Rusko by mohlo na Ukrajinu vypálit až 500 dronů během jediné noci, tvrdí zdroj z HUR

Autor: DVL, lig - 
6. června 2025
17:12

Zdroj z ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) sdělil listu The Kyiv Indepedent, že Rusko bude brzy schopno nasadit více než 500 dronů s dlouhým doletem za jedinou noc k útoku na Ukrajinu. Ruská produkce roste.

Rusko bude brzy schopno nasadit více než 500 dronů s dlouhým doletem za jedinou noc k útoku na Ukrajinu, zvyšuje totiž výrobu a staví nová odpalovací místa, řekl zdroj z ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) listu The Kyiv Independent.

Podle zdroje Rusko produkuje až 70 kusů dronu HESA Šáhid-136 denně, oproti údajně 21 kusům denně v loňském roce, a Moskva bude mít brzy v provozu 12–15 nových odpalovacích ramp.

Tři z nich identifikovala ukrajinská média v březnu, o zbývajících se dříve nepsalo. Zdroj uvedl, že pouze tři jsou stále ve výstavbě, ostatní se již uvádějí do provozu.

Donedávna ruské rakety závisely pouze na pěti odpalovacích místech: v Kursku, přístavních městech Jejsk a Primorsko-Achtarsk v Krasnodarském kraji a dvou místech na okupovaném Krymu, mysu Fiolent a mysu Čauda.

Po dokončení nových odpalovacích míst a s rostoucí produkcí budou moci vyslat více než 500 dronů v rámci jediného útoku, uvedl zdroj s tím, že Rusko v současné době vyrábí více než 70 dronů HESA Šáhid-136 denně, což je přes 2 100 měsíčně.

Ukrajina chce vyrábět více dronů než Rusko

Americké zpravodajství CNN zjistilo, že za prvních devět měsíců roku 2024 Rusko produkovalo v průměru zhruba 21 kusů denně, tedy pouze 640 měsíčně. HESA Šáhid-136 ale tvoří jen část z celkového počtu dronů, které Rusko pravidelně odpaluje na Ukrajinu.

Téměř všechny ruské dálkové útočné drony tvoří tři typy — íránské dovážené drony Šáhed, které se používají od konce roku 2022, ruské drony Geran, což jsou přímé kopie Šáhedů, a nověji také drony Garpija-A1 (Harpyje), které vypadají podobně, ale využívají čínské součástky. O zbylých dvou typech dronů zdroj žádné podrobnosti nesdělil.

Údaje ukrajinského letectva, které shromáždila společnost KI Insights, ukazují na výrazný nárůst ruských útoků drony na Ukrajinu od druhé poloviny roku 2024.    

Výroba domácích dronů s pohledem z první osoby (FPV) se v ruské armádě zvýšila a podle zdroje HUR se armáda snaží zvýšit roční produkci ze současných 1,5 milionu na 1,8–2 miliony do příštího roku.

Ukrajina plánuje v roce 2025 vyrobit 4,5 milionu FPV dronů. V roce 2024 vyrobila 1,5 milionu.

21:51
6. 6. 2025

Děkujeme za vaši dnešní pozornost, kterou jste věnovali online zpravodajství o válce na Ukrajině. Pokračovat budeme zase od zítřejšího rána. Dobrou noc. 

21:26
6. 6. 2025

Gubernátor ruské Saratovské oblasti Roman Busargin uvedl, že v důsledku ukrajinského dronového útoku ve městě Engels hoří blíže neurčený průmyslový objekt. Ukrajinská armáda oznámila úspěšný zásah letecké základny v Engelsu a skladu pohonných hmot v regionu a také úder na leteckou základnu Ďagilevo v Rjazaňské oblasti.

21:41
6. 6. 2025

Rusko v noci na dnešek během rozsáhlého útoku vyslalo na Ukrajinu přes 400 dronů a 45 střel. Protiletecký poplach platil na celém území země, která se ruské agresi brání čtvrtým rokem. Rusko mimo jiné zasáhlo Kyjev, kde přišli o život tři záchranáři. Ve městech Luck a Černihiv jiní záchranáři podle serveru Ukrajinska pravda později vytáhli z trosek těla dvou lidí. Osm desítek lidí v zemi podle prezidenta Volodymyra Zelenského utrpělo zranění. Ukrajinské drony mezitím útočily na některých místech v Rusku.

Zobrazit celý online

Video  Operace Pavučina: Drtivý úder Ukrajinců na ruské bombardéry  - SBU
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa