Korespondenční volba žene české politiky do zahraničí na lov hlasů. Aktivně vyráží na diskuze, debaty i za přátelskými návštěvami příbuzných do Londýna, Berlína, Bruselu, Vídně, a dokonce i za oceán - do amerického Chicaga. Poměrně oblíbená je Velká Británie, odkud se nedávno vrátil Karel Havlíček (ANO), kam zamíří Ivan Bartoš (Piráti) a kde vedl plamennou debatu Vít Rakušan (STAN). Rakušan zde na Debatě bez cenzury ostře diskutoval kvůli dezinformacím i Rusku a mluvil i o strachu o své děti.
Politici loví voliče v zahraničí: Rakušan, Havlíček i Bartoš s harmonikou v Londýně! A co další?
1.Rakušan v Londýně
Češi dlouhodobě žijící v zahraničí mohou v letošních sněmovních volbách zaslat svůj lístek poštou díky přijetí korespondenční volby. Podle dat ministerstva zahraničí žije v cizině přes 600 tisíc Čechů. A politici toho využívají a vyráží na hon hlasů.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vzal útokem Berlín a kavárny s českými občany a nyní vyrazil i do Londýna s poslankyní hnutí a lídryní kandidátky v Moravskoslezském kraji Michaelou Šebelovou. A ne náhodou. Právě do Moravskoslezského kraje poputují hlasy z Velké Británie. Vedle toho sem dorazí hlasy například i ze Španělska nebo Nizozemí.
Rakušan v Londýně pořádal jednu ze svých „Debat bez cenzury“ a chvílemi byla pořádně vyostřená. Hned první dva dotazy totiž mířily k tématu války na Ukrajině a k možným hrozbám z Ukrajiny či Ruska. Včetně dotazů, proč nechce STAN jít cestou míru nebo proč jako ministr vnitra „vypíná některé webové stránky.“
„Já nic nemažu, nic nevypínám a nedělám cenzuru a neříkám soudu, co má soudit a Policii koho má stíhat,“ rozvášnil se Rakušan na dotaz, proč navíc jako ministr vnitra nekoriguje policii či státní zastupitele. „Nemáme jim říkat, koho nebo jak mají stíhat. V takovém státu žít nechci, to je něco šíleného,“ uvedl také.
2.Slova o Hitlerovi i podcenění hrozby
Během poměrně kultivované londýnské diskuze přišla i ostrá hádka kvůli vztahu k Rusku a kvůli tomu, kdo je fašista. Jeden z přítomných diskutujících se pustil do Víta Rakušana mimo jiné s tím, že za Vrběticemi stojí ukrajinská rozvědka či že jsme se moc odklonili od V4 a nemáme pevnou pozici ve světě. Či, že nás chtějí jen uchránit od škodlivého vlivu. „To říkal Hitler, když zabral Sudety,“ argumentoval Rakušan už lehce rozhořčený.
„Londýn byla chvílemi malá Karviná. Ano, i sem dorazili lidé, kteří se s mými názory nebo výkonem naší vlády vůbec neztotožňovali. A pohádali jsme se, protože náš postoj k Rusku a válce byl absolutně opačný. Ale musím jim poděkovat, že svůj názor řekli maximálně slušně,“ dodal později k diskuzi Rakušan na sociální síti Facebook.
Mluvil i o ekonomických výhodách, které Ukrajinci v Česku přinášejí. „Není pravda, že čeští občané doplácejí na pomoc UA. To jsou fakta, příjem je vyšší než vyplacená pomoc. Když se všichni vrátí na UA, bude to ekonomická rána,“ mluvil. Muž se v tu chvíli postavil a na čas z místnosti odešel.
O výhrůžkách
Mluvil i o dalších tématech, jako je pochybení vlády při zrušení superhrubé mzdy, malá rozpočtová rezerva, nutná změna daňového systému či velké pochybení při komunikaci s veřejností. Vláda se podle něj v podstatě málo vychloubala. „Kompromis šel moc daleko a ztráceli jsme identitu,“ uvedl Rakušan.
Často sklouzával i ke své rodině a dětem. Mimo jiné uvedl, že nechce, aby se jeho malý syn musel ptát, jestli se má bát války. Děsí ho i to, že jsou lidé ochotni psát takové výhrůžky, které míří na jeho děti. „Psal mi: Vím, jak se jmenují a že si hrajou na tomto hřišti.“
3.Havlíček na britských ostrovech
Rakušan nebyl jediný, kdo se rozhodl vyrazit do Velké Británie. Před časem sem zamířil i místopředseda ANO Karel Havlíček. Ten jednal s předsedou britského parlamentu, ale mluvil i s krajany. „Britské politické špičky jsou připraveny na spolupráce s námi a naši krajané z byznys prostředí mají jasno, koho volit,“ uvedl na Instagramu.
„Česká byznysová komunita je ve Velké Británii mimořádně silná. Odpoledne jsem se zástupci kreativního průmyslu zahájil v centru Londýna český Design Hub, večer fajn diskuse s krajany, manažery významných českých podniků a úspěšnými podnikateli,“ napsal na síti X.
4.Vondráček v Cambridge
Za ANO se snaží přízeň zahraničních voličů získávat i Radek Vondráček, který nicméně řekl serveru Seznam Zprávy, že nějakou zvláštní kampaň pro zahraniční voliče nechystá. Vyrazí ale například na Slovensko či do Rakouska. Do Velké Británie se také podíval! Na sociální síti se pochlubil snímkem z Cambridge.
„Češi v zahraničí mají často skvělý přehled o naší domácí politické scéně, řada dotazů byla opravdu na tělo. Velké díky patří honorárnímu konzulovi Petru Torákovi, který dělá pro české občany v Peterboroughu skvělou práci a setkání v českém komunitním centru umožnil,“ napsal Vondráček v jednom z příspěvků. Na diskuzi s krajany v Londýně prý byl hlavním tématem život v zahraničí a otázka, co by hnutí ANO pro ně mohlo doma udělat.
5.Bartoš také v Anglii
Oslovit voliče do Londýna zamířila i další výrazná postava z české politické scény, a to Ivan Bartoš (Piráti). „Chodíte rádi s přáteli do hospody debatovat nad pivem o politice? Tak si nenechte ujít akci české komunity s Piráty v Londýně! Dobré jídlo, pivo a já osobně na vás čekáme už v pondělí 30. 6. od 19:00 v podniku The Hung, Drawn & Quartered. Vezměte kámoše a přijďte potkat další krajany a probrat, co se děje doma i ve světě,“ lákal české občany na setkání na své sociální síti.
6.Až za oceán?
Třeba europoslanci Motoristů Filipu Turkovi je Evropa malá, v hledáčku má Spojené státy – právě odtamtud poputují totiž hlasy do Středočeského kraje, kde kontroverzní politik kandiduje.
Nahánět české hlasy chce mj. v New Yorku nebo Chicagu. V hlavním městě státu Illinois žije početná česká komunita, která je z velké části tvořena podporovateli současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, což by mohlo Turkovi hrát do karet. Ten sám říká, že má s komunitou velmi dobré vztahy.
„Jsem především v kontaktu s českou komunitou v Chicagu. Dobrou podporu mám i v New York City a dalších městech, kontaktní kampaň tam ovšem asi nestihnu,“ podotkl pro server Seznam Zprávy.
7.Kam poputují hlasy?
Podle údajů ministerstva zahraničí se voličská účast Čechů žijících v zahraničí odhaduje na 80 tisíc osob. Hlasy los rozdělil do čtyř ostře sledovaných krajů:
Západní Evropa >> Moravskoslezský kraj.
Lídři - Andrej Babiš (ANO), Zbyněk Stanjura (Spolu), Michaela Šebelová (STAN), Kateřina Konečná (Stačilo!).
Zbytek Evropy (včetně Německa, Turecka či Ruska) >> Jihomoravský kraj.
Lídři – Petr Fiala (Spolu), Josef Flek (STAN), Alena Schillerová (ANO).
Amerika >> Středočeský kraj.
Lídři – Vít Rakušan (STAN), Ivan Bartoš (Piráti), Tomio Okamura (SPD), Filip Turek (Motoristé sobě).
Asie, Austrálie a Afrika >> Praha.
Lídři – Karel Havlíček (ANO), Jana Černochová (Spolu), Karel Dvořák (STAN).
Video Šéfka SOCDEM Maláčová o své diagnóze: Jak o sobě dala nemoc vědět? Podstupuji chemoterapie.Video se připravuje ...
Havlíček s Vondráčkem ti do toho moc nezapadají.