Úterý 24. května 2022
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Zataženo, déšť 20°C

10 tipů, jak na úložné prostory v malém bytě

/
 • Prostor na stěnách je malém bytě velmi cenný.
  Prostor na stěnách je malém bytě velmi cenný. (IKEA)
  12. května 2022 ● 06:00

  Největším oříškem v malém bytě, pokud nejste zrovna minimalista, bývají úložné prostory. Zvláště tam, kde už jsou děti, které zpravidla mívají hodně věcí. Přesto však majitelé titěrných domovů nemusejí zoufat. Pojďme se podívat, jaké existují možnosti.

  Zařídit malý byt nemusí být zase tak těžké, jak se na první pohled zdá. Základní dvě pravidla zní:

  • využít co nejvíce vertikálu a prostor na stěnách,
  • dávat věcem více funkcí (nebudete jich pak muset mít tolik).

  U úložných prostor v malém bytě se vyplatí, když mají dvířka nebo jsou zakrytá třeba závěsem. Jednolité, zejména světlé plochy byt pak opticky zvětší. Bát se ale nemusíte ani polic, případně regálů. Byt bude sice působit plnějším dojmem a bude trochu náročnější na údržbu, ale zase ušetříte a budete mít přehled. Jaké jsou jednotlivé možnosti?

 • 1.

  Prostor na stěnách

  Autor: IKEA

  Využijte maximálně prostor na stěnách. Použijte vysoké regály, knihovny nebo závěsné soupravy. Pokud zvolíte konzolové řešení, bude výsledek působit vzdušnějším dojmem, protože úložné prostory nezaberou podlahovou plochu. Vyžaduje to však stěny s dostatečnou nosností a instalace je náročnější.

 • 2.

  Až do stropu

  Autor: IKEA

  Pořizujete-li vestavěné skříně, nechte si je nejlépe zhotovit na míru a na plnou výšku stěny. Každý centimetr se počítá. Horní police můžete využít k ukládání sezonního a sportovního vybavení, jako jsou spací pytle a stany, zimní brusle či lyže, kufry apod. Další výhodou je, že nemusíte nahoře na skříních utírat prach.

 • 3.

  Extra patro

  Autor: Decoist

  Máte-li štěstí na opravdu vysoké stropy, nepromarněte šanci. Když není prostor dost vysoký na spací patro, můžete ho využít alespoň u ukládání věcí, které tak často nepoužíváte, jako jsou už zmíněné sezonní věci. Jen dbejte na to, aby bylo patro dobře přístupné.

   

  Náš tip: Uložte si věci do papírových krabic podle různých kategorií a krabice si popište. Díky tomu udržíte pořádek a budete hned vědět, kde věci jsou, když budou potřeba.

 • 4.

  Poklad pod schody

  Autor: IKEA

  V případě, že máte spací patro se schůdky, využijte prostor pod nimi právě pro ukládání věcí. Do otevřených polic dejte třeba boty a oblečení nebo sportovní potřeby, za závěs schovejte vysavač, koště a další věci na úklid. Pokud je tam dost místa, vejde se třeba i jízdní kolo.

  Autor: SmallHomes

  V případě malých mezonetů se vyplatí investovat do sofistikovanějšího řešení v podobě skříní pod schody na míru. Mohou například suplovat část kuchyňské linky nebo plnit funkci šatny či komory na úklidové prostředky.

 • 5.

  Postel s úložným prostorem

  Autor: Möbelix

  Odborníci úložné postele úplně nedoporučují, protože matrace na roštech by měly co nejvíce dýchat, ale když není místa nazbyt, zkrátka se hodí. Nenacpete tam totiž jen peřiny, ale třeba i knížky nebo část oblečení. Praktický je kombinovaný systém šuplíků a poliček. Alternativou je pak čelo postele s úložným prostorem.

  Autor: IKEA

 • 6.

  Multifunkční konferenční stolek

  Autor: Tchibo

  Zvětšit místo na ukládání v obýváku vám pomůže konferenční stolek se zásuvkami, policemi nebo úložným prostorem pod deskou. Bude se hodit na knihy a časopisy, drobnou elektroniku nebo jako minibar. Praktické je, když má stolek ještě kolečka, díky nimž ho můžete přesunout, když zrovna překáží.

 • 7.

  Úložná pohovka

  Autor: That Homebird Life

  Standardní úložné pohovky mívají zpravidla prostor vhodný spíše jen k uložení extra peřin a povlečení. Pokud si však necháte zhotovit kousek na míru u truhláře (třeba takový, jako je na snímku nahoře), získáte poměrně hodně úložného prostoru navíc. Případně si můžete nechat vyrobit podobnou lavici do výklenku v okně.

 • 8.

  Dětská postel s úložným prostorem

  Autor: IKEA

  Dětské pokoje obvykle patří k nejmenším v bytě. Aby děti měly dostatek místa na své věci, vyberte jim praktický kus nábytku v podobě patrové postele s bočním úložným prostorem. Ať už je to skříň, nebo police, využití bezesporu najde. 

 • 9.

  Závěsné systémy

  Autor: IKEA

  Pomohou vám najít místo nejen na stěně, ale třeba i na dveřním křídle. Je to ideální řešení do koupelny, ložnice, dětského pokoje nebo spíže. Můžete si sem zavěsit vše, co potřebujete mít rychle po ruce.

 • 10.

  Dělicí nábytek

  Autor: IKEA

  Opravdu malé prostory se vyplatí otevřít. Když máte k dispozici 30 metrů čtverečních, je lepší garsonka bez příček než stísněné 1+1. Jednotlivé zóny můžete vymezit jinak. Třeba právě dělicími regály a úložnými stěnami. 

   

   

   

   

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy