Krbová kamna jsou oblíbeným systémem vytápění nejen díky příjemnému teplu, které vydávají, ale také z ekonomických důvodů. Dřevo a brikety jsou zatím poměrně levným zdrojem tepla ve srovnání s plynem či elektřinou. Zejména v současné době, kdy ceny energiií od dodavatelů šplhají nahoru závratným tempem. Proto za poslední rok poptávka po těchto výrobcích vzrostla. Je tedy nutné nutné počítat s tím, že i jejich cena se postupně zvyšuje a na některé kousky si dokonce počkáte.

Jak vybrat kamna

V první řadě musíte vědět, jaký účel budou kamna mít: zda půjde jen o příležitostný zdroj tepla, doplňkový nebo hlavní. Dalším důležitým aspektem je, zda pořizujete kamna do staršího domu nebo nízkoenergetické novostavby.

Podle toho je nutné zvolit výkon. Obecně se doporučuje počítat s 1 kW na 20 mu staršího domu, v novém domě s tímto výkonem zvládnete vytopit až 40 m3. Tyto údaje jsou samozřejmě přibližné, záleží na specifikách konkrétní situace. Proto se vyplatí konzultovat výběr vhodných kamen s odborníkem na vytápění.

Fotogalerie
20 fotografií
U novostaveb, zvláště u pasivních domů, je ještě nutné počítat s tím, že vzhledem k velké vzduchotěsnosti stavby budou kamna potřebovat externí zdroj vzduchu. U starších staveb toto řešit nemusíte, protože kamna si vezmou vzduch přímo z prostoru, kam proniká netěsnostmi v konstrukci.

Další věc, kterou si musíte rozmyslet, je, zda využijete kamna pouze pro lokální vytápění, nebo je chcete mít i na ohřev užitkové vody. V takovém případě si musíte pořídit kamna s výměníkem na vodu. Pak lze kamna napojit nejen na bojler pro ohřev teplé vody, ale také do teplovodní vytápěcí soustavy. Můžete tak například ohřívat vodu do radiátorů. Tento systém je samozřejmě složitější, dražší a vyplatí se na něm nešetřit. 

Před nákupem se ujistěte, že komín vašeho domu je správně dimenzovaný vzhledem k zamýšlenému výkonu topidla. Konzultujte vše raději s odborníkem, v tomto případě zkušeným kominíkem či firmou realizující stavbu komínů. Pokud stavíte, je ideální si vybrat výkon kamen ještě před tím, než komín zrealizujte.

Co je dobré vědět? 

U kamen je také velmi důležité umístění. Podlaha i okolí kamen musí být především z nehořlavého materiálu (dlažba, cihly, kámen...), myslete tedy na to. Pod kamna se rovněž vyrábějí speciální skleněné podložky, které se postarají o bezpečí a zajistí snazší údržbu okolí kamen. Kamna také hodně váží, musí být pod nimi tedy pevné podloží s odpovídající nosností, nejlépe na betonová nebo jiná pevná deska.

Při výběru kamen zohledněte jejich konstrukci. Kamna se vyrábějí v jednoplášťovém provedení z litiny, v takovém případě jde o sálavý zdroj tepla (zdravější způsob vytápění: ohřívají přímo předměty v místnosti, od nichž se ohřívá vzduch). Jsou vhodná do menších prostor nebo tam, kde jsou vyšší stropy. Dražší a efektivnější kamna dvouplášťová se zpravidla vyrábějí z ocelového plechu. Vzduch se přisává do prostoru mezi spalovací komorou a opláštěním, kde se ohřívá a následně stoupá vzhůru. Vzduch díky tomu v místnosti cirkuluje, a tak jsou tato kamna vhodná pro vytápění větších prostor.

Design

Kamna jsou k dostání jak v moderním minimalistickém designu (zpravidla ocelová, ale mohou být i litinová), tak v tradičních materiálových provedeních a tvarech. Do rustikálních interiérů chat a chalup volte spíše kamna kachlová či litinová se zdobnějšími prvky. Moderní kamna můžete mít v jednoduchém provedení nebo v kombinaci zajímavých materiálů: plech/kámen, plech/keramika apod.

Sháníte krbová kamna a potřebujete ušetřit? Vyzkoušejte náš Bazar Blesk!