle typické drobné bílé pavučiny, chomáčků, jemných hedvábných vláken utkaných housenkami a zbytků zámotků. Při jakémkoliv nepatrném náznaku jejich přítomnosti napadené potraviny ihned vyhoďte. V popelnici by měly skončit i další načaté sáčky. Zapomeňte na přesýpání nebo ponechání si jen části nějaké potraviny, mohou v nich totiž už také přežívat nakladená vajíčka, která lehko přehlédnete.
- 3.
Přidejte nástrahy
Autor: iStockJako velmi dobré preventivní opatření se také osvědčily prostředky proti molům. Kvůli možnému kontaktu s potravinami vybírejte ale ty bez obsahu insekticidů, zdravotně nezávadné a bez vůně. Nejlepším tipem jsou speciální papírové lepicí proužky, tzv. mololapače, které jsou napuštěné feromony. Seženete je běžně v drogeriích nebo hobbymarketech. Ty vydávají vůni, která láká samčí moly. Hmyz, který se na ně nachytá, se přilepí a umře, a tím se přeruší reprodukční proces. Zabráníte tak dalšímu množení.
Extra tip. Můžete také vyzkoušet některou z babských rad. Jestli něco moli opravdu nesnáší, je to silné aroma. Zkuste pověsit do skříněk pytlíček levandule nebo směs citronové a pomerančové kůry. K sypkým potravinám můžete také přidat pár kuliček pepře či sáčky s bobkovým listem. Ty rozmístíte všude tam, kde se skladují potraviny. Podle některých dokonce fungují i obyčejné noviny, protože obsahují tiskařskou čerň, kterou moli nemají rádi.