Za návrhem stojí funkcionalistický a kubistický architekt Josef Gočár, který je oceňován nejen jako autor staveb, ale také pro svůj lví podíl na úspěšných urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové, Pardubic a Humpolce.

Fotogalerie
8 fotografií

Název domu

Autor: Profimedia

Stavba byla realizována mezi lety 1911 a 1912. Název domu pochází od barokní sošky Černé Madony, která je umístěna na jeho nároží. Ta byla sejmuta z domu, který se kvůli výstavbě zboural. Bouralo se opravdu hodně a na místě dvou domů, vyrostl jeden majestátní Dům U Černé Matky Boží. Stavbu zhotovila stavební firma Matěje Blechy. Investorem stavby byl obchodník František Josef Herbst, jehož záměrem bylo využívat ji jako obchodní dům.

Velká okna i místo pro reklamu

Na místě domu U Černé Matky Boží stávaly původně dva menší měšťanské domy.
Autor: Profimedia

Zajímavá jsou na tehdejší dobu ohromná okna a zároveň dostatek místa pro umístění reklamy. Jsou jasně a přesně stanovená místa, která určil přímo architekt.

Úsměvné je, že původní Gočárův návrh domu nesplňoval požadavky tehdejšího osazenstva pražského magistrátu na dokonalý soulad s historickým prostředím. Gočár si s námitkami poradil tak, že dům doplnil o další kubistické prvky, např. více kubistický vchod nebo balkónové zábradlí.

Zajděte na kafíčko

Autor: Profimedia

Dnes můžete dům navštívit díky otevřené nádherné kavárně, jejíž interiéry na vás dýchnou kubistickou architekturou. Byla vybudována v roce 1912. Fungovala pouhých 12 let, poté byl interiér zničen a až v roce 2005 ji obnovil, díky dochovaným fotografiím. Uvidíte tak dokonalé repliky nábytku a zařízení, které vás unesou zpět v čase. Projdete tak i monumentálním vstupním prostorem. Ostatně celý dům je také oblíbenou turistickou atrakcí.

Projděte se i s výkladem po Domě U Černé Matky Boží v následujícím videu:

Věděli jste, že...

Kubismus je avantgardní umělecké hnutí z přelomu 19. a 20. století. Princip kubismu spočívá v prostorové koncepci díla, nezobrazuje totiž předmět jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Ve své době znamenal revoluci v přístupu ke skutečnosti, nejen ve vidění, ale především v práci s realitou. Přenést ho do architektury nebylo vůbec jednoduché, a proto je každá taková stavba cennou památkou.