Nespočet párů opustily své drahé polovičky po shlédnutí romantických komedií. Při pohledu na vlastní život ve srovnání s ideálem ve filmu se páry na vztah koukají kritičtěji. Partnerské dvojice se diví, proč jejich vztah neodpovídá věčnému štěstí, které vidí na obrazovce.

Téměř polovina z tisícovky dotázaných v australském průzkumu uvedla, že romantické komedie s jejich prakticky nevyhnutelným dobrým koncem zruinovaly jejich náhled na ideální vztah. Každý čtvrtý dotázaný se svěřil, že pod vlivem romantických filmů nyní klade svému partnerovi oblíbenou otázku "na co myslíš" a očekává na ni odpověď. Pozitivní je, že pětina dotázaných začala svému protějšku kupovat květiny a dárky "jen tak".

"Zdá se, že nás láska z romantických komedií mění v národ lidí závislých na "žití šťastně až do smrti," říká australská poradkyně na partnerské vztahy Gabrielle Morrisseyová. "Skutečný vztah je ale fuška a skutečná láska potřebuje víc než jen ohňostroj," dodala. Zvláště pak ten z růžových srdíček.

Devadesát minut zábavy v kině může zničit partnerský život na týdny, měsíce či dokonce roky. Filmy jako je Notting Hill a Nevěsta na útěku měly významný vliv na vztahy. Podporují totiž nerealistická očekávání, pokud jde o lásku. Mnozí ale zastávají stanovisko, že by každý měl vědět, co druhý partner od vztahu očekává, aniž by se na to druhý ptal.

Pokud vás výsledky průzkumu od romantických filmů neodradí, podívejte se například na nejnovější film Catherine Zeta-Jones "Sexy 40":