Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, sněžení -1°C

Co s volným pokojem, když děti vyletí z hnízda?

/
 • (iStock)
  20. listopadu 2022 ● 06:00

  Máte už velké děti, které se osamostatnily, a přemýšlíte, jak využít jejich pokoj? Pokud se ho chystáte zachovat jako příležitostné útočiště pro potomka, vězte, že stejně je na tom skoro polovina rodičů. My však společně s psycholožkou radíme rekonstrukci.

  Odchod dětí z domova je pro rodiče velkou změnou a chvíli trvá, než se s ní vyrovnají. Určitě není nic proti ničemu držet zpočátku bývalý dětský pokoj v nezměněném stavu a dát tím dítěti pocit, že se může případně vrátit, kdyby bylo nejhůř. Nicméně v okamžiku, kdy dítě začíná žít svůj vlastní život, má vážný partnerský vztah nebo zakládá rodinu, by měli rodiče zvážit rekonstrukci dětského pokoje a jeho přestavbu například na pracovnu nebo hostinský pokoj. Vést společenský život je v tomto věku důležité,“ objasňuje klinická psycholožka Danuše Jandourková. Změna je přece život a vy volnou místnost můžete znovu prakticky využít a mít z ní radost. Chcete inspiraci? Pojďte se s námi podívat, na co podle letošního výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen Češi nejčastěji dětské pokoje mění.

 • 1.

  Pokoj pro hosty

  Většina rodičů dospělých dětí, které už vylétly z hnízda, předělá jejich království na hostinský pokoj. Co v něm nesmí chybět? Dostatek míst na spaní (počítá se, že vaše děti budou mít děti – šikovné jsou proto rozkládací a vysouvací postele), úložné prostory a nezapomeňte ani na pohodlné sezení.

 • 2.

  Pracovna

  Klid na práci doma mnoho z nás postrádá, proto se z dětského pokoje může stát vaše nová pracovna. Tu lze kombinovat i s příležitostným hostinským pokojem, stačí přidat rozkládací pohovku či křeslo.

 • 3.

  Druhá ložnice

  Těšíte se, že vás už nebude budit partnerovo převalování a chrápání? Je to tak, druhým nejčastějším využitím bývalého pokojíku vašich ratolestí je samostatná ložnice. Jeden z páru by si ale u sebe měl nechat dvoulůžko, jistě bude občas potřeba.

 • 4.

  Šatna nebo sklad

  Přídavný rohový díl PAX se 4 policemi, 3600 Kč, IKEA
  Autor: archiv firem

  Konečně můžete mít opravdu velké úložné prostory. V šatně či komoře jsou nejdůležitější šikovné regály, police, štendry, ramínka a zásuvkové díly. Hodit se bude i zrcadlo a nějaký ten odkládací a sedací kousek nábytku.

   

  Sháníte nábytek do volného pokoje? Vybírejte za skvělé ceny na našem Bazaru Blesk!

   

  Článek vyšel v časopise Blesk Bydlení. V tištěné či elektronické podobě si ho můžete objednat v našem iKiosku.

   

  Video
  délka: 00:19.84
  Video se připravuje ...

  Ochutnávka z časopisu Blesk Bydlení 11/2021. Czech News Center

   

   

   

Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy