„Značka OKD nezaniká. Její další plány zahrnují mimo jiné vybudování průmyslového areálu a vysoce kapacitního datacentra, které přinesou regionu nové investice a perspektivu,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala. Podle něj bude přechod na nové období bezproblémový.
Prostřednictvím společnosti Prisko vlastní OKD stát. Vytěžení posledních porubů provede OKD v prvním čtvrtletí 2026.
Mše a pomník pro horníky, které zabil výbuch před 130 lety: Odpočívejte v pokoji, vzkázal Richard (95)

V letech 2022 až 2024, kdy měl být provoz Dolu ČSM zastaven, vytěžila společnost OKD 3,5 milionu tun uhlí. Čistý zisk za toto období přesáhl devět miliard. Státu odvedla firma dividendu 3,8 miliardy.
„Za toto období dosáhla OKD výborných výsledků hospodaření, díky čemuž má nyní dostatek financí pro technickou likvidaci Dolu ČSM, odstupné zaměstnancům, likvidaci důlních škod a pokrytí sanačně-rekultivačních nákladů i následnou pohornickou činnost. Stát za nás nebude muset platit nic,“ dodal generální ředitel OKD Roman Sikora.
Prodloužení bylo prospěšné
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury bylo prodloužení těžby do letošního roku důležité pro řešení energetické krize a zabezpečení plynulých dodávek elektrické energie a tepla. „Mělo tak jednoznačně pozitivní vliv pro odběratele, zaměstnance a stát jako vlastníka,“ podotkl.
V OKD nyní pracuje přibližně 3300 lidí. Na sociální program pro zaměstnance má firma připraveno 1,3 miliardy. Pracovníkům, s kterými ukončí pracovní poměr z organizačních důvodů, vyplatí odstupné ve výši až jedenáctinásobku průměrné měsíční mzdy.
Útlum potrvá tři roky
Pro technickou likvidaci Dolu ČSM bude OKD potřebovat 600 zaměstnanců, kteří budou schopni udělat potřebné útlumové práce. Potrvá přibližně tři roky. OKD na likvidaci dolu vynaloží 3,3 miliardy korun.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale firma těžbu ve většině dolů ukončila, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží už jen v Dole ČSM s lokalitami Sever a Jih.