Paradoxně s ní po horách v partě nadšenců za šelmami nešplhají jen studenti, ale spousta manažerů a psychologů. „Jdou si vyvětrat hlavu,“ směje se paní Markéta, která šelmy chodí počítat už deset let a nejvíc z nich obdivuje rysy.
„Byly to také rysí stopy, které jsem první jako začátečník objevila. Samice s mláďaty. Nezapomenutelný pro mě byl čerstvý otisk medvědí tlapy. Tehdy se jednalo o medvědici Emu a zřejmě nebyla od nás daleko. Chvilku mě to lákalo, vydat se za ní, ale podle pravidel máme jít vždy proti stopám, tak jsem odolala,“ líčila žena.
Šelmy chodí jako turisté
Každý dobrovolník, který se chce do hlídek zapojit, musí projít školením. V terénu pak podle paní Markéty je třeba každý pobytový znak zaznamenat pomocí souřadnic, poměřit a nafotit. „Po horách chodíme často po běžných turistických stezkách, protože je využívá i zvěř. Mimo ně to bývá náročné, hlavně když je hodně sněhu,“ dodala dobrovolnice.
Projekt Vlčí hlídky, který už u nás funguje 20 let pod taktovkou Hnutí Duha Šelmy, nyní jako první a jediný v Česku dostal prestižní ocenění The European Union’s Citizen Science Prize 2024 - tedy cena EU za občanskou vědu, výjimečné odhodlání, výzkum a kreativitu.
Cíl je chránit šelmy
Komise podle koordinátorky Vlčích a rysích hlídek Barbory Černé ocenila projekt slovy: „Monitorovací program pro tři velké druhy šelem – vlky, rysy a medvědy – zapojuje mnoha způsoby místní komunity a poskytuje významné vědecké výsledky už od roku 2002. Také jeho modely komunikace jsou pozoruhodný příklad toho, jak sdružit různé skupiny, jako jsou místní nadšenci do přírody, umělci, studenti nebo lovci.“
Projekt Vlčí a Rysí hlídky začal jako dobrovolná iniciativa s cílem chránit velké šelmy před pytláctvím, sbírat spolehlivá data o jejich výskytu pomocí sledování a dalších nepřímých znaků jejich přítomnosti, jako je trus nebo srst a zapojit místní obyvatele i do vzdělávání o velkých šelmách. Sběr je pak organizován prostřednictvím menších monitorovacích akcí nebo individuálně po celý rok.
VIDEO: Vlčí smečka v Slezských Beskydech je postrachem místních farmářů.
Vlčí smečka v Slezských Beskydech je postrachem místních farmářů Hnutí DUHA