Ne každý má možnost mít doma klimatizaci. Ať už proto, že jsou náklady na její pořízení i provoz poměrně vysoké, její instalace vyžaduje potřebný prostor a určité drobné stavební úpravy, a navíc ne každý ji dobře snáší. Jak tedy nejlépe bojovat s úmornými vysokými teplotami, které sužují celou republiku? Pořiďte si ventilátor!

Který typ je pro vás nejvhodnější

Na výběr máte hned z několika typů. Tím nejžádanějším jsou stojanové a stolní ventilátory. Jsou dostupné, nejlevnější pořídíte už za pár stovek, a dají se snadno přesouvat. Hodně oblíbené jsou také úzké sloupové ventilátory, které jsou nenáročné na prostor a většina z nich vyniká zajímavým designem. Navíc jsou často kombinovány s čističkami vzduchu a ionizátorem. Kvůli nižšímu výkonu se ale hodí spíše do menších místností. Další nevýhodou je, že vzduch z nich často proudí jen u země, takže nedochází k intenzivní výměně vzduchu v celé místnosti. Asi nejbezpečnější jsou pak ventilátory stropní, které však můžete instalovat jen do místností s vyšším stropem. Mohou být zkombinovány i se světlem, takže je můžete umístit místo lustru. Jsou skutečně efektivní a navíc tiché.

Na co se při výběru zaměřit

Aby byl ventilátor skutečně účinný, musí efektivně zvládnout vyměnit vzduch v celé místnosti. Zaměřte se proto v prvé řadě na jeho výkon. Pro obytný prostor je doporučována 1 až 2 výměny za hodinu. Objem místnosti, do níž má být ventilátor umístěn, zjistíte tak, že vynásobíte délku, šířku a výšku místnosti. Následně objem vynásobte požadovaným počtem výměn vzduchu, čímž zjistíte, jaký výkon by měl daný ventilátor mít. Důležitá je i velikost ventilátoru. Promyslete si proto včas, kam ho vlastně chcete umístit. A nezapomeňte ani na hlučnost. Nechcete přece, aby vás rušil třeba při sledování televize, odpočinku nebo dokonce spánku. Hlučnost by neměla přesáhnout 50 decibelů, ideální hodnota je pod 30 decibelů. Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-vybrat-ventilator-ktery-pomuze-v-boji-s-horkem-kde-ho-koupit-a-za-kolik U stojanových ventilátorů se při výběru zaměřte také na jejich stabilitu. Důležitá je i možnost nastavení výšky větráku a také rychlosti otáčení vrtule. Příjemným bonusem u všech typů je pak určitě dálkové ovládání.

Podívejte se do naší fotogalerie, jaké ventilátory jsou na trhu a kolik za ně dáte. Ze všech výše uvedených typů jsme pro vás vybrali dvacet těch nejzajímavějších modelů:

Fotogalerie
20 fotografií