Vyšetřování odhalilo příčinu tragické srážky Black Hawku s letadlem: Pilotka vrtulníku ignorovala pokyny?

Autor: sgr - 
28. dubna 2025
13:03

Nová vyšetřovací zpráva odhalila, že pilotka vrtulníku Black Hawk Rebecca Lobachová nereagovala na pokyny řízení letového provozu, což vedlo k fatální srážce s dopravním letadlem poblíž New Yorku. Nehodu nikdo nepřežil, zemřelo 67 lidí.

Tragédie se odehrála v noci 29. ledna. Armádní vrtulník Black Hawk, řízený Rebeccou Lobachovou (†), se tehdy při pravidelné přezkoušce dostal do kolizního kurzu s letadlem společnosti American Airlines. Na palubě vrtulníku byl také její instruktor Andrew Loyd Eaves (†).

Podle informací deníku Daily Mail udělala Lobachová několik zásadních chyb. Vrtulník letěl příliš vysoko a v kritických okamžicích před srážkou pilotka ignorovala výzvy ke změně směru, které přicházely jak od jejího instruktora, tak od řídicí věže. Přitom právě změna kurzu doleva mohla podle vyšetřovatelů zabránit neštěstí.

Video  Srážka letadla s vrtulníkem ve Washingtonu  - Síť X
Video se připravuje ...

Pouhých 15 sekund před kolizí nařídilo řízení letového provozu změnu směru. Instruktor Eaves na tento pokyn upozornil i přímo v kokpitu. Pilotka však manévr neprovedla a Black Hawk pokračoval přímo na letovou dráhu civilního letounu.

Není jasné, proč pilotka pokyn neuposlechla. Vyšetřovatelé pracují s hypotézou, že kvůli stisknutému tlačítku vysílačky v kokpitu nemuseli zachytit klíčovou část instrukcí. V takovém případě pilot slyší svůj vlastní přenos, ale nikoli příchozí zprávy.

V době nehody byl u vrtulníku Black Hawk vypnutý systém automatického sledování polohy (ADS-B), jenž umožňuje lepší orientaci a včasné vyhodnocení situace. Proč byl systém deaktivován, zatím není jasné. Posádka navíc požádala o tzv. vizuální separaci, tedy možnost vyhýbat se ostatním letadlům na základě vlastního pozorování místo řízení pokyny z věže. Ačkoli je tento postup běžnou praxí, při chybném vyhodnocení situace může podle odborníků vést k tragickým následkům.

Civilní letoun American Airlines řízený kapitánem Jonathanem Camposem (†34) mířil na přistání. Mezi cestujícími byli studenti, rodiče i mladí sportovci vracející se z krasobruslařského kempu v Kansasu. Nikdo na palubě neměl šanci přežít.

Šetření ukázalo, že v souladu s pravidly měla být posádka vrtulníku včas informována o možné kolizi. To se však nestalo. Předsedkyně Národní rady pro bezpečnost dopravy (NTSB) Jennifer Homendy uvedla, že „v danou chvíli bylo nutné okamžitě a přímo zasáhnout“. Kapitánka Lobachová však pokračovala v přímém letu proti letadlu.

Rebecca Lobachová, původem z Durhamu v Severní Karolíně, měla za sebou přibližně 500 nalétaných hodin a během vlády prezidenta Joea Bidena působila i jako vojenská sociální asistentka Bílého domu.

Vyšetřování tragédie, při níž zahynulo všech 67 lidí na palubě obou strojů, stále pokračuje.

Milada Kramlova ( 30. dubna 2025 11:16 )

No jo, slepice,ale to zvíře,je chytřejší,...

pjotri ( 28. dubna 2025 21:31 )

Měla POUHÝCH 450 hodin, což je absolutní začátečník, naprosto neschopný plnit funkci kapitána letadla. Jakéhokoliv. Povýšit blbku s ještě vlhkými papíry na kapitána, by mělo být předmětem intenzivního vyšetřování. Ptám se, kolik nalétaných hodin by asi měl druhý pilot, pokud by tam neseděl instruktor?

Concorde ( 28. dubna 2025 20:16 )

Šílené a neuvěřitelné pochybení (celé posádky)v takto přetíženém a nebezpečném letovém pros­toru!­!!..­..po­dle mě raději variantu úmyslného sebezničení taranem raději nikdo neuvedl kvůli lidem....aby je nena.sr.al....v souhru náhod takového charakteru jako v tomto případě nevěřím !!

Bleskoska ( 28. dubna 2025 19:26 )

I na těch fotkách vypadá jako majitelka IQ gumového psa. Asi je třeba věnovat více pozornosti v testech na piloty helikoptér.

Kreveta ( 28. dubna 2025 18:07 )

I když neslyšela, musela to letadlo přinejmenším vidět. Co takhle sebevražda. Nebyla by první.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání