Tento rok byl osud k Michaelu Douglasovi opravdu krutý. Nejprve v dubnu odsoudili jeho jednatřicetiletého syna Camerona k pětiletému trestu vězení za obchodování s drogami. A několik týdnů potom dopadla další těžká rána. Lékaři mu zjistili čtvrté stádium rakoviny hrdla. Herec se tedy nachází ve stádiu, které již ohrožuje život pacienta.

Zatímco mnoho lidí by se pod návalem takovýchto zpráv zhroutilo, Michael okamžitě zahájil agresivní léčbu pomocí chemoterapie a ozařování. V současnosti se dokonce ze svého nemocničního lůžka věnuje propagaci snímku „Wall Street: Peníze nikdy nespí.“

Statečný boj

Lidé, kteří mohou s Douglasem mluvit, uvádějí, že herec působí sice oslabeně a trpí bolestmi, ale jeho oči stále září, když mluví o budoucnosti.

„Cítím se dobře,“ uvádí Michael. „Moji doktoři zůstávají optimisty. Já jsem jím taky. Všichni odvádí perfektní práci, a i když samozřejmě nemohu nyní kvůli léčbě dělat vše naplno, život jde dál,“ připomněl Douglas skutečnost, že jako známý bouřlivák se teď místo svých oblíbených cigaret a drinků musí spokojit se sledováním sportovních kanálů v nemocnici.

Douglas žertuje: Rakovina si nemohla vybrat lepší čas

I tady si Douglas ponechává svůj typický smysl pro humor a tvrdí: „Tenis nikdy nebyl lepší, univerzitní liga fotbalu právě začíná, nemohl jsem si vybrat lepší čas.“

Elán herce bojovat se svým osudem potvrzují i lidé, kteří měli možnost s Douglasem mluvit. Herec podle nich působí oslabeně a trpí bolestmi, ale jeho oči září vždy, když začne mluvit o budoucnosti.

To potvrzují i jeho dvě děti, desetiletý Dylan a sedmiletá Carys, které si přál Douglas během své hospitalizace vidět, aby jim mohl pomoci vyrovnat se s jejich strachem. Manželka Catherine Zeta-Jones zůstává v Británii, protože se obává, že by nesnesla pohled na trpícího manžela.

Fotogalerie
5 fotografií

Chystá velký návrat

Doktoři mu nyní dávají osmdesátiprocentní šanci na plné uzdravení, stále mu ale hrozí, že může přijít o hlas. To si ale Douglas vůbec nepřipouští a již teď plánuje, jak jeho další filmy naváží na předchozí úspěchy. A navazovat má opravdu na co. Snímky jako Základní instinkt, Osudová přitažlivost nebo Honba za diamantem patří ke klenotům světové kinematografie.

A jak Douglas zdůvodňuje svůj věčný optimismus? „Dobrá role. Dobrý film. Kvalita, kterou divák uvidí všude - a samozřejmě také drobné finanční zabezpečení,“ odpovídá na otázky po důvodech jeho dobré nálady. O finanční zabezpečení skutečně nemusí mít Douglas strach. Jeho majetek se totiž odhaduje na 150 milionů liber (téměř 4,5 miliardy korun).

Všichni fanoušci dobrého filmu ale hlavně doufají, že se Douglasovi jeho přání pokračovat v úspěšné kariéře vyplní. Herec, který svého prvního Oskara získal již v roce 1987, je totiž skutečnou legendou. Povzbuzením je pro všechny skutečnost, že dlouhověkost a tvrdá povaha klanu Douglasů je pověstná. Vždyť Michaelův třiadevadesátiletý otec Kirk, nepřekonatelný představitel Spartaka, i přes svůj pokročilý věk stále hraje.