„Výskyt vlků můžu potvrdit u Znojma, Vyškova a Hodonína. Škody na hospodářských zvířatech v této souvislosti neevidujeme,“ řekla Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).
Na Hodonínsku, zejména na Horňácku, se objevili už loni. V Suchově zabili čtyři ovce, v Nové Lhotě jich zahubili dokonce 15.
Hledají nová teritoria
„Jedná se zejména o mladé jedince, kteří opustili rodičovskou smečku a hledají nové teritorium a partnera,“ upřesnila Jelínková. Někde přitom vytvořili i smečku. V Orlovicích u Vyškova kamera u rodinného domu totiž zachytila trojici vlků.
Jak mají lidé při setkání s vlkem reagovat? „Vlk zpravidla při spatření člověka uteče. Pokud by zůstal, je možné ho zaplašit tleskáním, zvýšeným tónem hlasu. Po vlku lze hodit i nějaký předmět,“ přidala rady Jelínková.
Jih je křižovatkou
Kde se vlci na jižní Moravě najednou vzali? „Na našem území se potkávají vlci z oblasti německé Lužice, Karpat a z Alp. Jižní Morava je křižovatkou tří geneticky rozlišitelných místních populací vlka,“ dodala odbornice z AOPK. Vlci tak mohli přijít z Polska, Rakouska a Slovenska.
Vlk obecný je největší psovitá šelma, která patří k původním druhům naší fauny. Na přelomu 19. a 20. století byl vyhuben nejen na jižní Moravě, ale prakticky v celé střední Evropě. Živí se hlavně lovem srnců, jelenů a divokých prasat, napadá ale i hospodářská zvířata, hlavně ovce, kozy a telata. Denně dokáže urazit i několik desítek kilometrů.
VIDEO: Útok smečky vlků na divočáky. Že se incident odehrál na Vysočině ochránci vyloučili, jedná se o záběry z Rumunska.
Útok smečky vlků na divočáky. Že se incident odehrál na Vysočině ochránci vyloučili, jedná se o záběry z Rumunska. Facebook