Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Plíseň v bytě. Co ji způsobuje, čím se jí zbavit a jak jí předcházet?

/
 • Plísně v bytě jsou nepříjemný problém, který může mít negativní dopad na zdraví.
  Plísně v bytě jsou nepříjemný problém, který může mít negativní dopad na zdraví. (iStock)
  9. prosince 2022 ● 06:00

  Nehezký černý povlak okolo okenních rámů, ve spárách obkladů nebo ještě hůře na omítce stěn asi nechce mít doma nikdo. A to nejen z estetických důvodů. Nejlepší způsob, jak boj s ní vyhrát, je prevence.

  Plísně nejsou jen nevzhledné, ale při dlouhodobém působení mohou mít zásadní vliv na naše zdraví. „Podle předpokladů WHO narůstá riziko rozvoje astmatu a dalších chronických onemocnění dýchacích cest až o 75 % u lidí, kteří jsou dlouhodobě vystaveni plísním. Přitom rozhodně nejde o nic vzácného, například v Německu každý desátý případ poškození budovy souvisí právě s plísněmi,“ cituje z mezinárodních zdrojů Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.

 • 1.

  Příčiny vzniku plísní

  Autor: iStock

  Plísně, tak jako jakýkoliv jiný živý organismus, potřebují k životu dostatek potravy a tekutin. To znamená, že výskyt plísní v interiéru přímo souvisí s mírou vzdušné vlhkosti. Problém je to zejména v topné sezoně. Teplý vzduch z interiéru naráží na chladnější vnitřní povrch obvodového zdiva a způsobuje kondenzaci vodních par na stěnách a oknech – v tu chvíli vzniká živná půda pro bujení plísní. Z toho důvodu je nutné nadměrnou vlhkost z interiéru pravidelně a dostatečně odvětrávat. Jak na to?

 • 2.

  Větrání – alfa a omega

  Autor: iStock

  S požadavkem na co největší úsporu energií se domy stále více utěsňují. Používá se tepelná izolace v podobě materiálů, které nedýchají, a také se utěsňují okna pomocí stále více izolujících výrobků. Málokdo však doma disponuje systémem řízeného větrání s rekuperací. Přesto mnoho lidí ve snaze ušetřit za vytápění nebo prostě jen z nedostatku času nebo z nevědomosti velmi málo, případně špatně větrá. Což dříve či později vede nejen v dobře izolovaných domácnostech k velkým problémům. Už jen z nedostatku čerstvého vzduchu můžeme mít zdravotní problémy. A co teprve, když v důsledku toho je v interiéru dlouhodobě nadměrná vlhkost, která vede ke vzniku škodlivých plísní a mikroorganismů.

   

  Věděli jste, že…

  Optimální vlhkost v interiéru je 30–60 %, doporučená 45–60 %. Při průměrné pokojové teplotě 20 °C by vlhkost v domácnosti neměla překročit 50 %, pak už hrozí riziko tvorby plísní. 

 • 3.

  Jak správně větrat?

  Autor: iStock

  Základní pravidlo zní: větrejte krátce a intenzivně. Čím je venku chladněji, tím větrejte kratší dobu. Zatímco v létě můžete mít okna otevřená klidně po celý den (pokud zrovna venku nepanují tropická horka), v zimě by doba větrání neměla překročit 5 minut. V mezidobí pak samozřejmě záleží na aktuálních teplotách. Je-li chladněji, větrejte cca 10 minut, při vyšších teplotách to může být i půl hodiny.

   

  Důležité je, abyste větrali několikrát za den, ideálně 3krát až 4krát. V každém případě ale mějte okna v tu chvíli dokořán. Větrání na mikroventilaci je vhodné pouze v teplém ročním období. V zimě je obnova vzduchu při kratším větrání na mikroventilaci nedostatečná, při dlouhém dochází k velkým tepelným ztrátám. K dostatečné výměně vzduchu v celém interiéru pomohou otevřené dveře v místnostech.

   

 • 4.

  Na co si dát pozor?

  Autor: iStock

  Větrat byste měli také vždy, když doma dochází k velkému nárůstu vzdušné vlhkosti. Tedy například při sušení prádla na sušáku, při vytírání (průvan navíc urychlí schnutí) a dalším úklidu pomocí vody, v případě, že nemáte odsavač par, tak i při vaření. Dalším velkým zdrojem vlhkosti jsou činnosti v koupelně. Po každé sprše či koupeli důkladně větrejte, nemáte-li v místnosti okno ani výkonné odvětrávání, nechávejte otevřené dveře.

   

  Věděli jste, že...

  V místnostech, kde je kvůli vlhkosti zvýšené riziko tvorby plísní, je nezbytná častá cirkulace vzduchu. V takovém pokoji by měl mít nábytek odstup od zdi alespoň 2–5 cm.

 • 5.

  Chyby při montáži oken

  Autor: Vekra

  Srážení vlhkosti kolem oken může být a mnohdy je způsobeno špatnou montáží oken – bez ohledu na kvalitu samotných rámů. Vlhkost v interiéru se sráží na chladném povrchu. Aby chladný vzduch nemohl pronikat z exteriéru do interiéru, je potřeba pořádně utěsnit hlavně prostor, kde se okno napojuje na stěnu – odborníky označován jako připojovací spára.

   

  Častou chybou při montáži oken, která může způsobit pozdější problémy s vlhkostí, je například už špatně připravený stavební otvor s hrubým, drolivým povrchem. Dalším velmi rozšířeným nešvarem je to, že stavebníci ponechají u usazených oken dlouhodobě odhalenou montážní pěnu, která je vystavená povětrnostním vlivům, hlavně ostrým slunečním paprskům, čímž rychle ztrácí svoje izolační vlastnosti. Nezřídka se také podceňují ochranné fólie, které chrání montážní pěnu před venkovní vlhkostí a povětrnostními vlivy. Mnohdy není použita vůbec nebo je použita špatně, a to tak, že například není správně nalepena, a tudíž netěsní, jak má. Určitě je proto nejjistější, když montáž oken provedou skuteční profesionálové,“ upozorňuje Pavel Kašpar, manažer montáží oken Vekra.

 • 6.

  Čistička vzduchu

  Autor: Dyson

  Skvělým pomocníkem, který zvyšuje kvalitu domácího prostředí, jsou čističky vzduchu, které odstraňují škodliviny. Účinný je zejména HEPA filtr, který zachycuje takřka 100 % velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch. Při výběru se zaměřte jak na výkon, tak i na druh filtrace, který čistička používá.

  nabízí obchodů za ceny od Kč
  Srovnat ceny na Zboží

 • 7.

  Aktivní odvlhčování

  Autor: Concept

  Tam, kde pouhým větráním nedokážete dostatečně snížit vlhkost v interiéru, přicházejí ke slovu odvlhčovače vzduchu. Odvlhčovače vzduchu nebo také vysoušeče vlhkosti se využívají ke snížení vzdušné vlhkosti v místnostech. Vysoká vlhkost vzduchu zapříčiňuje tvorbu plísně a množení bakterií, které mohou ohrožovat zdraví osob a zhoršovat kvalitu bydlení. Jak ho správně vybrat? Aby mělo odvlhčení efekt, musí elektrické odvlhčovače zvládnout za hodinu přečerpat všechen vzduch v místnosti dvakrát. Někteří výrobci místo vzduchového výkonu rovnou uvádějí doporučený objem místnosti.

  Zdroj: Alza

 • 8.

  Jak na plísně konvenčně?

  Autor: iStock

  Když už se u vás doma plísně objeví, nezbývá než je účinně odstranit. Můžete použít běžné chemické prostředky dostupné v drogeriích, např. na bázi chloru (Savo apod.). Není to však nezbytně nutné. Existují i zdravotně nezávadné přírodní prostředky, které plísně účinně hubí.

 • 9.

  Jak na plísně ekologicky?

  Autor: iStock

  Jedlá soda a borax jsou levné a netoxické prostředky, které mají vysoké pH a díky tomu zabraňují vzniku a růstu plísní. Borax má o trochu větší účinnost než jedlá soda. Ta ale zase funguje jako dezodorizační prvek, a poradí si tak s nepříjemným zatuchlým zápachem, který nadměrnou vlhkost v místnosti doprovází. Také vlhkost absorbuje, čímž působí preventivně proti dalšímu vzniku plísní. Další přírodní látkou, kterou můžete použít, je starý dobrý ocet. Brání šíření plísní i na porézních typech zdí. Je vědecky prokázáno, že ocet umí zahubit až 82 % všech plísňových spor.

 • 10.

  Postup při odstraňování

  Autor: iStock

  Místo zasažené plísní je nutné nejdříve namočit vlažnou vodou nebo vodou s dezinfekcí. Před odstraňováním totiž musí být povrch namočený, aby se plísňové spory nešířily dál vzduchem. Čistým hadříkem, který jste nepoužili na odstranění plísně, ošetřete i povrch okolo, a to do vzdálenosti asi 10 cm. Pokud vás trápí plísně na zdech a chcete mít jistotu, že se po odstranění nevrátí, vyplatí se také oškrábat starý nátěr a čerstvě vymalovat.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 2

kristýna ryglová: Nám se doma dělá plíseň proto, že tu máme hodně velké vlhko. Každé ráno intenzivně větrám a v koupelně zapínám odvlhčovač a není to nic platné. Plíseň se tu dělá pořád, tak ji myju protiplísňovým prostředkem, který jsem si objednala z http­s://ww­w.od­stra­neni­plis­ne.cz­/pro­tiplis­nove-pripravky/ a víc už to to neřeším .

(23. 03. 2023 21:18)

Novanda: Plísně v bytě jsou fakt peklo. Doufám, že už jsme to trošku vyhmátli i díky tomu, že jsem si o tom začali zjišťovat nějaké věci. http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/in­stitut­zdra­veho­bydle­ni/pho­tos/a­.10459­871811­2211/1­840807­801640­04/ hodně nás inspirovali tady, takže můžu vřele doporučit, juknout i sem.

(14. 06. 2022 19:08)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy